29.7.2013
Kategorie: Historie

V Babicích bude odhalena busta popraveného kněze Drboly

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 29|07|2013

V Babicích na Třebíčsku bude v sobotu odhalena busta kněze Václava Drboly, který byl před dvaašedesáti lety popraven komunistickým režimem. Patří mezi odsouzené k nejvyššímu trestu ve zinscenovaném procesu v souvislosti s takzvaným babickým případem z roku 1951. Slavnostní Den smíření, při kterém bude busta kněze požehnána, připravuje římskokatolická farnost Babice. ČTK to dnes řekl kněz Petr Piler.

 

 

“Den smíření je to z toho důvodu, že v kraji je pořád duch takového neodpuštění,” řekl Piler. Bronzová busta od sochaře Stanislava Müllera bude umístěna před farou. “Je to vlastně replika té, která už je ve Starovičkách, kde je rodiště Václava Drboly,” doplnil Piler.

 

Brněnské biskupství nyní provádí beatifikační proces, který by měl vést k prohlášení Václava Drboly za blahoslaveného. Stejný proces se týká i kněze Jana Buly, jenž byl kvůli případu Babice popraven na dvoře jihlavské věznice 20. května 1952. Řízení zatím probíhá na diecézní úrovni. “Teprve poté se předává do Říma,” řekla ČTK mluvčí biskupství Martina Jandlová.

 

Václav Drbola se narodil 16. října 1912 ve Starovičkách nedaleko Hustopečí u Brna. Na kněze byl vysvěcen v roce 1938. Do Babic přešel z Bučovic, protože babický kněz byl v roce 1950 uvězněn. Drbola byl zatčen byl 17. června 1951. Odsouzen byl v procesu, který se v červenci konal v Jihlavě. Trest smrti byl vykonán na dvoře jihlavské věznice 3. srpna téhož roku. 

 

 

Co byl “Případ Babice”?

 

Dne 2. července 1951 byli v babické škole zastřeleni tři funkcionáři národního výboru a KSČ T. Kuchtík, B. Netolička a J. Roupec. Lehce zraněn byl František Bláha. Podle komunistického tisku byli zastřeleni teroristy vedenými agentem CIC kpt. Malým. Pravdou však je, že v babické škole střílel pouze (agent StB?) Ladislav Malý v přítomnosti A. Mitysky a bratři Plichtové byli před školou. Sám Malý se v následujících hodinách chlubil, že “zastřelil čtyři komunisty”.

 

Vrazi byli v neuvěřitelně krátké době, za pouhých sedmnáct hodin, vypátráni a dopadeni. Při akci několika jednotek SNB, armády a komunistické milice byl zastřelen Plichtův syn Antonín a těžce zraněn druhý syn Stanislav. Role agenta Malého je stále obestřena tajemstvím, snad byl agent provokatér, kterých StB poměrně v mnoha skupinách užívala.

 

Při soudním procesu předseda senátu dr. Vojtěch Rudý prohlásil Malého za zastřeleného v žitném poli a druhý den oznámil, že agent Malý právě zemřel v nemocnici na následky zranění. Soudu nad “14člennou velezrádnou gangsterskou tlupou” (ČTK 12. 7. 1951) předsedal dr. Vojtěch Rudý, žalobu zastupovali náměstek státního prokurátora, dělnický prokurátor Emil Eichler a prokurátor Josef Handl.

 

Teror tajné policie 50. let

 

Podobně jako v dalších procesech padesátých let byla i tentokrát vybičovány masová psychóza, do které se povinně a “s nadšením” musely zapojit školy, zemědělská družstva, fabriky, vědecké ústavy i tzv. vlastenečtí kněží. Všichni ve svých přípisech straně i Rudému právu žádali nejvyšší tresty. Celá kampaň byla tak rozvětvená, že nebylo ani tak velkým překvapením, že byli zlikvidováni i přímí svědci – dva agenti StB (Malý a druhý, který nikdy nebyl uveden jménem), nýbrž i funkcionáři MNV, kteří byli podezřelí z titoismu. Režie z nich pak udělala mučedníky.

 

Celý tragický případ v Babicích byl jeden z nejotřesnějších politických procesů v Československu. Důstojníci StB vytvořili podle přesných instrukcí o likvidaci třídních nepřátel na vesnici ilegální skupinu, která byla vmanévrována tak, aby mohla StB působit jako zastrašující element.

 

Atmosféra 50. let byla nejlepším důkazem, jaký strach mělo obyvatelstvo před terorem tajné politické policie. Na začátku 50. let byl tento teror zaměřen především na venkov v rámci kolektivizace a na oblast náboženskou. Jen málo víme o celkovém pozadí Babic v rámci kolektivizace a boje proti náboženství.

 

Odsouzení “teroristů”

 

V sobotu 14. července byl vynesen Státním soudem v Jihlavě rozsudek nad členy “teroristické bandy amerického agenta Malého”. V prostoru, vyhrazeném v jednací síni obecenstvu, byly přítomny delegace pracujících z celého jihlavského kraje.Obvinění byli uznáni vinnými trestnými činy velezrady, sabotáže, sedm z nich také z vraždy, jednak z vražd dokonalých, jednak nedokonalých a z pomoci k návodu k vraždám.

Odsuzují se za to:

Mityska Antonín, Plichta Jan, Němec Drahoslav, Kopuletý František, Antonín Škrdla, Drbola Václav a Pařil František, všichni k trestu smrti.

 

Dalších sedm obviněných bylo odsouzeno k trestu odnětí svobody, a to: Roupec Alois a Němec Karel na doživotí, Brabenec Ladislav na 25 let, Kopuletá Božena na 20 let, Stehlík Ludvík na 20 let, Nahodil Jindřich na 23 let, Vorlíček Josef na 22 let.

 

Majetek všech odsouzených byl konfiskován.

 

“A my komunisté se učíme z babického zločinu, učíme se ještě víc nenávidět třídního nepřítele, učíme se ještě lépe bít ho a zároveň se učíme ještě více milovat socialismus.” (Rudé právo, 20. července 1951)

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2020: *****

František Šmíd 700,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, MUDr. Miroslav Kameníček 1000,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Jan 300,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Pavel Novák 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Martin Štěpánek 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Kupka 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Stanislav Esner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Marin Svoboda 100,- Kč, Ladislav Oudes 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 150,00 Kč
Vybráno 37.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 18 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.