digitalni-udirna-bradley 39
14.1.2019
Kategorie: Kultura a tipy

Uzené maso podomácku chutná jako od dědečka

Sdílejte článek:

Češi patří spolu s Němci a Američany mezi největší milovníky uzenin. Šunka nechybí téměř v žádné lednici, párek je pokládán za delikatesu a domácí fast food současně. Chuť uzeniny milujeme na klobáskách, salámech i uzeném masu. Jenomže… Mnohdy si povzdechneme, že už to není to, co bývalo. Vakuově zabalené uzené v plastové folii nám doslova přestává vonět. Nostalgicky vzpomínáme na uzené z dětství, které udil děda nebo táta. Nemusíme jen vzpomínat. Do uzení se můžeme pustit i sami.

Nedovolím si polemizovat, jestli jsou komerčně uzené výrobky méně zdravé než ty domácí. Kolem uzenin se sice rozjel doslova hon na čarodějnice, ale to je zbytečné. Pokud uzeniny konzumujeme v rozumném množství, rozhodně se jich bát nemusíme. Naopak, každá potravina nám může škodit, pokud ji konzumuje nestřídmě. Uzenin se tedy nebojte a klidně se pusťte do vlastních. DIY uzeniny jsou velkým hitem i díky tomu, že dnes už nemusíte budovat domácí udírny a udírnu koupenou na klíč klidně postavíte na balkon a vyudíte si domácí uzené dobroty.

digitalni-udirna-bradley 30

Uzení bylo v minulosti nenahraditelnou metodou, jak uchovat maso na delší dobu. Dnes lednice a mrazničky hravě tuto funkční roli zastanou, ale jelikož uzeniny dokážou naše chuťové buňky skutečně příjemně podráždit, nepřestalo být hitem ani dnes. Právě naopak. Uzenářství a hypermarkety jsou sice plné uzenin, ale není nic nezvyklého, že tu pravou chuť se vám najít nedaří. Typickým příkladem jsou klobásky. Já osobně si je bez většího množství papriky vůbec neumím představit. Musí být díky ní krásně rudé i mírně pikantní. A víte, že takové nejde téměř sehnat? Podobně je to s uzeným. Dobře vyuzenou krkovici, která má ještě rozeznatelnou struktura masa a nepřipomíná jenom divnou slizovitou zauzenou hmotu, není vůbec snadné sehnat. Řešením je vyudit si maso i klobásy vlastní, a nejen to.

Domácí udírna – to je prostor pro kulinářské experimenty

Uzení masa a domácích masných výrobků nemusí být tím jediným, k čemu lze udírnu použít. Běžně se udí ryby – makrely, pstruzi, tolstolobici a samozřejmě i náš český kapr. Vyudit si lze domácí sýr a stále oblíbenější specialitou je uzená zelenina. Věděli jste, že vaření, pečení či smažení brambor nejsou jedinými způsoby jejich tepelné úpravy? Zkuste brambory uzené. Chutnají výborně.

digitalni-udirna-bradley 38

Gurmánské stránky jsou dnes plné nápadů, jak díky uzení zpestřit každodenní, ale i slavnostní jídelníček. Zkuste třeba uzené máslo. Ne ne, do udírny nebudete strkat skutečné máslo. Nasolíte dobře prorostlý či téměř bezmasý bůček a ten pak vyudíte. Tak do měkka, aby se dal mazat na chleba jako klasické máslo. S máslem jej pak můžete, ale nemusíte smíchat. Podobných kulinářských specialit je mnoho. Vyuďte si třeba mandle – už nikdy vám jiné nebudou natolik chutnat jako uzené.

Jak si podomácku vyudit maso?

Někomu bude uzení masa připadat příliš složitě, ale není tomu tak. Pro přípravu masa stačí zvládnout dobře technologii jeho naložení. A pak už potřebujete pouze kvalitní udírnu. Jak tedy na dobře vyuzené maso?

Uzení masa předchází jeho kvalitní nasolení. Nakládaní masa se dělá do soli. Nakládá se do běžné kuchyňské soli, která se dá nahradit i mořskou solí. Profesionální naložení masa se však dělá v tzv. rychlosoli. Ta nabízí řadu výhod. Předně je nasolení výrazně rychlejší. Tato dusitanová sůl navíc na maso působí silně antioxidačně, a tak je mnohem trvanlivější a méně náchylné na zkažení. Navíc umí udržet nádherně růžovou barvu masa. Při solení běžnou kuchyňskou solí nebo solí mořskou maso po uzení zešedne.

IMG_1636

Různá masa lze naložit do soli tzv. na sucho. Vloží se do příslušné nádoby, přidá se dle požadavku na chuť různé koření či česnek a samozřejmě sůl. To vše se rukama pořádně zapracuje do masa. Optimální je pak maso zatížit, aby mezi jednotlivými kusy nevznikaly žádné vzduchové bubliny, nebo jej pevně zabalit do potravinářské folie. Takto se maso uskladní při 4 °C na několik dnů až týdnů. Záleží na typu a velikosti masa.

Maso lze marinovat i v solném láku. Mluvíme o nakládání na mokro. Opět lze použít všechny z již zmíněných druhů soli. Obvykle se připravuje 8% solný roztok. Koření je možné dodat formou vývaru – prostě jej chvíli povaříte a pak odvar přidáte do láku. Velké kusy masa, zejména s kostí, lze solit pomocí injekční stříkačky. Dovnitř masa se lák vpraví jehlou. Používá se však nižší, pouze 3 až 6% koncentrace solného roztoku.

Dobu naložení snižuje především již zmíněné použité rychlosoli. Obě výše uvedené metody lze i kombinovat. Mokrá se pokládá za rychlejší. Nutné je však hlídat, aby se lák nezačal kazit. Jakmile by začal být cítit, je nutné maso okamžitě vyndat, umýt a ihned naložit do nového solného nálevu.

Uzení studeným vs. teplým kouřem

Různé typy uzených výrobků, ale i různé druhy masa, se udí různým způsobem. Udí se studeným kouřem při teplotách do 30 °C, teplým kouřem v rozsahu teplot 30 až 60 °C a horkým kouřem od 60 do 100 °C. Každý typ uzení má svá pro a proti. Studeným kouřem se udí dlouze, i několik dnů. Během procesu dochází v podstatě k usušení masa. Takto se připravují i profesionální sušené masné výrobky. V domácích podmínkách se obvykle udí teplým kouřem.

Stavba udírny svépomocí 2880

Jdete stavět udírnu? Zvažte raději koupi moderní elektrické udírny

Nemusíte se bát, že vás elektrická udírna ochudí o zážitky z dokonalé uzené chuti. Právě naopak. Sáhnete-li po správné, může být zážitek z kulinářsko-uzenářských orgií ještě větší. V elektrických udírnách lze udit na malých zahrádkách, na terase i na balkoně. Nemusíte ani shánět správně vysušené dřevo na uzení. Moderní udírny Bradley nebo Borniak nabízí udírny, kde se teploty dosáhne pomocí elektřiny a kouř potřebný k uzení získáte díky speciální štěpce nebo briketám, které se vkládají do udírny. Díky této vymoženosti si užijete uzení s různými příchutěmi. E-shop Grilykrby.cz nabízí nejen cca 13 druhů elektrických udíren různých velikostí, ale aktuálně i 28 druhů udicích briket. Vedle klasických z bukového, dubového, třešňového či olšového dřeva si lze užít i speciality, jakými jsou příchutě švestky, zázvoru, hickory, pekanu a další. Než budovat složitě domácí udírnu s dlouhým kouřovodem, a pak se v ní učit správně udit, užijte si raději kvalitní moderní uzení masa v perfektně vyladěných elektrických domácích udírnách.

(PR)

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 583,- Kč
Vybráno 33.09%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 937 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 3,38 out of 5)
Loading...