12.8.2015
Kategorie: Politika

Už se smí? Aneb závod v převlékání kabátů odstartován

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL 12|08|2015

Také jste si toho všimli? Začíná se otáčet vítr. Mám na mysli vítr politický.  Ale probíhá to až neuvěřitelně podobným způsobem, jako u větru meteorologického. Nejdříve vane silně a dlouho z jednoho směru. Bývá to na přední straně tlakového útvaru, třeba rozsáhlé tlakové výše, která se moc nehýbe. Ta se ale dá zvolna do pohybu. Vítr před ní zesiluje a pak – náhle zeslábne a zmrtví. Tlaková výše už je nad námi a v nehybném vzduchu se jen občas lenivě pohne termický poryv z náhodného směru. Ale po pár dnech, jak se výše valí dál, začíná vzduch ožívat. Z neurčitých drobných závanů roste a sílí proud. Začíná opět foukat vítr, ale přesně opačného směru, než předtím.

Tak i na mediální scéně. Proud prouprchlické propagandy vanul od loňského podzimu jednotně a stále sílil. Začalo to vánkem hraní na city. Dojemnými příběhy, fotkami smutných očí dětiček, apely na lidskost. Pak se přidala silnější brázda morálních apelů celebrit a „osobností“. Když společnost stále nereagovala tak, jak si mediální mágové a spindoktoři přáli, anebo přesněji řečeno, jaké měli zadání, nastoupil fičák dehonestace. Rázem byl kde kdo odporným rasistou, náckem, xenofobem, od nějž by pes kůrku nevzal. Ale vše marno.  Zoufalí vládcové ještě zkusili vypustit vichřici zastrašování, ale lid reagoval podrážděně a vzpurně.

Pak jsme prošli fází krátkého, rozpačitého bezvětří. Ano, v části medií (třeba na IDNESu), ještě dojížděly výchovné články, kladoucí si za cíl občana zahanbit a přimět k změně xenofobních postojů. Jakési zbytkové závany toho, co odchází. Mnohem zajímavější ale bylo sledovat první nenápadné vlnky rodící se změny směru a trendu. Nemám teď na mysli pana presidenta, který nahlas a na plná ústa opakovaně vyjádřil to, co si o uprchlících myslí většina obyvatelstva. Budiž mu za ta slova dík. Ale jeho zásadové a pročeské postoje jsou stálé a dlouhodobě konzistentní.

Zajímavější (a velice poučné) bylo pozorovat opatrné přehazování výhybek u prvních, zatím osamělých vlaštovek. U lidí, nadprůměrně informovaných, jejichž povoláním je držet prst na tepu doby. Třeba u pana Plesla. Jako šéfredaktor MF Dnes, hlavního „názorotvorného“ deníku v zemi, má jak dostatek informací, tak schopnost je zpracovávat a vyhodnocovat a k tomu i nezbytnou míru politické protřelosti. Jinak by nebyl šéfredaktorem. Už okolo 19. 6. zaujal čtenáře (na mainstreamoveho novináře) velice radikálním stanoviskem: naše území před uprchlíky bez milosti uzavřít. A nešlo o ojedinělý výkřik. Počátkem srpna, kdy většina médií stála v jednom šiku a tepala odporné buranství českého prezidenta, který se odvážil říci nahlas to, co si myslí většina národa, se jej ve svém komentáři zastal. Ba co víc. On se (částečně) zastal i Martina Konvičky z IVČRN!

Taková hereze! Rána pod pás, kudla do zad, podlá zrada a přeběhnutí k nepříteli… Umím si představit tu bouři, kterou jeho komentáře ve „sluníčkových“ kruzích neziskovek, intelektuálů, umělců a mediálních hvězd vyvolaly.

Jenže chtít po člověku s téměř neomezeným přístupem k informacím, průzkumům, analýzám a hodnocením trendu aby držel ztracenou vartu?  Sorry, milí sluníčkáři. On prostě jen dříve než ostatní vyhodnotil první závany, naznačující směr budoucího proudění.  A věděl, že dlouho sám nezůstane…

Což se potvrdilo téměř v zápětí. „Příliv afrických migrantů ohrožuje sociální strukturu a životní úroveň Evropy.“ To řekl před pár dny v BBC britský ministr zahraničí Philip Hammond. A nezůstal jen u tohoto konstatování.  Naléhavě žádal změnu příslušných zákonů, pokud si země Evropy chtějí uchovat svůj životní standard a sociální infrastrukturu, ohroženou přílivem uprchlíků.

b56d4bbe8a_68481054_u

Tato slova zazněla Evropou jako výstřel ze startovní pistole. K takzvaným uprchlíkům a šílené imigrační politice EU se najednou začíná vyjadřovat kde kdo, u nás i ve světě. A všichni veskrze kriticky. No jo, čekalo se na signál! I takový proevropský socialista Fico, abychom nechodili pro příklad daleko, který ještě před pár dny okázale ignoroval hlas voličů, vyjádřený v referendu o umístění uprchlického tábora v Gabčíkovu, najednou otáčí. „Od všech migrantů očekáváme, že budou ukáznění a budou dodržovat zdejší zákony. Pokud nechtějí akceptovat životní styl a pravidla, budeme reagovat velmi rázně“ prohlásil při jednání s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem.

O „politicích“ druhé a třetí kategorie, u nás i v okolí, pak ani nemá cenu se zmiňovat. Vítr najednou chytají všichni. Proud se otočil a závod v převlékání kabátů byl odstartován.

Jsme teprve na začátku. Vzdušné proudy se otáčí pomalu. Ale jsem si jist, že brzy uvidíme mnohé prudké a neočekávané veletoče. Protože už se smí. Vždyť povel dal sám britský ministr zahraničí. Mějme proto na paměti dvě věci:

Zaprvé to, jak se kdo ze stávajících politiků, a vůbec lidí veřejně známých a činných choval, dokud „se ještě nesmělo“. Kdo varoval před nebezpečím a kdo naopak „uklidňoval“, nebo dokonce vyhrožoval. Kdo sliboval bojovat za české zájmy a přitom za zády voličů v tichosti piklil s vrchností v EU. A také kdo nedokázal ani z opoziční lavice srozumitelně, zřetelně a narovinu kváknout proti vládním a evropským šílenostem.

Zadruhé pak to, že změny v politice nelze dosáhnout bez výměny osob. Protože člověk, který po celá léta věnoval úsilí prosazování určitého politického směru není ochoten, ani schopen své nezřídka celoživotní snažení zahodit a začít opravdově a vehementně prosazovat něco radikálně odlišného.

Přichází změna paradigmatu. Blíží se čas výměny politiků a elit, čas přehodnocení priorit i morálních zásad a novelizovace zákonů. Následující volby, u nás i v Evropě, už nebudou o pravici a levici, ale o národu, identitě a bezpečnost. Tedy pokud nějaké budou. Trochu se bojím, aby nadnárodní elita nespustila v nouzovém režimu a narychlo něco hodně neblahého. Protože, jak to vypadá, její poslední plán se začíná zvolna drolit a sypat.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 9 606,00 Kč
Vybráno 27.44%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 12 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (28 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
27 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.