spdokamura
13.9.2021
Kategorie: Politika, Volby 2021

Už se rozkročil …

Sdílejte článek:

VIDLÁK

… že je z toho skoro rozštěp.

Je to  asi čtrnáct dní, kdy jsem napsal článek o SPD a jejích možnostech. Řekl jsem v něm, že Okamura i ANO mají stejné voliče. Hrozně zajímavé bylo sledovat diskusi na Pravém prostoru – tam z toho promtně udělali tvrzení, že ANO i SPD mají stejný program a pak to vítězoslavně vyvraceli, což šlo o to snáz, že jsem nic takového nikdy neřekl. Ale zopakuji znovu svou tezi, že Babiše i Okamuru volí stejní voliči. 

 

Hezky je to vidět na mítincích a fotkách z nich. Babiše i Okamuru volí obyčejní lidé. Ti jejichž práce tvoří nějaké hodnoty ať už jde o lisování součástek, nebo o přípravu daňového přiznání. Ti, kteří pracují v průmyslu a ve službách, co mají běžné platy, běžné hypotéky, běžné starosti a běžný důchod. Mají běžné sny, běžné tužby a liší se od sebe pouze mírou radikalismu. 

Psal jsem, že Okamura má ve voličích ANO obrovský potenciál. Nemusí nic měnit na programu, postačí jen, když tyto voliče ujistí o tom, že nebude věci lámat přes koleno. Že má svoje odchody z EU promyšlené a že to nebude odchod ozlomkrk za každou cenu. Že postačí, aby se Okamura k těmto voličům přiznal. Nemusí se přiznávat k Babišovi, toho mže dál považovat za zlého oligarchu, ale měl by se přiznat k jeho voličům a nějak marketingově vhodně naznačit, že voliči ANO jsou vlastně voliči SPD. 

Po přečtení diskuse na Pravém prostoru jsem pak napsal, že Okamura tohle všechno vlastně udělat nemůže, protože by tím přišel o svoje radikální voličské jádro, které postrádá jakýkoliv smysl pro pragmatismus a obvinili by ho ze zrady vlastně úplně stejně jako to dělají pravdoláskaři s kýmkoliv, kdo nezastává jejich postoje přesně a do puntíku. Tvrdil jsem proto, že Okamura nepřekročí svůj stín ani své běžné preference. A pokud ano, tak jen kosmeticky. 

Na druhou stranu jsem tvrdil, že Babiš tato omezení nemá. Že on si může v klidu dovolit napřáhnout ruku k voličům SPD aniž by přišel o ty svoje. Babiš teď proměňuje ve výhodu něco, co bych ještě před pár lety bral jako příšerný hendikep. Babiš totiž nemá žádné tvrdé voličské jádro. Dneska to náš premiér zužitkovává. Babiš se klidně může rozkročit směrem k SPD a dát jejich voličům najevo, že jsou to vlastně jen trochu radikálnější voliči ANO. 

A ejhle… v poslední době mi fejsbůk i gůgl i další vyhledávače permanentně cpou babišovu reklamu, že k nám nepustí žádné nelegální migranty… Heleďte, já si o tom myslím svoje a je mi jasné, že tento kardinální slib má hodně omezení a hodně výjimek… ale marketingově Babiš prostě loví ve vodách SPD. 

Teď dokonce Babišův místopředseda Vondráček vypustil první zkušební balónek, jako že by po volbách ANO mohlo s SPD spolupracovat…  Osobně bych si na to moc nevsadil, protože pokud ANO a SPD budou mít většinu, slavné proibabišovské koalice se rozpadnou a všichni se o překot budou hrnout s Babišem do holportu a prodávat to veřejnosti, že budou oligarchu hlídat. A zdaleka první v čele této fronty na funkce bude ODS…  ale už bez Fialy. 

Lepší to tak bude i pro Okamuru, protože Babiš používá smrtící taktiku pro své koaliční partnery – vysaje jim program. Postará se, aby jejich voliči zřetelně a jasně viděli, že Babiš se postará sám a nějaká ČSSD/ODS/SPD/KDU/STAN (nehodící se škrtněte) je zbytečná, že je lepší to hodit rovnou kovářovi než se obtěžovat s kováříčkem. 

Pokud volby dopadnou přibližně podle aktuálního volebního průzkumu, tak bych si troufal tvrdit, že skutečně nejtěžší postavení bude mít právě Okamura. Vezměte si, že do sněmovny se možná dostanou jen čtyři uskupení. Pirátostán, Spolukoalice, Babiš a Okamura….  Tlak na Okamuru, aby vládl s Babišem bude obrovský. Zároveň to bude znamenat, že oligarcha už nebude pro SPD problém a Okamura bude muset odvolat lecos z toho, co doteď tvrdil a naštve svoje radikální voliče jen o něco později, než kdyby se k voličům ANO přihlásil už teď. 

Okamura bude jazýček na vahách, ale v podstatě okamžitě se stane koulí na noze, protože Babiš bude mít ODSku, která ze své prohry udělá z nouze ctnost. Pokud by měl Okamura s jeho renomé potížisty a extrémisty jít do vlády, moc toho od Babiše nedostane. Míň než by dostala ODS. A bude muset dát spoustu spoustu záruk, aby Babiš riskoval všechny ty Okamurovy nectnosti z nichž asi nejreálnější je, že se mu SPD zase rozpadne a vytvoří nějakého nového Lubomíra Volného. 

A pokud by Okamura i na tyto nevýhodné podmínky kývnul a dal přednost penězům před opozicí, jeho program bude promtně vysát. 

Babiš sám totiž nemá žádné politické přesvědčení. Babiš prostě kormidluje podle toho, jak fouká vítr a které síly jsou momentálně nejsilnější. Babiš nepluje proti proudu, nekřižuje proti větru a nehraje si na hrdinu. To dělá jen ve svých knížkách. Ale  svět prostě směřuje k rozpadu Západu a rozpadu EU. Svět směřuje k průseru a Babiš to ví.  A tak bude i v tomto světě kormidlovat podle toho, jak to zrovna bude výhodné.  Pokud Babiš vyhodnotí, že je teď právě vhodné milovat EU, tak ji bude milovat. Až zjistí, že díky tomu prohraje volby, bude ji nenávidět. Ale ani jedno z toho  nebude pravda. 

Realita dějin ale směřuje k programu SPD. Proto Babiš nebude mít žádný problém Okamurův program uskutečnit. Ne tak rychle, ne tak jednoduše, ne bez výhrad a se zřetelem k vlastním zájmům, ale Babiš zároveň nebude přetlačovat řeku. Prostě se s ní sveze a ještě bude tvrdit, že to měl vždycky v  plánu a že to udělá líp než deset Okamurů.  A možná to dokonce i líp udělá.  SPD má prostě problém. Bude sice rozhodujícím jazýčkem na vahách, ale nic z toho nebude mít. 

Přesto je tu stále stejné řešení – SPD potřebuje být silnější než ODS. Potřebuje zařídit,  aby Babiš i s ODS nebyl dostatečně silný na většinu ve sněmovně.  SPD se potřebuje rozkročit se směrem k ANO a sebrat mu hlasy. Postačí pár chytrých projevů, kde Okamura zatratí oligarchu, ale pohladí ego jeho voličům.  Je zapotřebí otevřít náruč nikoliv pro Babiše, ale pro jeho voliče.  To by mohlo zařídit, aby Babiš neměl 35% a SPD 15%, ale aby Babiš měl 30% a SPD 20%. A Spoluzloději ze spolukoalice, aby měli trochu míň. Aby to bez SPD doopravdy nešlo poskládat. Aby měl Babiš na výběr buďto Okamuru, nebo velkou koalici ze všech zbylých stran, která bude mít jepičí život. 

Všimněte si, že Okamura nepotřebuje měnit program. Nepotřebuje dokonce měnit rétoriku ohledně Babiše. Stačí aby nastavil smířlivou a příznivou tvář jeho voličům. Stačí, aby si voliče ANO vzal do huby a udělal přesně to, co teď dělá Babiš voličům SPD.  

Osobně tomu ale moc nevěřím. Samozřejmě budu svoje předpovědi ještě korigovat, protože do voleb se ještě ledacos stane, ale podle mě SPD svůj stín nepřekročí a sice bude mít dohromady s Babišem víc jak 100 poslanců, ale stejně tak bude mít Babiš víc jak 100 poslanců s ODS. A v té chvíli bude Okamura na kratší straně páky. Přece jenom je SPD pro Brusel i Německo příliš nestravitelná, než aby Babiš šel předčasně do nějakého otevřeného střetu. 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 11 094,- Kč
Vybráno 31.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 218 times, 6 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 3,13 out of 5)
Loading...
124 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)