eu-flag-2108026_960_720
2.8.2021
Kategorie: Exklusivně pro PP, Politika

Už se perou?

Sdílejte článek:

LUBOMÍR VYLÍČIL

vylicilJe zajímavé sledovat, jak rostoucí počty  Afghánců, hromadně prchajících před Talibanem směrem k evropské hranici, obnažily trhliny v „jednotné, solidární a hodnotově orientované” Evropské únii. Ne, tentokrát už opravdu nejde o nějakou zaostalou, remcající chátru z východních teritorií.  Ostrý, otevřený spor o migraci a „hodnoty” Únie se v těchto dnech rozhořel v samotném jádru organizace. Mezi jejími starými, úctyhodnými, zakládajícími zeměmi. Mezi Německem a Rakouskem.

Německý ministr vnitra Horst Seehofer v deníku Bild ostře napadl Rakousko a jeho azylovou politiku. Už dlouho mu zjevně ležel v žaludku „nevstřícný” přístup alpské země k německému pojetí migrační politiky.  Ale zachovával dekorum. Ovšem poslední, rázné kroky rakouské vlády proti pronikání afro-muslimských migrantů už mlčky nezkousl. Když v noci ze soboty na neděli zadržely rakouské ozbrojené síly v provincii Burgenland na 200 pronikajících nelegalů, vybuchl a začal (poněkud nelogicky) křičet o egoismu některých členských států.

O co mu jde, je zjevné. A  on sám se tím v rozrušení nijak netajil. Evropská komise prý, podle pana Seehofera, v posledních letech “dramaticky ztratila moc” a “nenašla lék proti egoismu některých členských států EU”. Teď už, bohužel, nejen států z východu, ale i kdysi věrného spojence, Rakouska. Německý ministr vnitra tak zjevně nedokázal strávit fakt, že Německé pojetí „hodnot EU”, vnucované celé Únii, právě narazilo na realitu. A současně také mimoděk přiznal, kdo že je tím státem, který určuje tón a ideové směřování Evropské komise.

Zcela odlišně vidí situaci Seehoferův rakouský kolega, ministr vnitra Karl Nehammer: “Nedostává se nám žádné podpory ze strany Evropské komise, která tráví čas debatami o rozdělování uprchlíků. Přitom Rakousko bylo velice postiženo nelegální migrací”. Na obvinění z egoismu pak reagoval slovy: “Egoismus není pro mě jako ministra vnitra politicky relevantní kategorií. Já nesu odpovědnost za lidi žijící v Rakousku a jejich bezpečnost.” A aby nikdo nezůstal na pochybách, že ideová trhlina se dále šíří i mezi starými zeměmi EU, vzpomněl na své nedávné setkání s dánským ministrem vnitra Mattiasem Tesfayem: „Plně souhlasím s jeho přístupem k sociální soudržnosti a sociálnímu státu”. Čímž zcela jasně a nedvojsmyslně narážel na nedávné tvrdé (a u nás nepříliš známé)  zpřísnění azylové politiky Dánska.

Nevídaně odbojnou rétoriku podpořilo Rakousko také řadou praktických opatření.  Koncem července vyslala vláda na hranici s Maďarskem, kde dochází k nejvíce pokusům o nelegální vniknutí do země posilu, dalších 400 vojáků. Šlo o Jägerbataillon 25 z Klagenfurtu, který v Burgenlandu vytvořil  středisko, koordinující součinnost rakouských ozbrojených sil a policie. Výsledky se brzy dostavily. Jako třeba oněch 200 zadržených ze sobotní noci, které tak nakrklo pana Seehofera.

Dalším rakouským torpédem pod čáru ponoru „evropské azylové politiky” byla aktivní podpora Litvy. Státu, do něhož z Běloruska ilegálně pronikají davy muslimů, poťouchle navážených až k samotné hranici presidentem Lukašenkem. Země, která z čirého zoufalství narychlo zpřísnila svou azylovou politiku takovým způsobem, že se z něho aktivistům a neziskovkám jen protáčejí panenky. Místní parlament schválil hromadné zadržování migrantů a omezil jejich právo na odvolání. Nový zákon zakazuje jakékoli propuštění migrantů ze zadržovací vazby, omezuje právo na odvolání pro odmítnuté žadatele o azyl a stanoví, že migranti mohou být deportováni i v průběhu posuzování jejich žádosti o azyl. A pro zajímavost – Litevský parlament jej schválil poměrem 84 : 1 (při 5 abstencích). Takže když se chce, nebo musí….

Tak do takovéto země poslalo Rakousko své vojáky! Navíc žádné humanitární pracovníky, žádné zdravotníky. Ale „speciály”. Skvěle trénovanou bojovou jednotku. Pod záminkou „ochrany vnější hranice EU” bude od 1. srpna v Litvě působit třináct speciálních jednotek Cobra. Kontrast s oficiálním vítačstvím Německa, které oslavuje pašeračku Racketeovou a financuje „záchranářské” neziskovky ve Středomoří, už nemůže být větší.  Což ostatně smutně přiznává i německý ministr Seehofer: „…spolehlivou spolupráci v debatě o migraci vidím pouze s Francií.”

Takže se nám Evropou utěšeně šíří další trhlina. A tentokrát v opravdu hluboké, živé tkáni. Praská to napříč samotným srdcem liberální politiky „hodnot” – multikulturním vítačstvím. Jaký může být výsledek tohoto střetu pragmatismu (ze zoufalství) s ideologickým zaslepením?

  • buďto dovedou bruselští liberálové svou zaťatou neústupností a silovým vnucováním takzvaných „hodnot” EU k rozpadu
  • nebo se na ně přestane čím dál více států ohlížet a začnou jednat samostatně, bez ohledu na pokřikování a peskování centra

Poslední možná varianta, že by snad ideologicky zabejčený Brusel (Berlín) „přetlačil” odpadlické státy a přivedl je k pořádku, se zdá vysoce nepravděpodobná. Protože ony  se mu nevzpěčují z plezíru, ale ze zoufalství a pod tlakem reality.

Ať to dopadne tak, či onak, už aby to bylo. Protože život a fungování ve stávajícím, polisabonském modelu „evropské integrace” se stává nesnesitelným.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 3 293 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (47 votes, average: 4,98 out of 5)
Loading...
24 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)