stavba219
11.12.2019
Kategorie: Ekonomika, Exklusivně pro PP

Už i bruselským byrokratům došla trpělivost?

Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

MLADEKRJenomže jako vždy, tak nějak po bruselsku. Pohled na Českou republiku (ale i jiné nové členské státy EU), s jakou rychlostí a kvalitou stavějí nové železnice či dálnice, hnul už i jinak pohodlnými a nevšímavými bruselskými byrokraty. Aby některé nové členské státy EU stavěly hůře, než ty nejtotálnější socialismy? Aby takové Rusko, jehož ekonomika je na úrovni zhruba Španělska, dokázalo postavit super-most na Krym za dva a půl roku a česká správa železnic mluví o výstavbách sta kilometrů tratí v horizontu třiceti let? Koridor pro vysokorychlostní železnici na Ostravsku, jak prohlásil zástupce SŽCD na jednání Hospodářské komory se začne stavět „už“ za deset let?


A stavební úřad v Pohořelických na Brněnsku zastavil stavební řízení u dálnice D52, protože ouřadové z Ředitelství silnic a dálnic ani za šest let (sic!) nedodali úřadem a zákonem vyžadované podklady? A nechvalně proslavená D47 po vsypání odpadů, údajně nařízených úředníky, se konečně začne na jaře opravovat? Kdo a jak vlastně tohle vůbec hodlá řešit?

Úředníci v Bruselu proto ve spolupráci s Radou EU připravují novou směrnici, která by měla s věcí samotnou pohnout. Transevropské dopravní sítě (TEN-T) se proto rozdělují na hlavní síť, a ta má být dokončena do roku 2030, a na globální síť, která má být dokončena do roku 2050. To asi v západní části EU bude platit, v Česku ani náhodou.

S úředníky, které máme všude etablované a nenahraditelné je to naprosto vyloučené, protože samotná směrnice, jak uvádí její znění, by se neměla použít na řízení u správního odvolacího orgánu nebo soudu. Tak na co ji vlastně členské státy musí za dva roky začlenit do svých vnitrostátních právních předpisů? Stane se jen propagačním papírem. Typické pro EU.

Bruselští tvrdí, že v právních rámcích řady členských států je stanovena možnost preferenčního zpracování pro určité kategorie projektů, jež se odvíjí od jejich strategického významu pro hospodářství. Pokud takový rámec existuje v rámci vnitrostátního právního rámce v České republice, výsledky se nedostavují. Jak vidíme, leccos existuje leda tak na papíře a návrh nového stavebního zákona to neřeší. „Projekty pro koridory hlavních sítí by se měly opírat o účinné integrované postupy udělování povolení, které umožní zprůhlednit řízení celého postupu a zajistí hlavní kontaktní místo pro předkladatele projektů,“ píše Brusel. „By se měly“… hm.

„Členské státy by měly určit jeden nebo více orgánů v souladu se svými vnitrostátními právními rámci a správním uspořádáním a podle typu projektu,“ píše se dále v návrhu směrnice. Tedy opět nějaký úřad, který bude suplovat nefunkční úřad, aby bez kontroly a postihu noví úředníci fungovali jako ten starý úřad. To je řešení z EU.

Pokud zde někdo, slovy zpěváka Jiřího Suchého řechce, nelze se mu divit, ale ta tristnost výstavby, a nejen v Česku, kterou vidíme, k smíchu není. Nakonec vnikne další úřad v Bruselu, protože se hledá orgán, který by údajně měl posilovat případnou spolupráci mezi členskými státy. „Mělobyse,“ a „jetřeba“. Ze socialismu to mnozí pamatujeme. Nikdy to nikam nevedlo a nic se nikdy nevyřešilo.

Však i také závěrečné provolání plánované bruselské směrnice konstatuje, že cit: „Členské státy by se měly snažit zajistit, aby odvolání napadající hmotněprávní nebo procesní zákonnost rozhodnutí o povolení byla řešena co možná nejefektivněji.“ A „mělobyse“ tu máme opakovaně černém na bílém.

A pak, že EU nepřipomíná socialismus. Jenomže ten náš minulý socialismus alespoň nějaké dálnice, železnice, jaderné elektrárny či trasy metra stavěl, protože všichni dodavatelé i úředníci měli na sebou kontrolu. Ten současný český model čehosi (kapitalismu?) v tomto poněkud pokulhává.

A ani bruselský byrokrat to nespasí. A proto si někteří, na špatném systému parazitující, radostí mnou obě ruce….Kdyby ale Brusel vydal nařízení pro systém schvalování TEN-T sítí, to by byla jiná. Na to ovšem odvahu nemá. To leda tak na ty zákazy a omezení, tak ta chrlí jako o závod.

Takhle se nezmění nic a prodělává na tom trvale každý náš občan. A nejen ten náš. A to je ta EU, která se kritice brání. Jenomže vidíme ve světě, že to jde jinak, rychleji, levněji, efektivněji. Takže je s čím srovnávat a ani plán zákazu alternativních webů kritiku neumlčí. Neefektivní a nedemokratické se nakonec odsoudí samo k zániku. A to si přiznejme, že je u EU principiálně škoda. Evropská unie mohla být národům Evropy prospěšná, ale teď se z ní ale stává spíše žalář národů se všemi negativními atributy ověřených totalit a padlých monarchií.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč


Celkem za měsíc: 11 014,60 Kč
Vybráno 31.47%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 642 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,89 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.