29.1.2015
Kategorie: Ekonomika

Uvolněte se, prosím … kvantitativně

Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ 29|01|2015

Krize dostane nakládačku. Alespoň takové je doufání ECB, která ve čtvrtek vytáhla poslední zbraň velkého kalibru – kvantitativní uvolňování (QE). Minimálně do září 2016 se má přes ECB a národní centrální banky do ekonomiky nalít 60 miliard eur měsíčně. Lidově se mu říká také “tištění peněz”, ačkoli se samozřejmě jedná se o metaforu, protože ty peníze jsou elektronické. Princip QE je jednoduchý – centrální banka na sekundárním trhu odkoupí od komerčních bank aktiva, většinou státní dluhopisy. Nový kupující zvýší ceny, banky se ziskem prodají. Poklesnou úrokové sazby a banky díky navýšeným rezervám budou moci poskytnout ekonomice více úvěrů. Více úvěrů – více investic. Nebo také ne.

QE může vést ke dvěma extrémním případům. Ten první je, že se nestane nic. Banky kvůli zvýšené nejistotě zůstanou “sedět” na hotovosti, byť s nulovým / záporným výnosem. To se do značné míry událo, když ECB na přelomu let 2011/2012 nalila do finančního sektoru více než bilion eur přes nástroj dlouhodobých refinančních operaci (tzv. LTRO). Druhým extrémem může být, že peníze se přelijí jen do určitého sektoru, nebo aktiva. Může to být akciový trh, reality, či něco jiného (např. těžba ropy z břidlic). Vznikne tak nebezpečná bublina.

Evropa doufá, že její QE bude jako americké, ne jako japonské. Spojené státy od začátku krize spustily tři kola QE, to poslední se v roce 2014 začalo postupně utlumovat v návaznosti na zlepšující se ekonomické ukazatele. Naopak Japonsko, takříkajíc “vynálezce” kvantitativního uvolňování “, za posledních 13 let spustilo zhruba 12 kol QE, bez valného účinku.

ecb_2114313b

Bylo americké QE skutečně účinné, nebo jen nafouklo akciový trh a přelilo bohatství směrem k finančním institucím, které ho zprostředkovávaly? Skutečně USA ožily, nebo je to jen efekt energetického boomu, změn ve struktuře zaměstnanosti a vylití negativních efektů QE na rozvojové země přes funkci dolaru jako rezervní měny? Tuto debatu nemusíme v článku absolvovat, stačí nám momentálně jen uvědomit si, že EU 2015 není USA 2008.

Když se QE ve Spojených státech spouštělo, byly úroky na státních dluhopisech 4%, na hypotékách 6% a akciový trh padal jako činka na dno Dunaje. V EU máme dnes téměř nulové úroky na dluhopisy a akciový trh je na 7-letém maximu. Super laciné hypotéky vám asi připomínat nemusím. Další podstatný rozdíl – v USA mají Treasuries. V Evropě nemáme univerzální eurodluhopis, ale dluhopisy 19 států a ještě nějaké eurovalové. Že řecký dluhopis není totéž jako německý také nemusím podtrhávat.

Peníze budou posílat podle podílu jednotlivých národních centrálních bank v ECB. To je další zásadní problém. Největší část nových peněz tak půjde do Německa, které ale má nejméně problémů. Německé banky už teď sedí na hromadě hotovosti a Bundesbanka (německá centrální banka) již na jaře loňského roku varovala před hrozící bublinou v nemovitostech.

Do QE jsou zapojeny i Řecko a Kypr – pokud budou poslouchat a plnit dohodnutý reformní program. Přitom v Řecku vyhrála v neděli volby SYRIZA. Dostáváme se tak do paradoxní situace, kdy řecká centrální banka bude nucena nakupovat dluhopisy, o kterých premiér země (80% QE bude realizovaného přes národní centrální banky bez sdíleného rizika) prohlašuje, že je lze nechá zdefaultovat. Pokud by země nevystoupila z Eurozóny, nebyl by to kritický problém (ztráty by utrpěla řecká centrální banka). Pokud by vystoupila, ztráty (nejen z QE) by se přenesly i na ECB. Té sice insolvence v principu nevadí (může si peníze “dotisknout”), ale byl by to další gigantický zádrhel.

ECB dostala zadání jako v pelíšku: “Deflace s recesí nesmí projít!” A udělala ještě to poslední, co mohla. O ekonomické a politické budoucnosti však kvantitativní uvolňování nerozhodne. 

ZDROJ: Martin Vlachynský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč

Celkem za měsíc: 17 966,00 Kč
Vybráno 51.33%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 52 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...