pivo417
19.4.2018
Kategorie: Ekonomika

Uvědomuje si stát, že nahnal statisíce lidí do nelegálních náleven?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

TOMÁŠ JIRSA

Obrátil se na mne pan K. s tím, že ho zákonodárci připravili o práci, a zda bych mu tedy, jako jeden ze zákonodárců, nepomohl novou práci najít. Jeho příběh je docela poučný v tom, jak je cesta do pekel dlážděna dobrými úmysly.

Pan K se před dvaceti lety rozhodoval, čím se bude po střední škole živit, a udělal si zkoušky a živnostenský list na čištění pivních trubek. Rozhodl se tak s vědomím, že je to práce na celý život, protože hospody budou pořád. A také že je to svobodné povolání a nezávislé na státu, od kterého nikdy nic nechtěl. A protože byl ve svém oboru dobrý, řada pivovarů mu dala licenci na čištění trubek, pan K. čistil, vydělával, živil rodinu a platil daně.

První ztrátu zákazníků pocítil, když stát zrušil malé herny. Samozřejmě, z obecného pohledu to bylo dobré nařízení, ale panu K. ubylo několik desítek zákazníků. Velkou ztrátou zákazníků bylo zavedení EET. Několik desítek hospod, které vedli lidé již v důchodovém věku, zavřelo. Pak přišel zákaz kouření. Pan K. doufal, že přežije i tuto ztrátu zákazníků, ale k tomu letos přibylo další omezení hazardu a pan K. vrátil živnostenský list. „Ani jedno nařízení nešlo konkrétně proti mně, ale v konečném součtu jsem přišel o práci,“ říká pan K.

Ale to není ta pointa celého příběhu. Pan K. pokračuje ve vyprávění, kam tyto regulace a omezení vedou. A to je příběh, který všichni známe a máme okolo sebe. V každé obci, v každém městečku vznikla minimálně jedna nelegální hospoda. Je několik hospod, které sundaly vývěsní štít a chodí se do nich zadem. S tichým svolením starostů se pivo točí v hasičských zbrojnicích nebo ve fotbalových klubovnách – a to je ještě ta lepší verze, protože tam teče voda a jsou tam toalety. Ale v každé obci se někde točí pivo v garáži nebo v kotelně, sklenice se myjí v kýblu a čurat se chodí na dvůr na kanálek nebo do křoví. Někdo přinese klobásu nebo naloží buřty a jí se rukama, v lepším případě vidličkou přímo ze sklenice.

Ruku na srdce, každý, kdo žije na venkově, zná minimálně jednu podobnou nelegální nálevnu. Pivo je v nich levnější než v hospodě, kouří se a štamgastům to vyhovuje. A pan K. z vlastní zkušenosti dodává, že se na jednom fotbalovém hřišti vytočí sedm sudů týdně. Opravdu to takhle minulá vláda chtěla? Opravdu si stát myslel, že vybere více na daních? Žádná z výše uvedených nelegálních náleven nezaplatí na daních ani korunu. Opravdu si stát myslel, že jsou přísné regulace pro naše zdraví? Může hygienik nebo finanční úřad, přísný při kontrole provozovny, jít kontrolovat sousedovic garáž? Zlikvidovat malé hospody a nahnat lidi do nelegálních náleven trvalo dva roky. Znovu otevřít vesnické hospody a dostat do nich lidi bude trvat desetiletí.

   

Autor: Tomáš Jirsa

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur)

Celkem za měsíc: 5 676,08 Kč
Vybráno 16.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
14 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.