greta
26.4.2019
Kategorie: Společnost

Utopický zápas 16leté Grety Thunberg

Sdílejte článek:

JAROSLAV DANIŠKA

Gretě Thunbergové bylo v lednu 16 let a poslední měsíce se stala tváří globálního ekologického aktivismu.
Začalo to před rokem v srpnu, Greta nastoupila do deváté třídy základní školy, blížily se zářijové volby ve Švédsku a ji znepokojovaly požáry a horka, která se spojovala s tématem globálního oteplování. „Cítím, že kdybych neprotestovala, umírám zevnitř,“ řekla o svém postoji. Tím se stala stávka (!), čti protest před budovou švédského parlamentu, před kterým seděla s transparentem, protože nešla do školy. Do zářijových voleb tam seděla každý den a záškoláčtila pak každý pátek.

Z individuálního protestu se stalo hnutí, do kterého se postupně zapojili další, v listopadu a prosinci již stávkovalo údajně přes 20 tisíc žáků po celém světě ve 270 městech, v březnu tohoto roku i žáci v Liptovském Mikuláši, Bratislavě, Ostravě či Košicích.Gretina rodina (otec herec, matka operní pěvkyně) šla ve svém jednání dále, rodiče údajně původně nesouhlasili, ale respektují její názor, rodina časem přešla na veganství, nelétají letadlem, Greta cestuje vlakem (např. i do Davosu), vystupuje v TEDxech, konferencích od Londýna po Katovice, setkává se s politiky, chválí a povzbuzuje ji papež František, odcházející předseda Eurokomise Jean-Claude Juncker či levicový senátor a kandidát na amerického prezidenta Bernie Sanders. Greta působí skromně, vystupuje klidně, ale naléhavě (volá například po snížení produkce skleníkových plynů o 80 procent), i své indispozice (trpí Aspergerovým syndromem a selektivním mutismem) využívá pro svůj zápas, např. svou patologickou neschopnost hovořit tím, že mluví, jen když musí. A to je případ klimatických změn. Za to vše se dočkala letos nominace na Nobelovu cenu.

gt-v-ep.jpg (83,760 kiB)
Na půdě Evropského parlamentu. Foto: EP / flickr.com

Chcete-li se dozvědět více, stačí dát do Googlu nebo na YouTube její jméno, můžete si prohlédnout její promluvy, přečíst článek pro Guardian a podobně.

Nic proti osobnímu přesvědčení a zánícení 16leté Švédky, každý, kdo chce šetřit životní prostředí a změnit kvůli tomu své chování, si zaslouží lajk.

Jen problém je trochu složitější, jak napovídá dětská tvář sympatické Švédky. Nejen tím, že veganství a nepoužívání letectví prostě není cestou, ale utopií.

Když jsem před pár dny sledoval televizní diskusi, kde postoje mladé Grety komentovali přizvaní experti, vyrušilo mě, jak se to celé stává nástrojem politické manipulace.

Vždyť co je nejsilnější na gestu mladé Grety?

Že je dítě. To znamená, že o jejím přesvědčení se nediskutuje, zpochybnit ho totiž znamená zaútočit na dítě a to se stále nedělá.

Je to širší fenomén a dnes univerzálnější než kterékoli náboženství — děti jsou děti, chováme se k nim jinak. Nebylo to tak vždy, stačí si vzpomenout na krutost indiánských kultů či antickou Spartu, které narozené děti často obětovaly, ale dnes je všechno jinak. Dětské armády, velký problém Afriky a zaostalého světa, ozbrojené, zfanatizované a často zdrogované bojující děti — to je přece věc, proti které se musíme postavit jinak než proti běžným vojákům. Právem, vždyť ty děti jsou také oběti. Nebo pedofilní skandály v církvi, o všem se dá diskutovat, o celibátu, homosexualitě kněží, o klerikalismu, ale jakmile jde o děti, je konec diskuse, není o čem. Emeritní Benedikt XVI. správně píše, že problém je tak vážný, že napadá samotnou víru.

Greta je jiný příběh, samozřejmě, ale jedna věc je podobná: Jak chcete s dítětem diskutovat o tom, že zvyšování daní na dieslová auta a další ekologické požadavky způsobují často více horších důsledků, než přinášejí řešení? Kdo by měl to srdce postavit 16letou Gretu vůči 56leté Claudine z Burgundska, která by mohla mít oblečenou žlutou vestu a rozpovídala by se o sociálních dopadech ekologických reforem prezidenta Macrona? Nebo takové požadavky Green New Deal, i to je více nových problémů než řešení. Taková vždy byla a vždy bude povaha utopie.

gt-s-tajanim.jpg (62,527 kiB)
Na setkání s předsedou Evropského parlamentu. Foto: EP / flickr.com

Viz tuto fotku, kde přijímá předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani Gretu Thunbergovou, o co si myslíte, že na tomto setkání opravdu šlo? A kdo se bude jednou cítit zneužit? Děti nepatří do politiky nejen kvůli tomu, čemu věří, ale zejména jako tomu věří a co s nimi mediální a politický kolos může udělat, kvůli tomu, jak funguje svět.

Nedejte se zmýlit, Greta není holčička z Andersenovy pohádky, nežijeme totiž v pohádkovém světě, kde by si nikdo nevšiml průsvitných šatů mocného krále. Naopak, žijeme ve světě, kde nám chce někdo namluvit, že o některých politických tématech se nemá diskutovat. Zejména pokud si někdo jako to milé mladé švédské děvče myslí, že téma klimatu je největším tématem v dějinách lidstva.

Děti mají být hrdiny pohádek, ne bojišť či politiky. Adolescentokracie není řešení, ale nový problém.

Základem naší civilizace je škola a disciplína v ní, pokud chcete věřit v lepší svět; dětské stávky, to je scestí, od dětí je třeba žádat více disciplíny a znalostí ve školách. Například i o tom, jak krásné a jak škodlivé byly utopie minulosti.

Autor: Jaroslav Daniška, Postoj.sk


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 771,00 Kč
Vybráno 36.50%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 781 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (20 votes, average: 4,95 out of 5)
Loading...
loading...
25 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.