20211126105143_kombunismus
5.12.2021
Kategorie: Historie

Utopické komunistické ráje neexistují, v jejich jménu však zemřely miliony lidí

Sdílejte článek:

SM

Komunisté celého světa si nedávno připomněli výročí říjnové revoluce, která ve skutečnosti proběhla 7. listopadu 1917, protože v Rusku používali starý juliánský kalendář. Bolševici se domnívali, že nastává konečná fáze dějin – postupné vybudování komunistické společnosti, kde všichni budou mít všechno, odumře stát a vznikne jakási vrcholně samosprávná společnost, kde již nebude žádných nedostatků. Opak byl však pravdou a místo toho bolševici spustili teror a represe v mimořádném rozsáhlém měřítku, jimž padly za oběť miliony lidí.

7. listopad 1917 nebyl jen ozbrojeným pučem bolševiků, kteří se zmocnili veškeré moci, ale také overtura před nadcházejícím terorem, který se stal běžným ,,pracovním” nástrojem nově nastoupivší bolševické garnitury. Zpočátku někteří bolševici násilí a teror jako způsob vládnutí odmítali – báli se, že se nový režim v očích Rusů zkompromituje. Nicméně po atentátu na V. I. Lenina v srpnu 1918 byla nastoupena jasná cesta, která počítala právě s terorem jako standardním výkonem monopolní moci.

Bolševici však vnímali posléze násilí jednak ideologicky, jednak pragmaticky – jako vypořádávání se zbytky poražených tříd a nepřátel socialistické, potažmo komunistické společnosti, tedy společnosti ,,nejvyššího typu”, která překonává starý kapitalistický ,,vykořisťovatelský” systém. Kdo zkrátka odmítá tuto nejvyšší formu demokracie v podobě komunistické společnosti, ten je vždy nepřítelem, protože usiluje o návrat ke kapitalismu, a tak musí být odstraněn z cesty.

Bolševici viděli optikou své ideologie komunismus jako konečnou fázi dějin – ideální společnost, kde již nebude vykořisťovaných tříd, kde již nebude žádných nedostatků a pracující lid si vlastně povládne ve vrcholně samosprávné společnosti sám, ovšem pod bedlivým drobnohledem bolševické strany. Ideální představou byl vznik jakéhosi utopického ráje a všichni se měli mít stejně dobře.

Tato myšlenka je samozřejmě scestná, protože společnost lidí, kteří se mají stejně dobře a nikdo nevyčnívá nad druhým, prostě existovat z podstaty věci nemůže. Leda že bychom se vrátili zpět do pralesa, tam beztřídní společnost skutečně existovala. Bolševici a později komunisté ve střední a jihovýchodní Evropě se po druhé světové válce se však domnívali, že právě tuto ideální společnost budují a odsuzování nevinných, kteří si dovolili tento ,,ráj na zemi” zpochybnit, brali jako jednu z mnoha překážek, kterou je třeba smést z cesty v cestě za dokonalou společností.

Zde je třeba opět vidět kromě pragmaticko-mocenské stránky také ideologický rozměr. Lenin prohlásil ještě před 7. listopadem 1917, že v socialistické revoluci musí téct krev, je tedy z podstaty věci násilná, jinak se nejedná o skutečnou revoluci. I ,,nutné oběti”, které padnou v této revoluci na barikádách s nenáviděnou buržoazií, však bohatě vykompenzují fakt, že lidstvu bude vydlážděna cesta ke komunistické společnosti, tedy společnosti, která přináší daleko větší možnosti než kapitalismus a daleko větší míru demokracie. Zapomnělo se tak nějak říct, že ,,demokracie” za monopolní politické moci bolševiků či komunistických stran.

Utopické komunistické ráje však reálně neexistují a ani nemohou, protože nemůže ani existovat beztřídní společnost. Každá společnost je vždy nějak sociálně stratifikovaná. Zkrátka a dobře, vždy se bude mít někdo lépe a jiný hůře, a tak to bylo i před rokem 1989, jakkoli komunisté tvrdili opak. Utopické komunistické ráje způsobily ve skutečnosti jménem pokřivené a neomylné ideologie rozvrat, kterému padly za oběť miliony životů, kteří v komunistickém ráji buď žít nechtěli, nebo si dovolili s ním vyslovit veřejný nesouhlas. Poučme se tak z historie a nepřipusťme, aby se podobná zkušenost opakovala.

  • securitymagazin.cz
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 625 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 3,87 out of 5)
Loading...
28 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)