strasburg

Útok ve Štrasburku: Francie zvyšuje stupeň teroristického ohrožení

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (21 votes, average: 4,81 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

COM

Francie zvyšuje stupeň teroristického ohrožení a posílá do Štrasburku další bezpečnostní síly. Ve středu brzy ráno, po útoku na tamním vánočním trhu, to oznámil ministr vnitra Christophe Castanera. Štrasburk je také sídlem Evropského parlamentu a v jeho prostorách uvízly po útoku europoslanci.

 

Francouzská prokuratura začala útok ve Štrasburku vyšetřovat jako teroristický čin. Podezřelý je na útěku, ale úřadům je znám – podle nich jedná o osobu se záznamem v rejstříku trestů a podezřelou z napojení na extremisty a radikálů. Policie má muže na seznamu sledovaných osob. Podle dvou různých, anonymních bezpečnostních zdrojů je střelcem údajně 29-letý muž ze Štrasburku jménem Cherif a policie ho chtěla ještě v úterý ráno zatknout. Nebyl však v místě svého bydliště. Policisté našli v jeho domě výbušné materiály.

48053225_2134239860225776_1701964749060702208_n

Podezřelý z útoku

Při útoku blízko rušného vánočního trhu, nacházejícího se kolem městské katedrály, zahynuli v úterý večer čtyři lidé a mnoho dalších utrpělo zranění, oznámil ve středu brzy ráno ministr vnitra Christophe Castanera. Podle jeho slov útočník se dvakrát dostal do konfrontace s policisty, ale ujel.

Tři nebo čtyři ze zraněných jsou v kritickém stavu, prohlásil starosta města Roland Ries již dříve.

Podezřelý nemířil na vojáky hlídkujících v oblasti vánočního trhu, ale na civilisty, prohlásil mluvčí francouzské armády plukovník Patrik Steiger.

Stále probíhá pátrání po podezřelém útočníkovi, kterému se podařilo z místa činu uprchnout, avšak bezpečnostní síly hlídkující v oblasti ho předtím při přestřelce zranili.

Francouzský prezident Emmanuel Macron svolal v Paříži krizové zasedání s ministry a představiteli bezpečnostních sil a ministr vnitra Castanera odcestoval do Štrasburku.

Jednou ze zastřelených obětí je i thajský turista, který utrpěl poranění hlavy. Navzdory snahám lidí o oživení se ho nepodařilo zachránit, řekl svědek Peter Fritz pro britskou stanici BBC. “Snažili jsme se ze všech sil ho oživit. Dělali jsme kardiopulmonální resuscitaci. Odtáhli jsme ho do blízké restaurace, “dodal Fritz, jehož citovala i agentura AP. Svědek informoval, že turista byl třicátník a jeho manželka vyvázla ze střelby bez zranění, ale je v šoku. Fritz doplnil, že trvalo 45 minut, než dorazila sanitka.

Úterní útok oživil vzpomínky na teroristický útok z roku 2000, jehož terčem se mělo stát právě vánoční tržiště ve Štrasburku. Deset podezřelých islámských militantů napojených na teroristickou organizaci Al-Káida v prosinci 2004 soud usvědčil a poslal do vězení za jejich roli na tomto spiknutí.

Francouzi zvyšují stupeň teroristické hrozby a posilují kontroly na hranicích

Francouzská vláda zvýšila stupeň teroristického ohrožení a poslala do Štrasburku další bezpečnostní síly. “Vláda se nyní rozhodla vyhlásit stupeň ‘hrozící teroristický útok’, přičemž se zavádějí posílené kontroly na hranicích,” uvedl ministr vnitra na tiskovém brífinku ve Štrasburku, který je sídlem několika evropských institucí, včetně Evropského parlamentu a nachází se v blízkosti německých hranic.

Kontroly budou rovněž posíleny “na všech vánočních trzích, které se konají po celé Francii, abychom zabránili napodobování útoků”, dodal Castanera.

Ministr dále oznámil, že místní úřady ve Štrasburku zakážou demonstrace, aby se bezpečnostní síly mohly soustřeďovat na pátrání po muži podezřelém ze střeleckého útoku v blízkosti vánočního trhu.

Všechny školy budou podle ministra ve středu otevřené, ale rodiče budou moci nechat své děti doma, pokud si to budou přát. Informovaly o tom tiskové agentury DPA a AFP.

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč

Celkem za měsíc: 1 900,00 Kč
Vybráno 5.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 5 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
35 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.