usanyuzbek
1.11.2017
Kategorie: Multikulturní soužití

Útočník z newyorského Manhattanu provedl svůj čin jménem Islámského státu

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,55 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

HSP

Americké úřady objevily ve vozidle pachatele úterního teroristického útoku na newyorském Manhattanu odkaz, že čin byl proveden jménem džihádistické organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom v noci na středu zpravodajská stanice CNN s odvoláním na bezpečnostní zdroje.

Odkaz napsaný v angličtině se našel v pickupu, kterým 29letý Sayfullo Saipa z Uzbekistánu záměrně vrazil do chodců, cyklistů a následně do školního autobusu. Usmrtil přitom osm lidí a přibližně 15 dalším způsobil zranění. Šest osob zemřelo na místě, dva lidé skonali po převozu do nemocnice.

Nejméně 11 ze zraněných se nacházejí ve vážném, avšak nikoli v život ohrožujícím stavu. Incident se odehrál přibližně v 15:00 místního času (20:00 SEČ) na křižovatce ulic Chambers Street a West Street na dolním Manhattanu, přičemž Saipa si vozidlo vyzvedl z půjčovny aut pouze hodinu před svým útokem, tvrdí úřady.

Saipa podle agentury AP přišel do USA legálně v roce 2010. Nejdříve žil ve státě Ohio, později se přestěhoval na Floridu, avšak v uplynulém čase žil přechodně i ve státě New Jersey. Pracoval jako řidič.

Případ se vyšetřuje jako terorismus, protože vykazuje jeho několik charakteristických znaků – pachatel se nesnažil vyhnout lidem na chodníku ani v pruhu vyhrazeném pro cyklisty, přičemž automobilem záměrně zrychloval. Po vystoupení z vozidla křičel arabsky “Allah akbar!” Držíc v obou rukách nesmrtící střelné zbraně.

Policie na místě činu našla jednu paintballovou a jednu airsoftovou pistoli. Útočník byl bezprostředně po svém činu zneškodněn policií, která ho postřelila do oblasti břicha. Následně ho zadrželi a převezli na ošetření do nemocnice. Podle CNN se předpokládá, že muž přežije a bude vydán spravedlnosti na stíhání.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo označil útok za čin “osamělého vlka” a nepředpokládá, že jde o součást rozsáhlejšího komplotu. Cuomo zároveň nařídil, aby byl vrcholek mrakodrapu One World Trade Center nasvícený červenou, modrou a bílou barvou na znak úcty ke svobodě a demokracii, uvedla jeho kancelář.

Diplomatické orgány mezitím bez udání detailů oznámily, že mezi oběťmi je několik Argentinců a jeden Belgičan. Úterní útok se stal jen několik bloků od bývalého komplexu Světového obchodního centra (WTC), dějiště největšího teroristického útoku v dějinách Spojených států z 11. září 2001.

Americký prezident Donald Trump na čin mladého Uzbeka reagoval výzvou k zintenzivnění prověřování identity imigrantů. Na sociální síti Twitter útok označil za jednání “velmi nemocné a vyšinutý osoby”, přičemž varoval, že “nesmíme dovolit, aby se Islámský stát vrátil nebo vstoupil do naší země”.

Newyorský starosta Bill de Blasio prohlásil, že jde o “teroristický a obzvláště zbabělý čin namířený proti nevinným civilistům, žijícím si svůj život a ani jen netušícím, co je čeká”.

Vozy byly v posledních letech použity jako účinné zbraně při sérii teroristických útoků, které se odehrály v evropských městech Nice, Londýn, Berlín, Barcelona či Stockholm. Ve většině případů se k odpovědnosti za útoky přihlásil IS.

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč

Celkem za měsíc: 4 273,00 Kč
Vybráno 12.21%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
54 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.