financial-crisis
21.4.2019
Kategorie: Ekonomika

Útlum ekonomiky eurozóny je daleko horší než globální zvolnění

Sdílejte článek:

REFORMY.CZ

Jedním z nejopakovanějších poselství evropských finančních analytiků je v tomto týdnu: „Postihlo nás globální zvolnění.“

Tato věta však zakrývá velice důležitou nuanci a velice významný rozdíl. Evropská unie trpí těžkým útlumem. Zbytek světa postihlo pouze mírné snížení tempa hospodářského růstu.


Data ze Spojených států nám říkají něco velice odlišného od toho, co dostáváme z Eurozóny.

Maloobchodní prodeje v USA v březnu vzrostly o 1,6% přepočtené roční tempo růstu za první čtvrtletí se drží nad 2,1%. Podíváme-li se na data o nezaměstnanosti, tak Spojené státy zažívají jen mírný nárůst nezaměstnanosti. Mluvíme přitom ale o vytvoření 196 000 pracovních míst, což je číslo ukazující, že s růstem jsou na tom daleko lépe než podobné ekonomiky. To samé platí o posledních ukazatelích výroby a služeb. Zbývá přes 50 (v rozvoji). Ukazatel tržních služeb byl 56,3 v porovnání s očekáváním 54,8% a složený ukazuje číslo 54,6 v porovnání s předchozími 54,3.

Index ekonomických překvapení na trhu také vykazuje zlepšení. Silný ale stabilní dolar (DXY Index) neohrozil makroekonomická čísla hlavních vynořujících se ekonomik. Což je pravda, která je „obvykle podezřelá“, kdy Argentině a Turecku se jejich měny vůči dolaru propadly, kdy ty měny se vůči dolaru propadly proto, že pokračují v kontraproduktivní monetární politice financování veřejných výdajů přímým tiskem peněz. Avšak makroekonomická data většiny zemí vynořujících se trhů jako celek se ukazují jako lepší, než se čekalo, a to se musí uznat. Naposledy to byla Brazílie, u které se v únoru ukázalo zlepšení ukazatele ekonomické aktivity. Pomohly tomu sice i ceny komodit, ale vítr v zádech toho nebyl hlavním tahounem. Nemůžeme podléhat sebeuspokojení, ale poslední odtoky kapitálu z března jsou mírné oproti přílivům kapitálu v únoru.

Také Čína v posledních ukazatelích výroby vykázala poněkud lepší data. Jejich ohromná nerovnováha zůstává a neměla by budit uspokojení nebo optimismus, jelikož tento asijský gigant vykazuje sice zlepšení makroekonomických ukazatelů v dlouhodobém trendu, ale od roku 2016 je pořád ve zpomalení. Měli bychom si nadále dávat pozor na čínský model předluženosti, ale pořád je tam trend k jakémusi růstu, ač relativně slabšímu, a není to žádná stagnace.

Takže kde vlastně máme doloženou stagnaci? Je to v Evropě a v Japonsku.

Japonské PMI výrobců vyšlo na 49,5 a produkt na 47,9. V obojím to je už třetí měsíc útlumu.

Japonský útlum už nikoho dávno nepřekvapuje, protože je to u nich už třetí desetiletí stagnace, kdy během celé té doby opakují ty samé chyby, kdy se staví přezíravě výzvám modelu demografie a produktivity a řídí se zavádějícím Keynesiánským modelem politiky vládních výdajů s růstem zadlužení.

Nejvíce znepokojivé problémy jsou však v Evropě. Evropská unie naprosto opustila svoji agendu reformy a vsadila vše na přelud monetární politiky, přičemž rostou rizika pro ekonomiku, demografii a stát a politické prostředí. Data z Německa zůstávají ubohá, ale tato země se zatím těší pěkně malé nezaměstnanosti, obchodnímu přebytku a značné fiskální síle. Avšak zbytek Eurozóny jsou samé křehké ekonomiky, což je spojeno jak s fiskální nerovnováhou, tak s přehnaným intervencionismem, což je při změně hospodářského cyklu činí nesmírně zranitelnými. Přinejmenším ve Francii, odkud píši tento článek, neustále vře televizní a mediální debata. Celá země si uvědomuje, že ten útlum je už drsný, a tak už bylo ohlášení snížení daní a opatření k posílení ekonomiky. Slovo „krize“ se objevuje na úvodních stranách novin a probírají se v nich ekonomické programy představující reálnou možnost. Země na periferii si také musí uvědomit, že přehnaly fiskální tempo a uznat svoji zranitelnost byť i mírnou změnou v hospodářském cyklu. Ani Španělsko není k těmto rizikům imunní. Index OECD z hlavních ukazatelů už ukazuje negativní čísla a hlavní ukazatele vydané ministerstvem hospodářství odráží už více než deset negativních oblastí. Takže Eurozóna by se měla začít více připravovat na to, co přijde. Protože většina zemí nemá kapacitu, jako některé jiné, aby se s tím zvolněním vyrovnaly.

Spojené státy a Velká Británie mají nárazníky, aby se se zpomalením ekonomiky vyrovnávaly. Většina zemí Eurozóny to ale nebezpečně ignorovala, a co je horší, navrhuje jen velké vládní výdaje a vysoké daně, jako že „řešení“.

Už jste všichni četli, že to hospodářské zpomalení je kvůli dočasným faktorům. To ale není pravda. Ten propad hroutícího se složeného PMI z 51,6 v březnu na 51,3 v dubnu je daleko horší, než byl konsensus odhadu na 51,8.

Jsou takoví, co se dožadují, aby Německo k řešení problémů Eurozóny přistoupilo k ohromným stimulům. Aby tedy provedlo ty samé chyby jako ostatní země, což není politika růstu, to je sebevražedný čin. To by nefungovalo. Neexistují žádné doklady o tom, že by Německo importovalo méně, než potřebuje, spíše naopak. Jeho využití průmyslových kapacit vzrostlo ze 71% v roce 2009 na dnešních 86%. Mezitím jsou soukromé investice na před-krizové výši. Nemůžeme od Německa žádat, aby dělalo chyby jako ostatní a nedbalo na nerovnováhu u jeho partnerů v Eurozóně.

Problém Evropy tvoří triáda: sebezničující demografie, přehnané státní a fiskální intervence a už dávno žádné vedení v technologiích.

Můžeme k tomu přidat ekonomická rizika různých vlád, které chtějí trestat sektory s vysokou produktivitou, aby dotovaly ty s nízkou produktivitou, přičemž před námi stojí ekonomické problémy, které nepůjde vyřešit injekcemi likvidity a nízkými úrokovými sazbami.

Při sazbách na nule a s 1,8 biliony eur nadměrné likvidity, není problém Evropské unie to mírné globální zvolnění. Problémem je ten zkostnatělý, intervencí plný a produktivně odírající model.

Autor: Tyler Durden

 


 


Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2020: *****

Vladimír Pospíšil 800,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jiří Sika 500,- Kč, Ernest Wachtl 30,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Marie Kouklíková 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Jan Dočekal 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 300,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Miroslav Zatřepálek 100,- Kč, Eduard Ezer 500,- Kč

Celkem za měsíc: 13 678,00 Kč
Vybráno 39.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 460 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
loading...
8 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.