SKOPECEKSCHILLEROVA
17.10.2021
Kategorie: Ekonomika

Úskalí nastupující vlády Petra Fialy

Sdílejte článek:

JAROSLAV ČERVENKA

Nedávný duel Aleny Schillerové a ekonomického experta ODS Jana Skopečka na ČT dopadl celkem jasnou porážkou aspiranta na post ministra financí.

Jen bych chtěl pro začátek upozornit, že naše milovaná Alenka v diskuzi nepřímo potvrzovala sekeru, kterou v rozpočtu pomohla vytvořit. Ovšem Skopeček, jako reprezentant ODS, naprosto pohořel. ODS by už asi rámcově měla vědět, co se schodkem udělá. Řešení ve formě zvýšení jízdného je vše, co dokáže ekonomický expert vítězné strany nabídnout? Až příliš to svědčí o tom, že Fiala a spol. žádný plán nemají nebo ho nechtějí vidět. Mandatorní výdaje vzrostly tak zásadním způsobem, že už tu žádné hrátky s čísly nepomohou. Mnou velmi neoblíbený Václav Klaus v devadesátých letech prostě zavelel utáhněme si opasky, tak jsem si je utáhly. V ODS by asi měli pochopit, že protibabišovská rétorika je minulost, voliče zajímá budoucnost, minimálně Skopeček to zatím nepochopil.

Drtivá většina ekonomů se v rámci tržní ekonomiky shoduje na tom, že pokud možno, nezvyšovat přímé daně. Každému trochu myslícímu člověku musí být jasné, že daně se k pokrytí obřího schodku budou muset zvýšit. Je jasné, že každý člověk sám je nejlepším hospodářem. Proč to tedy komplikovat, zvýšení nepřímých daní, s výjimkou základních potravin a pohonných hmot. Tečka.

Stále častěji je skloňované magické slovo důchodová reforma. Konkrétně se k ní nikdo není schopen vyjádřit. Proč? Lidí v důchodovém věku přibývá raketovým tempem a průběžný systém to sám o sobě jednoduše neutáhne. Jaká se nabízí řešení? Vždy bude jen jedno, sáhnout do kapes daňovým poplatníkům. Nikdo nic nového nevymyslí, jsou jen dvě možnosti. Obdoba třetího pilíře Nečasovy vlády nebo navýšení odvodů sociálního pojištění. Pokud by ovšem geniální Maláčová nedokázala vymyslet něco jiného.

Babišova vláda konečně navýšila mzdy učitelům na aspoň přijatelnou úroveň. Ano, pozitivum jeho vlády, ale ze svého to nedával, že? Totéž, kromě strukturální reformy, bude třeba provést ve zdravotnictví. Máme spoust lékařů a zdravotních sester v zahraničí. Vůbec se jim nedivím, ti co zůstávají, jsou přetížení a nedostatečně honorovaní. Řešení? Opět peníze, a ne na populistická, obří onkologická centra. Kde se vezmou? Opět v kapsách daňových poplatníků. Nic jiného nezbude.

Koalice přejímá otěže vlády v opravdu velmi těžké době. Ekonomická krize je ve dveřích. Čtyřicetiprocentní propad prodejů Škody Mladá Boleslav či celozávodní dovolené dodavatelů automobilky jsou jasnými indiciemi. Navíc zděděná roztáčející se inflační spirála v kombinaci s obřím schodkem. Značná část voličů navyklá na neustálou valorizaci nad zákon. Nic záviděníhodného. Zde bych se jen na chvíli pozastavil nad dnes tolik diskutovanou inflací. AB pochopitelně jako vždy ve všem nevinně. Ne úplně nevinně v tom není. Intenzivní a nepromyšlené lití peněz do ekonomiky vytvořilo tlak na mzdy a to pochopitelně spoluvyvtváří inflační tendence. Skutečný problém je ovšem jinde. Staly jsme se montovnou a skladištěm Evropy. Ekonomika je absolutně závislá na vývozu a tím pádem nesmírně citlivá na jakékoli negativní ekonomické prognózy. Všechny polistopadové vlády v zásadě kašlou na investiční položky v rozpočtu. Produkce výrobků s vysoce přidanou hodnotou je minimální. A právě to jsou komodity, které tak snadno nepodléhají výkyvům trhu. AB je velkým přispěvatelem, celý Agrofert je orientovaný na nízkomaržovou produkci, produkci, která mnohem snáze podléhá tlaku trhu a její příspěvek do ekonomiky je nízký. A to se pochopitelně nebudeme bavit o nutnosti dotací, bez kterých Agrofert nepřežije. Jsme jako údolí obklopené horami, do kterého vše steče. To dobré i to špatné. Petr Fiala má ten hendikep, že nastupuje do úřadu, kdy asi budeme polykat splašky.

Proto mě takřka děsí Skopečkovo vystoupení. Většina posledních vlád jen mlžila, neschopná dělat nepříjemná opatření a s podobnou tendencí jako AB, hlavně si nenaštvat voliče. Ti hoši stále nejsou schopní pochopit, že liknavý přístup voliče nakonec vždy naštve. Nastupující koaliční vláda má poměrně čistý stůl, její garnitura za současné a přicházející potíže země z větší části nemůže. Budou dál hrát politické komedie posledních let nebo se konečně postaví k potížím čelem a jasně řeknou jak to je a jak to bude? Dokáží netrpělivým voličům vysvětlit, že ty věci nebudou hned, že to prostě nejde? Petr Fiala na mě působí tak, že by se postavit mohl, držím mu palce, všichni to potřebujeme.

PS: Nejsem ekonom, tak snad mě třeba paní Lhotská nerozcupuje. Snažil jsem se jen o zjednodušení, protože věci bývají jednoduché, když je lidé nekomplikují.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 211 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 3,26 out of 5)
Loading...
50 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)