americke_vlajky_1
28.1.2021
Kategorie: Politika

USA: Tenkrát na Západě

Sdílejte článek:

PETR MOTYKA

Nikdo, ale nikdo nikdy nezazpíval tu úžasnou melodii z dnes už starého amerického westernu, jako paní Věra Špinarová. Dnes mi ji zpívá už podruhé.

West. Západ. Osudy lidí, kteří se kdysi vypravili na vandr najít kousek země, kde jim nikdo nebude nařizovat, jak mají žít svůj život. Amerika tu možnost každému nabídla. Cena za zapuštění kořenů byla a dodneška je pro přivandrovalce vysoká. Totéž je i s odměnou.

Časy se však změnily. Už to pro mnohého není vidina nezávislosti a svobody, symbolů Ameriky a jediná motivace pro toho, kdo doma, ať by to bylo v jakémkoliv koutě světa, nemohl už dál žít. Motivací je dneska často to, o čem dřívější přivandrovalci, toužící být Američany, ani nesnili. Opravím se: nestáli o to. Jsou to peníze zaručené pro příchozího; jistoty, které svobodného člověka z nikoho neudělají. Ty peníze zaručují jen jistotu klece. Jít do pouště, či do Skalistých hor? Proč, když je naservírováno hned v přístavu. (Dnes u letiště; časy se mění.)

Je tomu padesát let, kdy jsem se i já zamíchal mezi ty přivandrovalce . O nic jsem se nehlásil. Na živobytí jsem začal vydělávat za pár dnů. Že to nebylo nic extra? Bylo. Byl jsem na svých. Dnes by se mně mnohý vysmál. Zametat? Dělat pomocného pingla? Malovat baráky? Proč? Stačí se jen přihlásit na úřadě. Pošťák pak každý pátek přikluše s šekem. Když pak vypadáš nějak trochu jinak, jsi menšina a dostaneš víc.

Padesát roků… Nechci věřit tomu, jak se můj Západ, moje Amerika za tu chvilku tak nesmírně změnila. Propast mezi těmi, kteří chtějí mít tu starou Ameriku, a po moci toužícími socialisty, zajišťujícími si hlasy do příštích voleb rozdáváním peněz vybraných od nás všech na daních, je už nepřekročitelná. Mám to štěstí, že mohu vzpomínat. Ještě jsem pár let té staré, dobré Ameriky stačil užít… Once upon the time in the West. Tenkrát na Západě. Bylo, nebylo.

„Svoboda je velmi cenná, musíme si ji hlídat!“ řekl Ronald Reagan. „Nesmíme zapomenout, že jsme jen jednu generaci od toho, abychom svobodu ztratili.“

Něco se děje. Lidé kolem v posledních dnech nevypadají jako poražení, odevzdaní svému osudu. Mladý chlap v montérkách s tetováním na rukou ti otevře a podrží dveře, když míříš do obchodu. To je něco nového. Dříve by té přehlédl. Když mu poděkuješ, popřeje ti pěkný den. Na čepici má americkou vlaječku. Prodavačka ti v obchodě u pumpy nařeže čerstvou cibuli na hot dog a řehtá se jako stará známá. Když zaplatíš, řekne Thanks, honey!, tak mi říká jenom manželka, když jsem hodný. Lidé jsou na sebe hodnější.Ty americké vlajky a vlaječky jako by vyrostly všude. Čím menší domek, tím větší vlajka. Cedule s jménem Trump tam jsou též.

Tvým kamarádům táhne, stejně jako tobě, na osmdesát. Vždycky se smáli mým zážitkům z ráje socialismu. Najednou zvážněli. Posledních pár týdnů jim moje slova přestala znít jako přehnané vtipy. Jsme rybáři a ti hrozně přehánějí. Oni dřív brali moje zážitky z mládí právě tak. Jejich rodiče přežili Velkou hospodářskou krizi. Jejich tatíci pak bojovali proti Hitlerovi v Ardenách, někteří na Okinawě proti Japoncům. Věděli, že za svobodu se draze platí. Věděly to i jejich děti, moji dnešní kamarádi rybáři. Ta příští generace po nich začala brát slovo svoboda jako abstraktní pojem. Šumafuk. To je právě ta generace, o které mluvil Ronald Reagan. Všechno, do čeho se narodili, brali jako samozřejmost. Auťáky, svůj vlastní pokoj v domě, rodiči zaplacené výlety. Navíc jim narudlé učitelky ve znárodněných školách místo počtů, angličtiny a jiných užitečných věcí nalévaly do hlav, jaká jsou jejich práva. O povinnostech ani řeči. Ani řeči o tom, že jejich velmi nedávní předkové vybudovali z ničeho tuto překrásnou Ameriku.

Zda se, že se začínají probouzet. Až budou platit za benzín do svých auťáků deset dolarů za galon namísto dva, které platí dnes, až jim třikrát za den vypadne elektrika, protože přestal foukat vítr nebo bylo zataženo, až budou muset čekat půl roku na operaci poškozené kyčle a nějaký úředník rozhodne o tom, který doktor operaci udělá, až sedláci zjistí, že není čím zasít, protože někdo na centrálním plánovacím ústavu udělal chybu v plánování na příští rok, no a stejný plánovací ústav bude za tím, že nebude k sehnání toaletní papír, ta generace, která se o svou svobodu nepostarala, ta generace se zbytky krve v žilách zděděných po předchůdcích, kteří vybudovali Ameriku jako magnet přitahující vsechy, kdo po svobodě touží, ta generace se probudí. Kdy? Nevím.

Už sám moc času nemám, ale vím, že Amerika bude zase jednou tím Zářícím městem na kopečku, jak o ní mluvíval Ronald Reagan.

Pouštím si potřetí cédéčko s Věrou Špinarovou. Smutná nálada se někam vytratila.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, V. Trulley 333,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč

Celkem za měsíc: 16 755,48 Kč
Vybráno 48.02%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 975 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (30 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...
48 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)