trumpkongres
17.2.2019
Kategorie: Politika

USA: Spor o Trumpovu zeď pokračuje

Sdílejte článek:

TRW

Po nejdelším období tzv. “shutdownu” federální administrativy v historii Spojených států, který započal kvůli sporu mezi o financování zdi na hranici s Mexikem, se nyní zdá, že mezi prezidentem Donaldem Trumpem a Demokraty, jenž v listopadových volbách nově získali většinu ve Sněmovně reprezentantů, se rýsuje další konflikt.

 
Ve čtvrtek, 14. února, oznámil vůdce republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell, že Trump se chystá učinit dva zásadní kroky – podepíše zákon, jímž se předejde opakování “shutdownu”, a zároveň poté vyhlásí stav nouze (National Emergency). Účelem druhého zmíněného kroku je opět získat dostatek finančních prostředků pro výstavbu hraniční zdi, která byla samotným středobodem již Trumpovy prezidentské kampaně. Otázkou je, zdali jsou Trumpem plánované kroky moudré a zdali jsou vůbec vzájemně kompatibilní.
 
Vyhlášení stavu nouze spadá v USA mezi pravomoci prezidenta – tuto možnost mu dává jednak zákon o výjimečných stavech z roku 1976, tzv. National Emergencies Act, a dále také tzv. International Emergency Economic Powers Act z roku 1977, který v případě ohrožení dává prezidentovi možnost regulovat přeshraniční transakce a v krajním případě přímého útoku na USA také možnost zkonfiskovat majetek osob, zúčastněných na takovémto útoku. Samotná Ústava dává zmiňuje některé případy, kdy jsou Kongresu svěřeny výjimečné pravomoci, avšak není jich příliš a jde o situace, které jsou svou povahou velmi vzácné a závažné, jako je vpoura nebo vnější napadení. National Emergencies Act, jehož ustanovení se chystá Donald Trump užít, umožňuje prezidentovi vyhlásit stav nouze bez nutnosti schválení Kongresem, a v případě, že tak prezident učiní, jsou mu ze zákona dány jisté dodatečné pravomoci, díky kterým by v tomto případě Trump sám mohl nařídit přesunutí finančních zdrojů na stavbu zdi a dosáhnout tak svého. Podle zmíněného zákona z roku 1976 je zapotřebí stav nouze každým rokem obnovovat (za předpokladu, že si prezident přeje jeho pokračování), jinak automaticky končí rok po jeho vyhlášení. Díky tomuto ustanovení aktuálně v USA stále pokračuje 31 stavů nouze, z nichž jeden, týkající se zmrazení majetku íránské vlády v USA, byl vyhlášen již prezidentem Carterem v roce 1979. Kongres není nadán pravomocemi, kterými by mohl vyhlášení stavu nouze zabránit, ale v zájmu dodržení principů dělby moci a vzájemných brzd a rovnováh mezi legislativou a exekutivou, na který je v USA kladen velký důraz, může Kongres stav nouze zrušit, ovšem je k tomu zapotřebí nejen souhlas obou komor, nýbrž i následný souhlas prezidenta.
 .
Mohla by tak nastat situace, kdy by prezident měl souhlasit s ukončením stavu nouze, jenž sám vyhlásil, a pokud nebude ochotný toto učinit, Kongres se ho bude muset pokusit přehlasovat opět oběma komorami, tentokrát navíc dvoutřetinovou většinou. Kongres se má scházet každých 6 měsíců, aby hlasoval o pokračování či přerušení výjimečného stavu, nicméně tato zákonem vyžadovaná praxe nebyla historicky vůbec dodržována a nikdy k ní tak doposud nedošlo.
 .
To ovšem neznamená, že má Donald Trump dnes automaticky vyhráno. Problémem dodatečných pravomocí, jakých může prezident při stavu nouze užívat, je jejich vágnost. Může se tak snadno stát, že prezident své pravomoci překročí, neboť Ústava USA označuje prezidenta jako “hlavu moci výkonné” a právě na toto ustanovení se v minulosti prezidenti odvolávali, když byla zpochybňována ústavnost některých jejich kroků, které se nacházely na hranici jejich pravomocí. Nechvalně proslulým je v tomto ohledu kupříkladu příkaz prezidenta Franklina Delano Roosevelta, který během druhé světové války nařídil internovat japonskou populaci v táborech bez ohledu na očanství, za účelem předejití jejich kolaborace s Japonskem, s nímž byly USA ve válečném stavu. Rooseveltovo očividně pofidérní rozhodnutí bylo však tehdy Nejvyšším soudem posvěceno v případu Korematsu v. Spojené státy (dnes citovaném jako jedno z nejhorších rozhodnutí Nejvyššího soudu vůbec).
 .
Stále je zde tedy možnost, že jeho vyhlášení stavu nouze bude zrušeno rozhodnutím soudu, na který se dle slov předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové Demokraté případně obrátí. Trump by se tak své zdi nemusel dočkat ani po vyhlášení stavu nouze, ale rozhodnutí soudu v této věci je obtížné předjímat. Platí však to, že pokud Trump vyhlásí stav nouze v takovéto záležitosti, stanoví tím nebezpečný precedent. Snaha naplnit svůj volební program prostřednictvím výstavby zdi očividně není stavem, za něhož je vhodné přistupovat k vyhlášení stavu nouze a využití speciálních dodatkových pravomocí, byť by šlo aktuálně o správný krok a krok zejména potřebný. Když ale nyní jeden prezident využije výjimečných pravomocí k dosažení svých cílů a soud by mu toto konání případně posvětil (což je pochybné), v budoucnu se může takovýto případ klidně opakovat za úřadování prezidenta Demokratického. Trump svým rozhodnutím jde proti nepsaným ústavním principům a tradicím, a dost možná i proti Ústavě jako takové.
 .
I kdyby nakonec došlo k tomu, že Trump vyhlásí stav nouze a následně bude chtít započít se stavbou zdi, je zde ještě jedna překážka, která bymu stála v cestě, a paradoxně by si ji před sebe mohl postavit sám Trump. Stalo by se tak, pokud by podepsal zákon, jímž má být předejito dalšímu federálnímu “shutdownu”. Tento zákon totiž mimo jiné obsahuje i části, které jdou zcela proti Trumpovým snahám o stavbu zdi. Podle něj má být totiž k zahájení výstavby zdi zapotřebí, aby byl dán souhlas ze strany administrativ místních hraničních okrsků, ta jsou však drtivě obsazena Demokraty. V několika okrscích u mexické hranice pak dokonce minulých letech došlo k tomu, že šerifové a vládní úředníci byli odsouzeni k trestu odnětí svobody po usvědčení z braní úplatků od mexických drogových kartelů. Zákon nejen dává možnost lokálním administrativám zablokovat kroky federálního prezidenta, ale zároveň ještě vyčleňuje na hraniční ochranu namísto původně dohodnutých 1.6 miliardy dolarů pouze 1.375 miliardy.
 
Jestli Trump ve snaze vyhnout se dalšímu “shutdownu” podepíše tento zákon, sám si tak pod sebou “podřízne větev” a jeho oblíbenost u jeho podporovatelů, pro něž byla a je zeď na hranicích prioritou, utrpí další ránu. Vzhledem k nedostání slibu, že zeď bude zaplacena Mexikem a následně i ustoupení v případě prvního “shutdownu”, bude muset Trump vymyslet jinou cestu, jak ze situace nalézt východisko a proti silné opozici Demokratů prosadit stavbu zdi. Pokud podepíše tento zákon, sám si zhorší pozici pro znovuzvolení v roce 2020.

 

Autor: trw

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč

Celkem za měsíc: 4 772,00 Kč
Vybráno 13.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 440 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.