usacongres
7.11.2018
Kategorie: Politika

USA: Republikáni udrželi Senát, demokraté mají Sněmovnu, Trump je spokojený

Sdílejte článek:

COM

Republikáni v úterních volbách ve Spojených státech podle propočtů amerických médií udrželi většinu v Senátu, o kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů ale přišli. Prezident Donald Trump je s výsledkem spokojený, na twitteru ho označil za fantastický úspěch.

“Dnes večer (to byl) ohromný úspěch. Všem vám děkuji, “napsal Trump na svém oblíbeném Twitteru. Své vyjádření zveřejnil poté, co se potvrdilo, že si vládnoucí republikáni udrží dosavadní většinu v Senátu amerického Kongresu.

Podle prognóz amerických televizí však republikáni zároveň zřejmě ztratí kontrolu nad Sněmovnou reprezentantů, protože demokraté zvítězili v klíčových volbách v politicky nevyhraněných státech, jako jsou Virginie, Florida, Pensylvánie či Colorado. V době zveřejnění Trumpova tweetu se už demokraté – i podle dílčích výsledků – postupně blížili k ovládnutí Sněmovny. 

Vůdkyně současné demokratické menšiny ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že výsledky voleb obnovují systém brzd a protivah, které v americkém politickém systému zajišťují dodržování ústavy.

Republikáni si udrželi senátní většinu i díky důležitým vítězstvím v Indianě, Severní Dakotě, Tennessee a Texasu. To umožní Trumpovi pokračovat v transformaci amerického soudnictví a mohlo by zbrzdit možné snahy demokratů o vyšetřování nebo impeachment prezidenta. Podle televize Fox News by měli mít republikáni v 100-členném Senátu nejméně 52 křesel.

Demokratická většina ve Sněmovně reprezentantů, kterou získali poprvé po osmi letech, by za mohla ohrozit realizaci Trumpovy legislativní agendy v druhé polovině jeho funkčního období, a potenciálně otevřít cestu i k jeho impeachmentu. V 435-členné Sněmovně by demokraté mohli podle odhadů obsadit přibližně 230 křesel.

Volby guvernérů jsou podle předběžných dílčích výsledků poměrně vyrovnané. Demokratickým kandidátům se podařilo uspět v důležitých soubojích ve státech Kansas, Illinois a Michigan, republikánům zase na Floridě, v Ohiu a Arizoně.

Američané si v rámci supervolebného úterý volili všech 435 členů Sněmovny reprezentantů. Kromě nich se o znovuzvolení ucházelo i 35 ze 100 senátorů. Ve hře také bylo 39 míst guvernérů jednotlivých států Unie.

Jeden komentář ze sociálních sítí: Vítězství Demokratů (těsné – ohlášená “modrá vlna” měla vypadat jinak, toto je spíše mírné zvýšení hladiny přílivu, po němž následuje odliv) ve Sněmovně reprezentantů jsem pokládal za pravděpodobné, podobně jako vítězství Republikánů (přesněji obhájení většiny) v Senátu. Nabízím následující výsledky: Sněmovna reprezentantů D(Demokraté) – 269 křesel, R(Republikání) – 166 křesel, Senát D-46 křesel, R- 54 křesel. Toto už lze z hlediska Sněmovny nazvat opravdovou “modrou” tsunami Demokratů. Malý rozdíl. Jedná se o výsledky voleb (také midterm) z roku 1982, kdy republikáni, kteří již před volbami měli menšinu, ztratili ve Sněmovně dalších 26 křesel (!), nicméně obhájili většinu v Senátu. No a prezidentem byl tehdy nenáviděný a opovrhovaný (médii, Demokraty a bolševiky) Ronald Reagan. Jak vše dopadlo, to je zřejmé z historie.

Teprve teď se ukáže, co skutečně v Trumpovi je. Paradoxně se mu uvolnily ruce, podobně jako tehdy Reaganovi . Proč? Inu nepřítel je nyní jasný, protože ten nejzrádnější bývá ve vlastních řadách,. Nepřítel, který teď ve vlastním zájmu musí “držet basu” se svým prezidentem. Hic Rhodos, hic salta, Mr.President! Support your President, you “honorable” guys!

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2021: *****

Daniela Frumarová 500,- Kč, Milan Kvasnička 500,- Kč, Petr Šerák 2500,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Anonym 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč

Celkem za měsíc: 9 050,- Kč
Vybráno 25.85%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 90 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...