trumpop
17.7.2019
Kategorie: Politika

USA: Rasistou snadno a rychle

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonSoučasná fáze předvolebního boje v USA se vrací k jednomu z ústředních témat minulé kampaně. Levicové křídlo Demokratické strany obviňuje prezidenta Donalda Trumpa z rasismu, což není novinkou. Jen se změnily okolnosti.

Již z kampaně před minulými prezidentskými volbami v roce 2016 zaznívaly ze strany demokratů názory o jasném rasismu Donalda Trumpa. Popisovalo se jeho chování k černochům z doby před desítkami let. Ano, šlo se až do let sedmdesátých minulého století a popisoval se vztah otce Trumpa a tehdy mladého Donalda Trumpa k lidem tmavé pleti v jeho tehdejší firmě. Ten se údajně o černoších vyjadřoval s despektem a pohrdáním.

Nyní, na počátku kampaně k prezidentským volbám na podzim příštího roku, se změnily podmínky. Trump je prezidentem a v Demokratické straně se objevila nová skupinka „levicových demokratek“ na čele s Alexandrií Ocasio – Cortézovou. Té se v amerických médiích říká „squad“ (četa). Názory prominentní představitelky této „čety“ jsou typické pro její příslušnost k organizaci Democratic Socialists of America.Tato organizace byla až do roku 2017 členem Socialistické internacionály, kterou opustila na protest proti „neoliberální ekonomické politice“. Tím, že byla do amerického Kongresu zvolena za Demokratickou stranu, vytvořila zdání, že reprezentuje „novou levici“ v této straně. Ona však prosazuje myšlenky typické pro socialisty a zejména vyzdvihuje společenské uspořádání ve Velké Británii, Norsku, Finsku a Švédsku. Je jednoznačným kritikem izraelské politiky, odsoudila útoky na Palestince v pásmu Gazy a označila je za masakry.

Nynější kolo útoků na Trumpa začalo nejprve hlubokou roztržkou mezi „četou“ a vedením Kongresu, který ovládá Demokratická strana. „Četa“ hlasovala v Kongresu proti zákonu a podpoře imigračních táborů na americko-mexické hranici. AOC, jak se o Cortézové píše v amerických médiích, přišla s tím, že tyto tábory jsou tábory koncentračními ve stylu někdejších nacistických koncentráků pro Židy a další nepřátele Hitlerovy „Třetí říše“. Dostala se do ostrého konfliktu s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, kterou rovněž obvinila z rasismu. Napjatého vztahu mezi ˇčetou“ a vedením Demokratů si podrobně všímala anglo-americká média.

Do této situace vstoupil Trump svými tweety, v nichž odsoudil politiku „čety“ a AOC speciálně, podivil se nad tím, že AOC hovoří o Pelosiové jako o „rasistce“ a doporučil „četě“, aby se tyto dámy „vrátily tam, odkud přišly“ („go back“ tweety). Trump napsal, že by se ve svých “původních zemích” , v nichž vesměs demokracie nefunguje, mohly zasadit o vládu práva. To spustilo mediální smršť AOC s tím, že Trump je rasista, který kritikou jejich názorů zakrývá „chaos ve své vládě“.

Česká média (ČTK zvláště) si však situace všímají ve světle staré dobře známé antitrumpovské politiky, podařilo se jim prakticky zamlčet neshody mezi vedením Demokratů a „četou“ a zkresleně informují o současné situaci i tím, že „polovina Američanů je v šoku a polovina mlčí“.

Joe Biden, viceprezident v éře prezidenta Baracka Obamy, který se chce ucházet o nominaci Demokratické strany jako prezidentský kandidát v roce 2020, sice odsoudil Trumpova slova jako „opovrženíhodná“. Nicméně, ocenil Nancy Pelosiovou za dosažení dohody mezi republikány a demokraty ohledně imigračních táborů. Řekl, že AOC dělá „skvělou práci“, protože Demokratická strana „potřebuje jejich energii“, není to ale podle Bidena většina, která byla za Demokratickou stranu ve volbách v roce 2018 zvolena.

Z tohoto vyjádření je jasné, že Biden trochu „tancuje mezi vejci“. Nechce si to se „skvělou“ AOC rozházet a přitom tuší, že radikálně levicové názory AOC mohou mnoho potenciálních voličů Bidena v příští prezidentské volbě od jeho volby odradit.

Pro současnou situaci v USA je typické s jakou lehkostí se vypouštějí do éteru slova o rasistech. Pokud se někdo kriticky vyjádří k názorům někoho, kdo je poněkud tmavší pleti, není důležitý ten názor, ale původce je okamžitě označen za rasistu. V takové situaci vlastně nezáleží na obsahu, ale důležitým se stává fakt, že politik či politička tmavší pleti jsou kritizováni . Pak nastupuje odpověď, že je to za barvu kůže a ne názory. Pokud si situaci přehrajeme do EU, náhle vidíme zřetelné podobnosti. Některé názory k ilegální migraci se „nesluší říkat“, protože jsou údajně xenofobní a populistické. To je druh evropského „rasismu“ ,který se k nám přenáší z reálií USA.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2022: *****

RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miroslav Příkopa 500,- Kč, MUDr. Richard Domín 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Daniela Frumarová 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Karel Kubela 100,- Kč, Jiří Stejskal 500,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Petra Rohlíčková 111,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Blahomír Skoupý 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Pavel Sejrek 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, ing. Antonín Zlínský 1000,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Radek Láznička 150,- Kč, Jiří Langr 1000,- Kč, Jaroslav Vlk 100,- Kč

Celkem za měsíc: 16 133,00 Kč
Vybráno 46.10%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 367 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (23 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
25 komentářů