USARMY
18.8.2020
Kategorie: Politika

USA posílají do Polska dalších 1000 vojáků

Sdílejte článek:

IGOR JUREČKA

USA a Polsko zintenzivňují svou vojenskou spolupráci. Státní tajemník USA Mike Pompeo svým podpisem ve Varšavě zpečetil rozšíření kontingentu amerických vojáků v této členské zemi NATO. Návštěva ukončila jeho cestu po střední Evropě. Pompeo podpisem smlouvy potvrdil nasazení 1000 dalších amerických vojáků v Polsku. Dohodu podepsal v sobotu spolu s polským ministrem obrany Mariuszem Błaszczakem.

Ministr zahraničí USA začal v úterý turné po střední Evropě v Praze, další zastávky proběhly v Slovinsku, Rakousku a naposledy v Polsku. Německo Pompeo nenavštívil.

Po podepsání vojenské dohody ve Varšavě polský prezident Andrzej Duda uvedl, že výsledkem nebude v budoucnu jen zvýšení počtu vojáků a infrastruktury americké armády v zemi. “Posílí se také záruka, že naši vojáci budou stát bok po boku v případě jakéhokoli nebezpečí – ať už jde o hrozbu pro Polsko nebo USA,” uvedl Duda. Pompeo řekl, že smlouva otevírá cestu k větší přítomnosti amerických vojáků. Je to strategicky důležité pro USA a jejich spojence.

Smlouva také umožňuje přemístění části velitelství V. sboru armády Spojených států z pevnosti Knox ve státě Kentucky do Polska. Podle polského ministerstva obrany bude tato základna zřízena v říjnu v Poznani (Polsko).

V současnosti je v Polsku umístěno více než 4 500 amerických vojáků. Neexistuje však žádná stálá vojenská základna. Národně konzervativní vláda PiS ve Varšavě již dlouho žádá více amerických vojáků ve své zemi. Tradičně je to odůvodněno “odrazení Ruska”. USA chtějí stáhnout z Německa kolem 12 000 z 36 000 vojáků. Očekává se, že se více než polovina vrátí do USA a 5600 se přesídlí v rámci Evropy.

Velký zájem o Bělorusko

Pompeo na setkání s polským ministrem zahraničí Jackem Czaputowiczem zaměřil pozornost na situaci v Bělorusku. Uvedl, že zpráva o propuštění některých zadržených demonstrantů byla potěšující, ale nedostatečná. ” Vyzýváme vedení v Minsku, aby respektovalo základní lidská práva a navázalo dialog se společností,” uvedl Czaputowicz.

Polsko dlouhodobě rozšiřuje svůj vliv v Bělorusku. Protesty povzbuzuje polská státní televizní stanice Belsat a četné televizní kanály ovládané z Polska. Před několika týdny založili Polsko, Litva a Ukrajina tzv. “Lublinský trojúhelník” pod vedením Polska – jako formát “diplomatické výměny”. Jde o jakési oprašování historické polsko-litevské unie, kterou tvořilo i území dnešní Běloruské republiky.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 630 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
74 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)