Biden4
16.6.2019
Kategorie: Politika

USA: Jako soudruh za stalinismu

Loading...
Sdílejte článek:

ROMAN JOCH

Demokratický prezidentský favorit Biden se může stát obětí potratové politiky své strany

Jak vypadá Amerika sedmnáct měsíců před volbami 2020?

U republikánů prezident Trump zaznamenal úspěch: oznámil, že uvaluje na Mexiko cla, protože Mexiko nedělá dost pro zastavení nelegální migrace ze svého území do USA.

Byla to hra s ohněm; dlouhodobě cla poškozují nejen cizí dovozce, ale i domácí spotřebitele, především ty chudé: budou muset za zboží platit víc. Dlouhodobě cla poškozují obě země a dusí ekonomiku.

Ale jak učil Aristoteles, politika má být nadřazena ekonomice a etika politice. Je to idealistický názor, a neliberální. Jenže i tak velký stoupenec svobodného obchodu jako Ronald Reagan uvalil sankce na nepřátelské, komunistické země. Ekonomické nástroje mohou a mají sloužit jako nástroj boje proti nepřátelům.

Jenže Mexiko není nepřítel. Avšak „couvlo“ a slíbilo bránit nelegální migraci, posílit ochranu své jižní hranice s Guatemalou a držet princip „první bezpečné země“: uprchlík si nemá vybírat cílovou zemi, musí akceptovat první bezpečnou, do které se dostane. Následně Trump cla na Mexiko stejně rychle zrušil, jako je předtím uvalil. Pohyboval se na hraně – a vyšlo mu to.

Otázka víry, nebo poznání?

U demokratů oznámil svou kandidaturu na prezidenta v dubnu Joe Biden, bývalý Obamův viceprezident, a okamžitě v průzkumech vyletěl nahoru. Vedl před dle průzkumů druhým Berniem Sandersem o 20 až 24, dnes „jen“ o 15,5 procentního bodu.

Jak to, že ve straně, jejíž budoucnost je prý mladá, ženská a barevná, vedou (alespoň zatím) staří bílí muži? Dle průzkumů: pro prvních sedm nejpopulárnějších ze čtyřiadvaceti demokratických kandidátů platí: bílé muže dohromady preferuje 61 procent, zatímco ženy a nebílé kandidáty jen 19 procent. Pokud jde o sedmdesátníky mezi kandidáty, mají dohromady podporu 59 procent. Jak je to možné ve straně, jejíž budoucnost je prý mladá, ženská, barevná?

Demokratičtí voliči jsou méně ideologičtí, více pragmatičtí než jejich elity, intelektuálové a mladé kongresmanky. Kladou si otázku: kdo má největší šanci porazit Trumpa? Zatím si myslí, že Joe Biden.

Mezi dnešními demokraty je spíš centrista, navíc coby dělnického původu a prostořeké mluvy je nejvíc schopen oslovit chudé bílé voliče v průmyslových státech kolem Velkých jezer na hranici s Kanadou, jejichž většina dvakrát dala hlas Obamovi, ale posledně přešli k Trumpovi, díky čemuž on vyhrál. Biden má největší šanci je opět přetáhnout k demokratům.

Dopustil se však ústupku radikálně levicovému, „pokrokovému“ křídlu strany, což mu sice může pomoct získat nominaci, ale taky odpudit centristické voliče. Celý svůj život (poprvé zvolen do Senátu v roce 1972, poprvé kandidoval na prezidenta v roce 1988) podporoval dodnes platný dodatek kongresmana Hydea, jenž zakazuje použít federální peníze na financování potratů (kromě ohrožení života matky, nebo bylo-li těhotenství důsledkem znásilnění či incestu).

Biden, který nebyl pro zákaz potratů, měl pozici tuto: jako katolík věřím, že život začíná početím, a proto jsem osobně proti potratům. Tuto víru však nemám právo vnucovat ostatním, proto potraty mají být legální. Ale ti, kdo moji víru o lidském životě sdílejí, nemají být zdaňováni pro financování potratů.

Občané i politici pro-život namítají: to není otázka víry, nýbrž poznání. Nejsme proti potratům na základě víry, nýbrž poznání, že plod je lidská bytost, tudíž potrat je zabitím nevinného člověka. (Dobírali si ho: „Osobně věřím, že otroctví je nesprávné, proto nevlastním otroka. Tuto víru však nemám právo vnucovat otrokářům. Ale nechci, abychom byli zdaňováni ve prospěch okovů otroků a bičů otrokářů…“)

Posun k extrému

Biden nyní řekl, že už s Hydeovým dodatkem nesouhlasí, má být zrušen a potraty financovány z federálních peněz. Demokraté se totiž v této otázce posunuli extremistickým směrem: k obhajobě práva na potrat po celých devět měsíců těhotenství (a někteří obhajují potrat i po narození, tj. zabití novorozence, pokud pokus o potrat přežije) a k povinnosti státu potraty financovat coby součást „reprodukčního zdraví“.

Demokratický pro-potratový extremismus zřejmě souvisí s obavou, že Nejvyšší soud, v němž nyní mají konzervativci většinu, by mohl zrušit rozhodnutí Roe versus Wade z roku 1973, kdy tehdejší Nejvyšší soud v americké ústavě „nalezl“ právo na potrat, které do ní nikdo z jejích autorů nenapsal. Není jisté, zda Nejvyšší soud ten precedent odmítne, ale i kdyby se tak stalo, nebyl by to zákaz potratů, jen pravomoc určit potratové zákony by se vrátila na parlamenty členských států Unie; USA by se podobaly EU: některé státy by měly potratové zákony jako Polsko, jiné jako Nizozemsko. Konec světa? Nemyslím.

Obětí této potratové politiky může být Biden: byl donucen odvolat své pro-potratové, ale pro stranu nedostatečně pro-potratové přesvědčení jako kacíř či soudruh za stalinismu, ale pokud nominaci získá, mohou ho za to odmítnout centrističtí voliči.

Autor: Roman Joch

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč


Celkem za měsíc: 11 847,60 Kč
Vybráno 33.84%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 932 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.