trumpjerusalem
19.11.2019
Kategorie: Politika

USA dramaticky mění svou politiku ohledně izraelské přítomnosti v Judsku a Samaří

Loading...
Sdílejte článek:

HAMODIA

V nejnovějším z řady Trumpových kroků, které oslabují palestinské nároky na jejich státnost, oznámil v pondělí ministr zahraničí Mike Pompeo, že USA změkčují svůj postoj k izraelské přítomnosti v Judsku a Samaří.

Pompeo odmítl právní názor ministerstva zahraničí z roku 1978, podle kterého jsou civilní komunity v regionu „v rozporu s mezinárodním právem“. Tento krok pravděpodobně rozhněvá Palestince a postaví USA do rozporu s ostatními národy, které se snaží (arabsko-izraelský) konflikt ukončit.

Trumpova vláda považuje tento názor, základ dlouhodobé opozice USA vůči rozšiřování osad, za rozptýlený a věří, že jakékoli právní otázky týkající se této záležitosti by měly řešit izraelské soudy.

„Volání, že je zakládání civilních osad v rozporu s mezinárodním právem míru nijak meprospělo,“ uvedl Pompeo. „Tvrdou pravdou je, že nikdy nebude existovat soudní řešení tohoto konfliktu a argumenty o tom, kdo má v otázce mezinárodního práva pravdu a kdo se mýlí, mír nepřinesou.“

Předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu označil toto oznámení za „důležité a napravující historické chyby… jasně odmítající falešná tvrzení, že izraelské osady v Judeji a Samaří jsou podle mezinárodního práva neodmyslitelně nezákonná.“

„Politika Trumpovy vlády také správně uvádí, že ti, kdo kategoricky popírají jakýkoli právní základ pro osady, nejen že popírají pravdu, historii a realitu v terénu, ale zdržují umožnění míru, jehož lze dosáhnout pouze prostřednictvím přímých jednání mezi oběmi stranami.“

I když je toto rozhodnutí do značné míry symbolické, mohlo by podpořit Netanjahua, který poté, co po nedávných volbách nebyl schopen vytvořit koaliční vládu, bojuje o své politické přežití.

Navíc by mohlo znamenat další potíže pro často zmiňovaný mírový plán Trumpovy administrativy, kdy je nepravděpodobné, že by schválením pozice, která je v rozporu s globálním konsensem, získal širokou mezinárodní podporu.

Výše citované právní stanovisko z roku 1978 se nazývá Hansell Memorandum. To bylo po více než 40 let základem pečlivě formulované opozice USA vůči osadám v oblasti Judeje a Samaří. Intenzita tohoto odporu se lišila v závislosti na tom, jakou pozici zastával prezident.

Mezinárodní společenství považuje osady obecně za nezákonné. Částečně je to založeno na Čtvrté Ženevské úmluvě, která zakazuje okupační moci převádět část vlastnictví civilního obyvatelstva na ni samotnou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2019: *****

Jiří Kubát 100,- Kč, Miroslav Hloušek 111,11 Kč, Rudolf Roedling 1000,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Eva Pilařová 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 5 511,11 Kč
Vybráno 15.74%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 892 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.