trumpjerusalem
19.11.2019
Kategorie: Politika

USA dramaticky mění svou politiku ohledně izraelské přítomnosti v Judsku a Samaří

Sdílejte článek:

HAMODIA

V nejnovějším z řady Trumpových kroků, které oslabují palestinské nároky na jejich státnost, oznámil v pondělí ministr zahraničí Mike Pompeo, že USA změkčují svůj postoj k izraelské přítomnosti v Judsku a Samaří.

Pompeo odmítl právní názor ministerstva zahraničí z roku 1978, podle kterého jsou civilní komunity v regionu „v rozporu s mezinárodním právem“. Tento krok pravděpodobně rozhněvá Palestince a postaví USA do rozporu s ostatními národy, které se snaží (arabsko-izraelský) konflikt ukončit.

Trumpova vláda považuje tento názor, základ dlouhodobé opozice USA vůči rozšiřování osad, za rozptýlený a věří, že jakékoli právní otázky týkající se této záležitosti by měly řešit izraelské soudy.

„Volání, že je zakládání civilních osad v rozporu s mezinárodním právem míru nijak meprospělo,“ uvedl Pompeo. „Tvrdou pravdou je, že nikdy nebude existovat soudní řešení tohoto konfliktu a argumenty o tom, kdo má v otázce mezinárodního práva pravdu a kdo se mýlí, mír nepřinesou.“

Předseda vlády Izraele Benjamin Netanjahu označil toto oznámení za „důležité a napravující historické chyby… jasně odmítající falešná tvrzení, že izraelské osady v Judeji a Samaří jsou podle mezinárodního práva neodmyslitelně nezákonná.“

„Politika Trumpovy vlády také správně uvádí, že ti, kdo kategoricky popírají jakýkoli právní základ pro osady, nejen že popírají pravdu, historii a realitu v terénu, ale zdržují umožnění míru, jehož lze dosáhnout pouze prostřednictvím přímých jednání mezi oběmi stranami.“

I když je toto rozhodnutí do značné míry symbolické, mohlo by podpořit Netanjahua, který poté, co po nedávných volbách nebyl schopen vytvořit koaliční vládu, bojuje o své politické přežití.

Navíc by mohlo znamenat další potíže pro často zmiňovaný mírový plán Trumpovy administrativy, kdy je nepravděpodobné, že by schválením pozice, která je v rozporu s globálním konsensem, získal širokou mezinárodní podporu.

Výše citované právní stanovisko z roku 1978 se nazývá Hansell Memorandum. To bylo po více než 40 let základem pečlivě formulované opozice USA vůči osadám v oblasti Judeje a Samaří. Intenzita tohoto odporu se lišila v závislosti na tom, jakou pozici zastával prezident.

Mezinárodní společenství považuje osady obecně za nezákonné. Částečně je to založeno na Čtvrté Ženevské úmluvě, která zakazuje okupační moci převádět část vlastnictví civilního obyvatelstva na ni samotnou.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ludmila Kárská 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Vítězslav Nováček 100,- Kč, Jan Bezděk 500,- Kč, Petr Hučín 50,- Kč

Celkem za měsíc: 19 771,00 Kč
Vybráno 56.48%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 953 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...
politicon.cz
10 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.