islamic_jihad_hamas_by_ashoura
16.7.2019
Kategorie: Politika

USA by měly zařadit Muslimské bratrstvo mezi teroristické organizace

Sdílejte článek:

UZAY BULUT

  • Muslimské bratrstvo, založené v Egyptě v roce 1928, je džihádistické islamistické hnutí, které má pobočky po celém světě a snaží se nastolit globální kalifát a vládu islámského práva šaría. Terorismus je pouze jednou z metod, které Muslimské bratrstvo využívá. “Demokratizace”nikdy nepatřila mezi jeho cíle.
  • Organizace Counter Extremism Project “zaznamenala 44 jednotlivců a skupin napojených na Muslimské bratrstvo, včetně teroristických skupin, zahraničních džihádistů, extremistických propagandistů a politických vůdců.”
  • Kdyby Trumpova administrativa zařadila Muslimské bratrstvo mezi teroristické organizace, uštědřila by tvrdou ránu šariátským a džihádistickým skupinám po celém světě a přinesla by větší stabilitu jak muslimským, tak i nemuslimským zemím.

30. dubna 2019 oznámil Bílý dům, že americký prezident Donald Trump připravuje zařazení organizace “Muslimské bratrstvo” mezi zahraniční teroristické organizace. (FTO). Mluvčí turecké Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Omer Celik v reakci na toto oznámení řekl, že označení Muslimského bratrstva Spojenými státy za teroristickou organizaci “by bránilo demokratizačnímu úsilí na Blízkém východě a posloužilo by cílům džihádistických skupin jako je Islámský stát.”

Muslimské bratrstvo, založené v Egyptě v roce 1928, je džihádistické islamistické hnutí, které má pobočky po celém světě a snaží se nastolit globální kalifát a vládu islámského práva šaría. Terorismus je pouze jednou z metod, které Muslimské bratrstvo využívá. “Demokratizace” nikdy nepatřila mezi jeho cíle.

Zakladatel Muslimského bratrstva Hasan al-Banná se netajil tím, že jeho cílem je obnovení kalifátu. Oficiální internetové stránky Muslimského bratrstva (v angličtině) citují Hasana al-Banná:

“Islám neuznává geografické hranice, neuznává ani rasové a pokrevní rozdíly, a všechny muslimy považuje za členy jedné “Ummy”, globálního společenství muslimů. Muslimští bratři [Muslimské bratrstvo]… věří, že kalifát je symbolem islámské unie mezi národy islámu. Obnovení kalifátu považují za svou nejvyšší prioritu…”

Podle zprávy organizace Counter Extremism Project (CEP):

“Hasan al-Banná byl nejvíce znepokojen vzestupem sekularismu a západní kultury v muslimských společnostech, což považoval za největší hrozbu pro islám. Aby předešel tomuto nebezpečí, zahájil Hasan al-Banná “Dawu” (proselytizaci) ve školách, mešitách a kavárnách, a šířil tak svoji panislamistickou ideologii a zdůrazňoval potřebu návratu k právu šaría.”

“V padesátých a šedesátých letech 20. století prosazoval nejvýznamnější teoretik Bratrstva Sayyid Qutb džihád jako ofenzívu proti sekulárním arabským vládám… Qutb pomohl znovu popularizovat islámský koncept “takfir”, který říká, že muslimové, kteří slouží světskému vládci, jsou ve skutečnosti odpadlíci od pravé víry a zaslouží si smrt.”

Organizace Counter Extremism Project (CEP) také zdokumentovala ideologické a operativní vazby mezi Muslimským bratrstvem a teroristickými skupinami jako jsou al-Káida a ISIS (Islámský stát):

“CEP zaznamenala 44 jednotlivců a skupin napojených na Muslimské bratrstvo, včetně teroristických skupin, zahraničních džihádistů, extremistických propagandistů a politických vůdců.”

“Spisy zakladatele Muslimského bratrstva Hasana al-Banná a ideologa Sajjida Qutba pomohli zformulovat ideologie brutálních teroristických skupin, jako jsou al-Káida, ISIS a Hamás.”

“Spoluzakladatelé al-Káidy Usáma bin Ládin a Ajmán Zavahrí prohlásili, že předtím, než se ujali svých rolí v příslušných teroristických sítích, patřili Chálid Šajch Muhammad, strůjce útoků z 11. září 2001, a vůdce ISIS, Abú Bakr al-Bagdádí, k Muslimskému bratrstvu.”

“Mezinárodní teroristická skupina Hamás je přímou odnoží Muslimského bratrstva. Hamás byl založen jako palestinské křídlo této organizace.”

Profesor Barry Rubin, editor knihy “Muslimské bratrstvo: Organizace a politika globálního islamistického hnutí” vydané roku 2010, poznamenal, že lze hovořit o různých Bratrstvech, zejména v Egyptě, Jordánsku, Sýrii a v zemích Blízkého východu a Evropy. A napsal:

“Jednotlivé odnože Muslimského bratrstva vždy používají taktiku a strategii vhodnou pro specifické místní podmínky a fungují autonomně. Bratrstvo hledá důkladně islamizované společnosti a v nich se snaží převzít vládu.”

“Co se týče násilí a terorismu, tak v Muslimském bratrstvu žádný principiální odpor vůči takové taktice neexistuje…”

“Bratrstva v zásadě schvalují boj al-Káidy, její útoky na USA a její ideologii (nebo přinejmenším ideologii al-Káidy respektují), ale přitom ji vnímají jako soupeře. Člen Muslimského bratrstva a poslanec egyptského parlamentu Rajab Hilal Hamida vysvětluje tento postoj:

‘Podle mě nejsou Usáma bin Ládin, Ajmán Zavahrí a Abú Musab az-Zarkáví teroristé v běžném slova smyslu. Já osobně podporuji všechny jejich aktivity, protože jsou trnem v oku Američanům a sionistům… Na druhou stranu, ten, kdo zabíjí muslimské občany, není ani džihádista ani terorista, nýbrž zločinec a vrah. Musíme nazývat věci pravými jmény!'”

“Bratrstvo však už není jen fenoménem Blízkého východu nebo zemí s muslimskou většinou,”varoval Barry Rubin. “Muslimské bratrstvo je díky své historii, organizaci, svým vůdčím osobnostem, srozumitelné ideologii a mezinárodním vazbám v perfektní pozici ovlivnit myšlení milionů muslimů, kteří imigrovali do Evropy. Muslimské bratrstvo by se rádo ujalo jejich vedení.”

Profesor Barry Rubin definoval Muslimské bratrstvo jako “zdaleka nejúspěšnější islamistickou skupinu na světě”:

“Je důležité si uvědomit, že zatímco jiné islamistické skupiny provedly dramatické akce, zorganizovaly obrovské teroristické útoky a rozpoutaly občanské války, Muslimské bratrstvo vykazuje dlouhodobou výdrž a lepší organizační schopnosti. Členové Muslimského bratrstva jsou působivými politickými aktéry, kteří vystupují umírněně, ale přitom bezohledně používají jak násilí, tak demokratické volby a zároveň si neúnavně budují podporu mezi řadovými muslimy. Zdá se, že přestože je Muslimské bratrstvo z moderních islamistických skupin nejstarší, tak má před sebou světlou budoucnost. Přinese ovšem neštěstí všem komunitám, kterým se snaží dominovat a společnostem, které ovládne.”

Mluvčí turecké vládnoucí Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) Omer Celik řekl, že zařazení Bratrstva Spojenými státy mezi teroristické subjekty by “bezpochyby zhoršilo situaci v oblasti stability, lidských práv, základních práv a svobod v muslimských zemích.”

“A současně by tento Trumpův krok byl tou největší podporou propagandě Daeše,” dodal s odkazem na Islámský stát.

Zdá se, že Omer Celik používá oblíbenou taktiku Muslimského bratrstva, které se snaží vystupovat jako pro-demokratické, umírněné hnutí ale zároveň dělá vše proto, aby eliminovalo sekularismus a právní stát ve své vlastní zemi a tak podpořilo ozbrojený džihád v širším regionu. Jak řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na počátku své politické kariéry: “Demokracie je jako vlak, z kterého vystoupíte, když jste v cíli.”

Muslimské bratrstvo se v posledních desetiletích úspěšně etablovalo také ve Spojených státech, kde se vyskytují například tyto skupiny:

“… Islámská studentská asociace (MSA, Muslim Student Association) založená v roce 1963, Severoamerický islámský trust (NAIT, North American Islamic Trust) založený v roce 1971, Islámská společnost Severní Ameriky (ISNA, Islamic Society of North America) 1981, Mezinárodní institut islámského vědění (IIIT, International Institute of Islamic Thought) 1981, Islámská asociace pro Palestinu (IAP, Islamic Association for Palestine) 1981, Sjednocená asociace pro studium a výzkum (UASR, United Association for Studies and Research) 1989, Americká muslimská rada (AMC, American Muslim Council) 1990, Muslimská americká společnost (MAS, Muslim American Society) 1992, Muslimské sdružení arabské mládeže (MAYA, Muslim Arab Youth Association), Rada pro americko-islámské vztahy (CAIR, Council on American-Islamic Relations) 1994 a mnoho dalších. Ve skutečnosti mají téměř všechny významné islámské organizace ve Spojených státech kořeny v Muslimském bratrstvu.”

Mnoho organizací napojených na Muslimské bratrstvo existuje také v Kanadě, i když některé z nich si záměrně změnily své názvy.

Muslimské bratrstvo neustále hrubě porušuje lidská práva, svobodu a mír na celém světě, především v muslimských zemích. Kdyby Trumpova administrativa zařadila Muslimské bratrstvo mezi teroristické organizace, uštědřila by tvrdou ránu šariátským a džihádistickým skupinám po celém světě a přinesla by větší stabilitu jak muslimským, tak i nemuslimským zemím.

Autor: Uzay Bulut, překlad původního textu: The US Should Designate Muslim Brotherhood a Terrorist Organization, překlad: Helena Kolínská, Libor Popovský

Uzay Bulut je turecká novinářka a významná spolupracovnice Gatestone Institute.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jan Janát 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč

Celkem za měsíc: 11 405,00 Kč
Vybráno 32.58%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 246 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.