urad
16.9.2019
Kategorie: Společnost

Úředník, to zní hrdě!

Sdílejte článek:

TT

Když se kráva přežere mokrého jetele, pomůže jí od smrtelně nebezpečného nadmutí trokar. Plyny vyjdou ven, kravičce se uleví a díru v boku už nějak přetrpí. Když dáte blbovi funkci, moc a razítko, nafoukne se a lékařská pomoc zde není, žádný trokar na nadmutého úředníka neexistuje. Bohužel nefunguje ani ten fatální důsledek jako u zvířat, nadmutí přežije posílen.

Musíme si uvědomit jednu zásadní záležitost: úředníkem se stal většinou ten, kdo by se normální, produktivní a společensky prospěšnou prací nebyl schopen uživit. Nemá k tomu odborné schopnosti, vůli se poprat se životem, patřičnou píli i odolnost proti stresu. I ten nejmizernější řemeslník je pořád prospěšnější než tahle bytost s klotovými rukávy.

Úředník vzniká po odborné stránce tak, že do něj na nesčetných školeních (to platíte vy, ze svých daní) natlučou legislativu a vybaví ho pro další boj s občanem všemi možnými fígly, které samozřejmě normální člověk znát nemůže, není možné, aby si nastudoval všechny ty pitomé zákony, které vytvářejí neméně parazitní právníci (pardon, Lexi). Nemůže studovat zákony, protože musí pracovat, vydělávat peníze a z nich si platit toho parazita s razítkem, brigadýrkou, talárem a plácačkou, který mu ale v případě, že občan něco potřebuje nepomáhá, jak by se rozumělo samo sebou, ale dělá vše pro to, aby svým živitelům život znepříjemnil na nejvyšší možnou míru. To samozřejmě v případě, že nedostal všimné, pokud ano, tak se situace vyvíjí dramaticky jinak. To jsou právě ty nepochopitelné případy, kdy úředníci rozhodují ve věcně totožných případech pokaždé jinak.

Nejvýznamnější vlastností úředníka je lenost. Praxe ho poučila, že ho nikdo nepotrestá za nečinnost, za chybné zamítavé stanovisko, nikdo proti němu nepoužije sankce, když svým mnohdy svéhlavým až samolibým jednáním způsobí škodu. Pamatuji na rok 1998, kdy nabyl platnost zákon o odpovědnosti za škodu způsobenou nesprávným úředním postupem. Z úředníků kudy chodili, tudy z nich padaly bobky, jak se vystrašili, než časem pochopili, že je nikdo trestat nebude, že by je měli žalovat a soudit stejní paraziti, jako jsou oni sami a že tihle si vlastní větev podřezávat nebudou a kolegyním vránám oči nevyklovou. Pověstná lékařská falešná solidarita tady zmutovala na úřednickou.

Snaha odvést co nejméně práce za co nejdelší dobu je tedy nejvýznamnější vlastností úředníka a zásadní roli v tom hraje poučka, že kdo nic nedělá, také nic nezkazí.

Nejčerstvější příklad tohoto principu je Čapí hnízdo. Čtyři roky se policie a státní zastupitelství pojímají na naprosté hovadině, na „kauze“, jejíž vyhodnocení by inteligentnímu policistovi trvalo od oznámení do odložení týden. Jediné, co by přezkoumal je to, jestli Čapák uvedl do žádosti o dotaci pravdivé údaje. Pokud ano, pak je odpovědnost na schvalujících orgánech. Pokud zalhal, pak šupajdá k soudu. (Jestli byla firma vytvořena účelově, jenom pro získání dotace, totiž nehraje žádnou roli, protože to nemá právní relevanci a je tedy zbytečné se s tím zabývat. Podstatné, po schválení dotace, je už jenom to, zda byly dodrženy principy a podmínky po přidělení dotace – a ty dodrženy byly.)

A teď si představme, že by Šaroch dostal od nadřízených pokyn, aby s tím k soudu šel. Jak dlouho by asi trvalo, než by Andrej vyfasoval pravomocný rozsudek, ať už jakýkoliv? Dalších šest let? Potřebuje někdo z občanů policii, státní zastupitelství a soudy, jimž trvá vyřešení zcela jednoduchého případu deset let?

Mohl bych uvést desítky konkrétních příkladů, jak tragický je výkon státní správy včetně té přenesené na obce tak i té ministerské, tedy na úrovni nejvyšší. Mám v ruce dva ministerské elaboráty, na nichž lze prokázat, že na ministerstvech sedí puncovaní hlupáci, kteří nejsou schopni odborně zvládnout nikterak složitou problematiku a vyrábějí užvaněné zhovadilosti. Mohu doložit šest konkrétních příkladů, kdy policie nekonala, věc odložila, ačkoliv se skutek nepochybně stal, v trestním zákoníku je popsán. Mohu doložit, že krajský soud v jednoduchém řízení porušil základní princip soudního řádu – a dva nadřízené soudy to opět rozžvanily do právního bezvědomí, aniž by zjednaly nápravu. Mohu prokázat, že na investiční akci o nákladech 15 mil. Kč probendil Státní pozemkový úřad na nesmyslných a zcela zbytečných nákladech pět milionů, třetina peněz šla do luftu. Proč? Protože to organizovali úředníci, odborně neschopná čeládka, přičemž je obtížné posoudit, jestli za tím stojí jejich blbost, nebo si jenom vytvářeli prostor pro korupci ve spolupráci se stavbu provádějícími firmami.

Výše popsané poměry se začínají zajídat většině občanů a komentáře pod články pojednávajících o úředních pochybeních jsou souborem šťavnatých nadávek na pachatele.

Naduté, drzé a arogantní jednání je pro českého úředníka typické. Je to proto, že za své chyby a nepřípustné chování není trestán. Před časem pravil soudce městského soudu v debatě s kolegou, který mu vytýkal vrchnostenské chování a konání: „Ale vždyť my přece jsme vrchnost!“

Kde je ten zatracený trokar?

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Soňa Holcová 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 11 764,00 Kč
Vybráno 33.61%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 782 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.