20.7.2013
Kategorie: Ekonomika

Úředníci zakázali jezdit po jediné cestě k restauraci. Závist, demence?

Sdílejte článek:

REDAKCE PP 20/07/2013

Manželé Procházkovi, kteří se rozhodli zrekonstruovat starou, zanedbanou hájenku a proměnit ji ve stylovou restauraci, nemají ani po třech letech dřiny jednoduchý život. Prvotní souhlas starosty obce s využíváním příjezdové komunikace se před měsícem změnil na nesouhlas. Silnice začíná dopravní značkou „Zákaz vjezdu všech motorových vozidel“, která je doplněna tabulkou „Dopravní obsluze vjezd povolen“.  Jedná se přitom o jedinou přístupovou cestu k restauraci. Původně totiž vydal starosta obce Vladimír Pecina (SNK) souhlasné stanovisko s využíváním příjezdové komunikace pro „účely provozu restaurace a penzionu“ který manželé Laďka a Martin Procházkovi opravili a v současnosti i provozují. Před měsícem se ale situace náhle změnila.

 

 

Letos v červnu se totiž sešli zdejší zastupitelé a hlasovali, mimo jiné, také o doplnění zákazové značky o již zmíněnou tabulku týkající se dopravní obsluhy a hostů restaurace Hájenka. Bohužel, obecní zastupitelstvo se většinou svých hlasů rozhodlo v neprospěch manželů Procházkových s tím, že se žádná změna v dopravním značení dělat nebude a značka zůstane tak, jak je nyní. Proti umístění dodatkové tabulky nakonec překvapivě hlasoval i samotný starosta Vladimír Pecina, přestože původně slíbil investorům Na Hájence naprosto něco jiného.

 

„Pokud bychom dopředu věděli, že se zastupitelé rozhodnou nedodržet to, co nám bylo starostou slíbeno, určitě dům nekupujeme a neopravujeme. Jak může fungovat hospoda a penzion bez silnice, po níž přijíždějí hosté? Rozhodně jsem nebudovala parkoviště za půl milionu korun proto, aby hosté nakonec využívali to v obci, které je kilometr daleko,” nechápe pohnutky zastupitelstva Laďka Procházková. Rabštejnská Lhota totiž manželům pronajala pozemek, na němž později vzniklo parkoviště. K čemu je ale parkoviště, když se na něj legálně nesmí žádné auto dostat?

 

  Cesta je navíc už několik let neudržovaná, protože se o ni obec nijak nestará. “Kdyby zde ale nechala vysekat přerostlé traviny a křoví minimálně dva metry kolem celé příjezdové cesty, neměla by tu auta s vyhýbáním žádný problém,“ konstatuje spolumajitelka restaurace s penzionem. 

 

„Investovali jsme tu více než deset milionů korun a rozhodnutí zastupitelů nás jednoznačně poškozuje v našich právech, znemožňuje totiž naše podnikání,“ zlobí se spolumajitelka restaurace a poukazuje zároveň na podezřele zvýšenou aktivitu republikové policie u zmíněné dopravní značky, která je z pohledu dopravní bezpečnosti na Chrudimsku takřka bezvýznamná. „Stává se zde totiž často, že u značky stojí policisté a kontrolují přijíždějící auta. Tomu už se opravdu nedá říkat jinak než šikana. Nechápu to,“ krčí rameny Procházková. K nepochopení je toho podle ní více. Například, proč Policie ČR nebo místní lesní správce nemají s využíváním komunikace hosty restaurace žádný problém, zatímco zastupitelé obce ano? Je snad za vším nekalý konkurenční boj? Bojí se snad zdravé konkurence provozovatel zdejšího Hostince U Drobílků?

 

 

Situace došla už tak daleko, že se Laďka Procházková rozhodla obrátit i na veřejného ochránce práv – ombudsmana. „Předmětem našeho podání je odstranění škodlivých následků omezujících výkon našich vlastnických práv, včetně odvrácení škody, které vyplývají z rozhodnutí zastupitelstva obce Rabštejnská Lhota,“ cituje Procházková z dokumentu, který manželé zaslali na adresu ombudsmana do Brna. Kdy se však bude veřejný ochránce práv dokumenty zabývat, není zatím zřejmé.

 

Jak se ale na kauzu dívá sám starosta obce Vladimír Pecina? „Zmiňovaná značka je tam od roku 2005. V rámci stavebního řízení jsme vyšli manželům Procházkovým vstříc a povolili jsme vjezd k uvedené nemovitosti s tím, že ani v budoucnu nemáme problém s využíváním komunikace k zajištění provozu budoucí restaurace. Přesně podle dikce uvedené značky,“ vysvětluje Pecina.

 

Je tedy pravdou, že za odmítavým postojem zastupitelů stojí nátlak některé z místních zájmových skupin? „Nic proti restauraci samozřejmě nemáme. Naopak, jsme rádi, že tu funguje a z vlastní zkušenosti mohu říci, že jídlo, pití, obsluha i prostředí je na úrovni. Mezi hosty je často vidět i řada obyvatel Rabštejnské Lhoty,“ vyvrací Pecina tuto námitku. Samotní zastupitelé obce však, podle Laďky Procházkové, dojíždějí ve velké většině k restauraci auty. Jako by snad zákony a vyhlášky platily jen pro někoho.

 

“Rozhodují závistiví lidé, kteří mají blízko ke korupci,” míní majitelka. „Je tragédie absolvovat znovu martirium různého vyjadřování a místního šetření, když to samé jsem kvůli cestě absolvovala už před třemi lety, kdy jsme jednali o stavebním povolení. Proč tedy řešit věci už jednou vyřešené a uzavřené? Protože politiku u nás dělají lidé, kteří závidí a často nemají daleko ke korupci. Obracím se proto i na protikorupční orgány. Jsem sice už ze všeho unavená, ale svých práv se nevzdám,“ uzavírá rozhodně spolumajitelka restaurace a budoucího penzionu Laďka Procházková.

 

 

ZDROJ: Chrudimské noviny

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč

Celkem za měsíc: 7 378,00 Kč
Vybráno 21.08%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 22 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.