urad
2.12.2020
Kategorie: Ekonomika

Úřadů na zrušení je spousta …

Sdílejte článek:

PL/PETR MACH

Desítka zbytečných úřadů, které by se měly rovnou zrušit. Ekonom Mach ukazuje cestu z rozvratu veřejných financí. „Babiš si už hledá nové potenciální koaliční partnery, se kterými bude moci po volbách sestavovat většinovou vládu. ČSSD už k ničemu nepotřebuje,“ hodnotí aktuální dění ekonom Petr Mach, bývalý europoslanec a bývalý předseda Svobodných. Podle něj nemá premiér ani ministr financí český rozpočet pod kontrolou, navíc se k němu chová způsobem sto miliard sem, sto miliard tam. Varuje rovněž před úroky, které z obrovských půjček vzniknou a jichž se při nezodpovědném přístupu už nemusíme zbavit.

Český rozpočet přijde příští rok o dalších 130 miliard korun snížením daně a zrušením superhrubé mzdy na dva roky. Rozpočet na příští rok, zdá se, bude mít schodek přes 400 miliard, letos to činí minimálně 500 miliard. „Znamená to, že hospodaření státu je zcela mimo kontrolu a může to skončit katastrofou,“ řekl jste mi minule. Jakou katastrofu jste měl na mysli? Co reálně hrozí?

Dřív bylo dobrým zvykem, každou miliardu pečlivě vážit. Teď to vypadá, jako že sto miliard sem, sto miliard tam nic neznamená. Ten obří dluh se ukáže jako problém, až zas narostou na trhu úroky a stát bude muset dluh tři tisíce miliard refinancovat s úrokem třeba pět procent. To pak budou každý rok jen úrokové náklady dluhu činit 150 miliard a už se toho nezbavíme.

Poslední kroky označil nejen ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ale také poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek za rozvrat veřejných peněz. Souhlasíte s tak ostrými slovy?

Rozvrat je už to, že premiér nebo ministr financí nemá rozpočet pod kontrolou.

Jak tedy dostat hospodaření státu pod kontrolu?

Je to v rukách Poslanecké sněmovny. Ta schvaluje vládě rozpočet na příští rok. V prvním čtení schválili poslanci schodek 320 miliard. Podle mě je to nepřijatelně mnoho.

A jak dlouho to může trvat? Jak dlouho můžeme čelit následkům současné krize? Ozývají se hlasy, že oživení ekonomiky nebude zase tak pomalé… a na čem to závisí?

Předpokládám, že na jaře už žádné zavírání ekonomiky nebude. Nařídí nám třeba roušky v městské hromadné dopravě, ale ekonomika by měla normálně fungovat, takže i výběry daní se vrátí na obvyklou úroveň.

Překvapilo vás, že zmíněné návrhy schválilo hnutí ANO s hnutím SPD a ODS, a že v tomto směru nefunguje koalice s ČSSD?

Babiš si už hledá nové potenciální koaliční partnery, se kterými bude moci po volbách sestavovat většinovou vládu. ČSSD už k ničemu nepotřebuje. Když hlasy hnutí ANO, ODS a hnutí SPD schválily snížení daně z příjmu, budou mít společný zájem na tom, aby se to udrželo, a společnou odpovědnost, aby se i s tímto výpadkem vešly do schváleného rozpočtu. Neříkám tím, že ODS půjde s Babišem do vlády. Jen říkám, že si Babiš už hledá možné spojence.

Mezi doporučeními, která jste dal české vládě, patřilo seškrtání dotací politickým stranám, neziskovkám, které se zabývají zachraňováním migrantů a školením genderu. Kromě toho jste doporučil zrušit deset zbytečných úřadů, s tím, že pokud tak neučiní, nemá vláda morální právo na žádný deficit. Jaké konkrétní úřady jsou podle vás v České republice přebytečné?

Úřadů na zrušení je spousta a každý rok přibývají. Z těch nově vzniklých, bez kterých jsme se ještě nedávno obešli, je to Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran — k tomu bych zrušil i dotace politickým stranám, Generální ředitelství státní služby a také Centrum proti hybridním hrozbám, které špehuje internet, jestli tam nepíšeme něco nenávistného. Z dalších namátkou Czechinvest, Czechtrade, CzechTourism, ombudsman, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Výzkumný ústav práce a sociálních věcí. Všechny jsou zbytečné.

Vidíte mezi evropskými, ale i světovými státy nějaký dobrý příklad, jak se v krizi zachovat k národnímu rozpočtu? Koho, a proč?

Je pravda, že všechny evropské země dnes hospodaří s deficitem. Náš deficit kolem 8 procent HDP je někde uprostřed. Lepší než my jsou Švýcarsko, Dánsko, Švédsko. Ty mají deficit menší než 5 procent HDP, protože nezavřely ekonomiku na jaře tak tvrdě.

Sedmiletý rozpočet Evropské unie včetně covidové pomoci zablokovalo Maďarsko s Polskem. Podle nich není podmínka na čerpání peněz — tedy dodržování principů právního státu — fér. Souhlasíte s nimi, či nikoliv a proč?

Jasně, že to není fér. Je to čisté politikaření ze strany Evropské unie, snaha mít páku na neposlušné členy. Polsko a Maďarsko by byly blázni, kdyby s něčím takovým souhlasily.

Jak se díváte na podobné podmínky ze strany Evropské unie? A jsou až příliš obecné na to, aby se daly reálně použít, tedy aby bylo možné vyžadovat jejich dodržování?

Je to celé nesmysl. Pokud si opravdu myslí, že někdo nedodržuje principy právního státu, ať ho z Evropské unie vyloučí. Jinak je to jen trik, jak někomu svévolně krátit práva.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2021: *****

Blahomír Skoupý 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dana Staňková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 300,- Kč, Jiřina Gyárfásová 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Miroslav Červenka 300,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 400,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Anonym 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Anonym 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 500,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Anonym poštou 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč

Celkem za měsíc: 13 000,00 Kč
Vybráno 37.14%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 920 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...
politicon.cz
3 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.