11.11.2014
Kategorie: Společnost

Úřad, základ života

Sdílejte článek:

LÚMENN VERYA 11|11|2014

Když vylezete ze školy s maturitním vysvědčením či dokonce diplomem v ruce, máte pocit, že už umíte všecko. Minimálně všecko, co je důležité. Ale opak je pravdou, vážení. To nejdůležitější, co člověk musí znát a umět, vás žádná škola nenaučí. Lásku? Umění být šťastný? Jak zapnout pračku? Inu, to také ne…ale hlavní věc, na kterou vás škola nepřipraví, je boj. Boj, který jako dospělý člověk budete svádět každou chvíli. Boj s úřady.

Jako běžný zaměstnanec se s úřadem potkáte jen zřídka a docela se to dá přežít. Nedejbohové, abyste ale o práci přišli a museli žadonit na pracáku. A nebo abyste (považte!) začali podnikat! To se pak úřednický šiml rozřehtá na plné pecky a započne boj na život a na smrt…
 .
Na tento článek mě přivedlo úžasné video, které jsem našla – jmenuje se Formulář 036 a s českými titulky jej naleznete zde. Komu nevadí angličtina, mrkejte tady:
.
 .
Mám dojem, že od doby, co se ze mě stal živnostník, tuhle situaci velmi dobře znám. Jistě, jsou i příjemní a vstřícní úředníci, nechci ze všech dělat nestvůry, ale za poslední rok jsem narazila na úřadech na všemožné typy – včetně podobnéých, jako pán tady na videu. Nic vám nedají zadarmo, potřebují vás co nejvíce podusit ve vlastní šťávě, nic, co přinesete, jim není dobré a když chcete něco vylnit přímo u nich, byť jde jen o pár řádků, ihned vás vyhodí, abyste si hodinovou frontu museli vystát znovu. Předbíhání nepřipadá v úvahu.
 .
Co mě nejvíc vytočí do běla jsou situace, kdy dojdete na úřad A, kam vás pošle internet, ale tam vám řeknou, že se agenda přesunula na úřad B, který je na úplně opačném konci města. Na úřadu B ale mají jiné úřední hodiny, než na úřadu A a tak tam nestihnete dojít včas. Celý den v háji. Naběhnete tedy další den, vystojíte úmornou frontu, aby vám řekli, že vám chybí jeden jediný papír, kvůli kterému ale musíte jet do místa trvalého bydliště, kde se nenacházíte a bez toho vám to nevyřídí. Když navrhnete poslání poštou, zavrtí úředník/ce hlavou, že to by nešlo a že bez toho to do systému nezadá (ačkoli se jedná o doplňkový formulář k doplňkovému formuláři). Absolvujete jízdu do rodného města za stopade, necháte si dát po hodinové frontě jedno poblblé razítko (a to před vámi stojí jen tři lidi, ale každý je tam dvacet minut, zatímco vám by stačily asi dvě) a hurá zpátky. Ten den už ale úřad zavřel a tak nezbývá než obětovat třetí den. V ten narazíte na úplně jiného úředníka/ci, který vám řekne, že doplňkový formulář k doplňkovému formuláři máte vyplněný špatně a že ho vůbec nezajímá, že jste kvůli tomu strávili pět hodin cestováním a stáním ve frontě, ani že za to může jeho kolega/yně, který vám to řekl špatně.
 .
Následuje nekotrolovatelný řev a výbuch hlavy.
.
Comeback – Úřady
 .
I v Čechách máme výstižná videa o komunikaci s úřady. Krásně to shrnuje i věčné problémy s počítači a databázemi. Taky znám z praxe, kdy dojedu z místa pobytu do místa trvalého bydliště na úřad a zjistím, že jim nefungují počítače a tak se můžu hned otočit a jet zase do Brna. Skoro dvě stovky v háji, den dovolené taky, čtyři hodiny strávené na cestách promarněny a vyřízené není nic.
.
Asterix a Obelix – Dům kde se zatmívá rozum aneb Propustka A38
.
.
Své o úřadech věděli už staří Galové (a Římané, to vám panečku byli ouředníci!). Sama mám někdy pocit, že se na úřadě zatmívá rozum. Vyplňte tohle, vyplňte támhleto, pro tenhle papír musíte běžet tam a pro jiný onde. A kde máte papír bflmpsvz? Jaktože ho nemáte?
 .
Ano. Teprve úřad vás naučí, o čem je skutečný život. Přídavky, příspěvky, daně, povolenky, potvrzení, smlouvy, razítka… Nic vás nenaučí se prodírat tou papírovou záplavou tak, jako stará dobrá škola života:) Hodně štěstí všem, kdo už víte o co jde a hodně příjemných let sladké nevědomosti vám, co vás to teprve čeká. Formulářům zdar!
.
.
ZDROJ: Lumenn
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 13 765,- Kč
Vybráno 39.32%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 30 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,58 out of 5)
Loading...