socialismus517
18.2.2019
Kategorie: Společnost

Úpadek socialistů, aneb hoďme si pětikorunou

Sdílejte článek:

LUDĚK FRÝBORT

Politické zápolení tohoto času je poznamenáno dvojím jevem: dobře pozorovatelným odklonem voličské přízně od socialistických, resp. sociálně-demokratických stran, a zároveň vzestupem přitažlivosti stran, hnutí a straniček poněkud pohrdavě označovaných za populistické. Pokusme se obojí podrobit o něco hlubší analýze, než jaké vesměs předkládají publiku nadít veřejné sdělovací prostředky.

Nejprve hrst čísel; jakákoli analýza nedoprovázená číselnými údaji je dobrá tak do předvolebních hádanic, v seriozní debatě nemá — či spíš neměla by mít — místa. Pohlédněme tudíž na volební výsledky evropských socialistických stran v běhu posledních zhruba padesáti let:

  • Německo: 1965 (za předsednictví Willyho Brandta) — 45,8 %, současně (odhadem) 13,5 %, pokles setrvalý.
  • Francie: 1965 (pod vedením F. Mitterranda) — 45,3 %, ve dnech těchto 9 %.
  • Nizozemí: 1988 — 29 %, nyní 5,7 %.
  • Itálie: 1976 — 34,3 %, teď spolu s komunisty 21 %.

Neboli úpadek, kam oko pohlédne. Čím to, u vousu Marxova?

Jak patrno, socialistická idea, produkt století devatenáctého, nemá už dnešku mnoho co říci. Bojovali socialisté za práva pracujícího lidu, za vyšší mzdy, za vymanění dělnictva z nadvlády buržoazie, za zrovnoprávnění žen… toho všeho bylo dosaženo, a leckdy víc než dosaženo. Lid, ať pracující nebo nepracující (ten zvlášť) má práv, že další nárůst už by se po čertech blížil diktatuře proletariátu, jak o ní bájil výše zmíněný fousatý praotec. Ostatně jakýpak proletariát. Kdo dnes pobírá mzdu i za níže honorovanou práci, nežije v bídě, a není tudíž proletář. Uložme tedy i toto slůvko do zaprášené krabičky věcí fousatých.

Co by se vymanění z nadvlády buržoazie týkalo, hledí spíš takový buržoust, jak by se vymanil z nadvlády berňáku. Zdanění dosáhlo výšin, že je na pováženou pouštět se do podnikání, mnohem výhodnější je nechávat se vykořisťovat nějakým tím kapitalistickým dravcem při platu, jenž bohatě postačí k pokrytí všech běžných výloh a navíc ještě k dovolené na Kanárských ostrovech nebo na Floridě, k činži za prostorný byt, pakli se vykořisťovaný pracující nerozhodne k postavení vlastního domečku, a k tomu ovšem i autíčko nebo dvě… Nebo tomu tak aspoň je v zemích úpících pod jhem nadnárodního kapitálu.

V zemích řízených po socialisticku, inu, to už je jiná. S příkladem takové Venezuely před očima — a našly by se i jiné ráje toho druhu — nenutno se diviti, že akcie socialismu ztrácejí na ceně, ztrácejí a ztrácejí, až nakonec, kdoví, poklesnou k samé nule a i to jen proto, že ještě níž to nejde.

A propos buržoa, buržoazie: přeloženo z jazyka francouzského měšťan, měšťanstvo. Vysoce převážný díl současného lidstva včetně mě samého a nepochybuji, že až na výjimky i čtenářů těchto řádek přebývá ve městech, takže by se ofrňováním nad městským stavem mohli cítit uraženi, kdyby trpěli touto duševní anomálií. I mohli bychom pomalu vypustit ze svého slovníku i tuto fousatost.

Druhý oříšek je o něco obtížněji k rozlousknutí: co jest rozuměti pod pojmy populistapopulismuspopulistický? Přeloženo z latiny, substantivum populus znamená lid; není to protimluv? Politikové všech barev a směrů kudy chodí, tudy se zaklínají pracujícím, dělným, prostým etc. lidem, přičemž si z téhož lidu udělali málemže nadávku. Snad abychom neházeli do jednoho pytle dvě velmi odlišné věci. Jsou pánové schopní naslibovat poddanému občánkovi, co jim slina na jazyk přinese, aniž by v nejmenším hodlali své sliby plnit; pro takové je slovo populista ještě příliš vlídné, starý, dobrý český tlučhuba by jim slušel líp a výstižněji.

A jsou, daleko vzácněji, i skuteční populisté: političtí představitelé pozorně naslouchající názorům občanské většiny, jsoucím mnohdy, ne-li zpravidla, v rozporu s názory funkcionářské kasty. I pravím — jen víc takových populistů a osmělenějších, aby politika konečně už jednou přestala být mariášem, v němž se hraje o vliv a moc a teplá místečka, a sloužila potřebám veřejnosti, jak jest jediným opodstaněním existence veškerých partají i s jejich předsedy, tajemníky a ostatními veličinami.

Vše v jedno shrnuto: jest smyslem politických rozhodnutí hledat cesty, jak by ve veřejných záležitostech převážilo kvalitní nad nekvalitním, rozumné nad hloupým, veřejně prospěšné nad sobeckým. Jinak bychom si totiž rovnou mohli hodit pětikorunou, co padne, jestli ta pětka nebo lev. Vyšlo by to levněji a výsledek by byl stejný.

Autor: Luděk Frýbort, NP

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč

Celkem za měsíc: 4 772,00 Kč
Vybráno 13.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 952 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
42 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.