greta t
18.5.2021
Kategorie: Společnost

Univerzální aktivistka Greta teď bojuje proti Izraeli

Sdílejte článek:

MAREK HURT

Greta Thunbergová je symbolem boje proti změnám klimatu. Teď ale začala bojovat na straně Palestinců proti Izraeli. Je z ní univerzální nájemní aktivistka, či se naplňují názory kritiků, že klimatickým aktivistům o klima nejde?

Greta sdílela tweet levicové ekologické, antikorporátní a protiizraelské kanadské aktivistky a novinářky Naomi Kleinové, která vyzvala k bojkotu Izraele s tím, že blízkovýchodní stát provádí „válečný zločin za válečným zločinem“. Vedle Grety to udělalo i hnutí Fridays for Future. A to všechno v době, kdy do Izraele létaly rakety hnutí Hamás.

Greta i „páteční studenti“ za to sklidili obrovskou kritiku. Experti varují, že tím můžou poškodit obraz celého klimatického hnutí.

Já přemýšlím, co bylo motivací k protiizraelské kampani? Napadají mě dvě. První je taková, že se Greta dostala do pozice aktivistické hvězdy, kterou si lze zkrátka pronajmout k jakékoli kampani, stejně jako když zaplatíte zpěvačce, aby přijela zazpívat. To by přesně zapadalo do dnešního trendu, kdy obrovské peníze vydělávají nejrůznější influenceři, kteří na svých instagramových a jiných účtech propagují všechno možné od dovolených, přes kosmetiku až po politické strany. Je třeba přiznat, že Greta je influencerská liga mistrů. Nejenom, že ji na sociálních sítích sledují miliony lidí, ale prakticky každý její názor hojně citují všemožná média. Jen si tedy nejsem jistý, kdo by právě tuto protiizraelskou kampaň zaplatil. Tedy, napadá mě spousta „investorů“, akorát bych měl pochybnosti, jestli jde zároveň o státy/osoby, které usilují o klimatickou neutralitu. Ale možná je to Gretě jedno. Jak se říká, peníze nesmrdí.

Spíš bych si ale tipl, a už jsem o tom v minulosti psal, že motivace byla jiná. Nejrůznější klimatičtí aktivisté už několikrát ukázali, že jejich skutečný cíl nemá s klimatem mnoho společného. Vzpomeňte třeba na tzv. klimatickou okupační stávku na Karlově univerzitě v roce 2019, kdy na chodbě visely transparenty typu „Kdy skončí kapitalismus“, nebo „Změňte systém, ne klima“.

Stejně tak aktivistka, která ve stejném roce s několika souputníky zablokovala rypadlo v jednom z uhelných dolů v rozhovoru pro iDNES uvedla: Klimatická spravedlnost s kapitalismem velmi úzce souvisí. Podle nás se budou v kapitalismu věci týkající se klimatické krize řešit jen obtížně. Aby se to dalo řešit, je potřeba přistoupit i k systémovým změnám. Zdroj: https://www.idnes.cz/usti/zpravy/lom-vrsany-aktiviste-uhli-tykac-tezba-rypadlo.A191030_085801_usti-zpravy_grr

Naposledy jsem se pobavil, když jsem si nedávno na jednom ultralevicovém serveru přečetl, že do Evropy míří skupina sedmi zapatistek a zapatistů ze státu Chiapas v jižním Mexiku. Cílem jejich cesty je, aby lidé „pochopili, že kapitalismus zaplavil celý svět a že bychom se měli všichni probudit“. Delegace zapatistů se prý chystá i do České republiky, kde její cestu podporují sympatizující kolektivy, jako je třeba Anarchistická federace, Tři Ocásci, Prostor 39, Roleta 39, ale také Limity jsme my. Ano, sdružení, které samo o sobě prohlašuje, že jde o otevřené občanské hnutí zdola proti těžbě a spalování uhlí. Tak zřejmě ve volném čase se bude schůzovat se zapatisty.

Pro ty, kdo zapatisty neznají. Jde o guerillové hnutí pojmenované po Emilianu Zapatovi. Toto ozbrojené hnutí působí v horských oblastech mexického státu Chiapas a přilehlé Guatemale. Například v roce 1990 vydali zapatisté prohlášení, ve kterém propagovali „svržení režimu a převzetí vlády lidem“. Na Nový rok 1994 obsadilo 2000 povstalců chiapaská města San Cristóbal de las Casas, Ocosingo, Altamirano, Las Margaritas, Chanal, Oxctuc a Huixtna. V Ocosingu bylo zcizeno národní ropné společnosti PEMEX neuvěřitelných jeden a půl miliardy kilogramů dynamitu. Po několik dalších dní vybírali povstalci válečnou daň od projíždějících automobilů a některé i zabavovali. Podobně veselých historek je v historii zapatistů celá řada.

Není tak žádným velkým překvapením, že se i Greta a Fridays for Future odkopali se svými antikapilistickými, v tomto případě antiizraelskými názory. Pozitivní je, že za to dostali pořádně za uši. „Můžete se vyjádřit k raketovým útokům Hamásu, a jaký je jejich pozitivní dopad na klima,“ ironicky reagoval třeba bývalý německý poslanec za Zelené Volker Beck. „Rakety pro budoucnost,“ rýpl si další uživatel s odkazem na páteční klimatické protesty.

Měli bychom se mít opravdu na pozoru. Je vidět, že ultralevicová fronta se neštítí při prosazování svých požadavků žádné záminky. Mají plné pusy boje proti změnám klimatu, boje proti rasismu a nespravedlnosti. Ve skutečnosti jim jde ale o změnu systému a nastolení jakési vlády lidu. S tím, jak taková vláda vypadá a dopadá, má naše země dostatek negativních zkušeností.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červen 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Marek Janicko 250,- Kč, Petr Keklak 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jiří Sajbrt 1000,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Jiří Sika 200,48 Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Mojmír Prokop 1000,- Kč, Anonym 100,- Kč, Jiří Peterka 1000,- Kč, František Sous 200,- Kč, Renata Doležalová 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Otakar Ježek 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Jiří Novák 150,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč

Celkem za měsíc: 15 622,48 Kč
Vybráno 44.63%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 707 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...
17 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)