KORONAVIRUS
7.7.2020
Kategorie: Společnost

Únik koronaviru z čínské laboratoře je nevyvratitelný, ale čínská dezinformace označuje fakta za konspirační teorie

Sdílejte článek:

TOMÁŠ GUTTMANN

Uznávaný vědecký časopis Nature psal 23. února 2017 s obavami o novém Institutu virologie ve Wuchanu, kde se mají studovat nejnebezpečnější patogeny; časopis připomněl opakované úniky patogenů včetně viru SARS z čínských vysoce bezpečnostních laboratoří, dokonce i v hlavním městě Pekingu, a zdůraznil, že kultura otevřenosti, která v Číně chybí, je pro bezpečnou práci nezbytností.  Nature též  vyjádřil  obavy  z  vývoje  biologických  zbraní (zde). Méně než tři  roky po zveřejnění varovného článku v Nature, informovala dne 31. prosince 2019 Čína Světovou zdravotní organizaci (WHO) o případech pneumonie neznámého původu ve městě Wuchan; 7. ledna byl jako infekční činitel označen nový koronavirus pocházející z místního tržiště s masem (zde).

Práce čínských vědců na objasnění neznámého infekčního činitele je popsána v článku zaslaném dne 7. ledna 2020 do časopisu Nature. Pacient trpící neznámou chorobou, který pracoval na místním trhu s masem, byl hospitalizován 26. prosince 2019; po šesti dnech byl pacient přesunut na specializované pracoviště, kde začali údajně hledat neznámý infekční faktor zodpovědný za plicní nález. Rozsáhlým sekvenováním RNA nalezené ve vzorku z průdušek pacienta (přečteno přes 56 miliónů sekvencí) byla identifikována molekula RNA odpovídající genomu nového koronaviru, který byl úzce příbuzný netopýřímu viru nedávno nalezenému v Číně. Struktura nového viru, včetně jeho schopnosti vázat se na receptor ACE2, pomocí něhož proniká do lidských buněk, i jeho evoluční vztah k jiným virům, byly podrobně charakterizovány a poslány k publikaci (první článek, zde).

Respirační potíže mohou být způsobeny širokou škálou virů, bakterií a hub; v daném případě byl neznámý infekční faktor přesně určen rekordně rychle. Podle článku začali vědci hledat neznámý infekční faktor kolem 1. ledna a během šesti dnů stihli identifikovat nový virus, a to prý pouze studiem jednoho pacienta, a dále během těchto šesti dnů virus přesně charakterizovali a popsali v článku odeslaném k publikaci 7. ledna (první článek). Tak rychle to je sotva možné, a zdá se, že autoři tohoto článku (především vědci z Šanghajské univerzity) dostali informace a materiály od skupiny vědců z Institutu virologie ve Wuchanu, kteří paralelně zkoumali vzorky ze sedmi pacientů (z nichž šest pracovalo na místním trhu s masem), dospěli k podobným závěrům jako první skupina a své výsledky zaslali do časopisu Nature 20. ledna (druhý článek, zde); šéfem Wuchanské skupiny byla vědkyně Zheng-Li Shi, známá pro svá rozsáhlá zkoumání netopýřích koronavirů jako „netopýří žena“. Čína možná chtěla, aby virus, který způsobil světovou epidemii, byl objeven někým jiným než „netopýří ženou“, ale oba články byly nakonec časopisem Nature publikovány stejný den, 3. února.

Autoři druhého článku jasně sdělují, že v obdržených vzorcích rovnou hledali koronavirus, protože tento virus je jejich hlavní odborností. V rozhovoru pro Scientific American (zde), který poskytla Zheng-Li v únoru a který vyšel v červnovém čísle, vypráví vědkyně, jak jí 30. prosince 2019 šéf sdělil, že byl u dvou pacientů zjištěn nový koronavirus a nařídil jí se tomuto viru věnovat. Takže autoři prvního článku sotva hledali 1. ledna neznámý faktor u jednoho pacienta, když v té době již byl koronavirus identifikován u dvou pacientů; stejně tak autoři druhého článku v sedmi obdržených vzorcích pouze potvrzovali to, co již bylo známo šéfovi netopýří ženy. V únorovém rozhovoru se „netopýří žena“ uřekla: „Přemýšlela jsem, zda koronavirus nemohl pocházet z naší laboratoře“ (zde, řádek 20).

Zheng-Li dobře ví, proč se bojí; podařilo se jí totiž v laboratoři připravit z původně neškodných netopýřích virů nové vysoce patogenní kmeny (zde), kterážto činnost byla na Západě vnímána jako vysoce nezodpovědná (zde). Navíc Zheng-Li ví, že na zaměstnance vysoce střežené laboratoře se nelze příliš spoléhat, vždyť se psalo o případech, kdy se z laboratoře dostala pokusná zvířata na místní trh s masem (zde). Nedbalost práce ve „vysoce střežené laboratoři“ ve Wuchanu dosáhla takového stupně, že v lednu 2018 varovali američtí diplomaté po návštěvě laboratoře americkou vládu, že činnost Zheng-Li Shi by mohla vést k nové epidemii typu SARS (zde a zde).

Od počátku Čína neinformovala o událostech přesně. Snažila se lokalizovat vznik epidemie na Wuchanský trh s masem do doby kolem 12. prosince, ale ukazuje se, že epidemie se ve Wuchanu rozšířila odjinud a dříve (zde). Podle některých zpráv kolovala ve Wuchanu nemoc již v říjnu nebo dokonce v srpnu 2019 (zde). Již v první situační zprávě WHO se mluví o rozšíření nemoci i v Pekingu a Šanghaji, což by ukazovalo na celostátní epidemii, ale nakonec se zprávy soustředily pouze na Wuchan, a počty hlášených nemocných i zemřelých v celé Číně brzy přestaly výrazně růst. Čína dokonce obvinila Spojené státy americké, že ony přinesly virus do Číny (zde).

Vědci dnes diskutují, jak patogenní struktura ve viru vznikla (například zde). Ať bude odpověď jakákoli, tato diskuse je nejen legitimní, ale životně důležitá. V každém případě je téměř jisté, že virus unikl buď z Institutu virologie ve Wuchanu nebo z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ve Wuchanu. Vědecký pracovník Xiao Qiang z Kalifornské university v Berkeley říká: „Nemyslím se, že jde o konspirační teorii. Jde o legitimní otázku, která musí být řešena a zodpovězena. Vědět přesně jak toto vzniklo pomůže zabránit, aby se to opakovalo v budoucnu“ (zde).

Bohužel většina mainstreamových médií po světě dává z různých důvodů přednost „nevyvolávat kontroverzi“, a přijmout cokoli bude Čína ochotna k věci říci. K těmto médiím patří i Babišovy Lidovky (zde). Názory molekulární bioložky, doktorky Pekové, která viry sama sekvenuje a zná z první ruky RNA viru COVID-19 a příbuzných virů, označují redaktoři Lidovek za obehrané konspirační teorie, a samotnou vědkyni označují za „rádoby odborníka“, což připomíná staré Rudé právo. RP hájilo zájmy Sovětského svazu, dnešní Lidovky hájí zájmy Číny. Vydávání vědecké diskuse nebo dokonce faktů za konspirační teorie je součástí čínské dezinformace, takže si můžeme Lidovky klidně zařadit do dlouhého seznamu takzvaně dezinformačních zdrojů.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jakub Malinovský 77,- Kč, Miloš Kraus 400,- Kč, Dagmar Bowyer 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Mirko Hampl 168,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Milena Práglová 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Anonym 222,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miroslav Hlousek 111,- Kč, Bc. Romana Kopecká 500,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sika 250,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Robert Schlesinger 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Renata Doležalová 100,- Kč, Martin Černý 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Jiří Dostál 200,- Kč, Anonym 673,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Roman Suchý 500,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Karel Jeřábek 163,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 16 447,00 Kč
Vybráno 46.99%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 135 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 3,08 out of 5)
Loading...
44 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)