good-friday-jesus-on-cross
18.3.2019
Kategorie: Exklusivně pro PP, Společnost

Ukřižuj ho!

Loading...
Sdílejte článek:

PAVEL VESELÝ

Pilát svolal vrchní kněze, přední muže i lid, a řekl jim: „Přivedli jste mi tohoto člověka jako rozvraceče lidu. Hle, vyslechl jsem ho před vámi a neshledal jsem jej vinným v žádném bodě vaší obžaloby.  Dokonce ani Herodes ne, neboť jsem vás poslal k němu. Nespáchal nic, za co by zasloužil smrt.  Dám ho zbičovat a propustím ho.“ Všechen dav ale začal křičet: „Pryč s ním! Propusť nám Barabáše!“ (Ten byl uvězněn za nějakou vzpouru ve městě a za vraždu.)

Pilát k nim znovu promluvil, protože chtěl Ježíše propustit.  Oni ale křičeli: „Ukřižuj, ukřižuj ho!“ Promluvil k nim tedy potřetí: „Ale co udělal zlého? Nezjistil jsem u něj nic, za co by zasloužil smrt. Dám ho zbičovat a propustím ho!“

Oni však naléhali a s velikým křikem se dožadovali, aby byl ukřižován. Jejich hlasy stále sílily,  až se Pilát rozhodl jejich žádosti vyhovět. Toho, který byl uvězněn za vzpouru a vraždu, propustil, jak žádali, ale Ježíše na jejich přání vydal na smrt.

Proč uvádím tento úryvek z Lukášova evangelia? Částečně proto, že by nás jeho slova měla v době postní vést k zamyšlení, ale také proto, že se tato situace opakuje stále dokola a že vyjadřuje lidskou povahu a touhu lidí po stádovosti a sílu onoho stáda. Je zcela nepodstatné, jak se jmenuje, jak se té mase lidí říká. Je stále dokola možné manipulovat s tou masou. Stačí dát program a prohlásit ho za jedinou pravdu. Za formu, která je v té či oné skupině závazná. Prohlásit ho za právo, za ideje. A kdokoli řekne něco jinak, je z takové společnosti vyloučen. Je vyloučen z komunity. Lidé se začnou bát mluvit a vyjadřovat názory, protože v případě, že se to nebude líbit, znovu a znovu bude dav křičet „Ukřižuj ho!“ A pokud se situace změní a lidé přijmou jiné pravdy a jiné idee, i ty, proti kterým dříve bojovali, budou znovu křičet ono známé „Ukřižuj ho!“. A říkat, že je to něco, proti čemu jste přece dříve bojovali, odpověď bude, že se přece doba změnila a je potřeba myslet jinak, moderně a pozitivně.

Mnohé osobnosti o tom vědí svoje. Ať už to byl Winston Churchill, Milada Horáková nebo i Rudolf Slánský. Ti, co se prohlásili za hlasatele jedné pravdy, neslyšeli varování nebo jiný názor. Kolik lidí se například Churchillovi smálo a považovalo za válečného štváče a blázna, když velmi ostře varoval před vývojem v Německu. Vždyť přece Chamberlain přivezl mír. Kolikrát v dějinách dav provolával fanaticky slávu myšlenkám, které braly svobodu a mnohdy život těm, kteří s jejich vlastní frustrací neměli co společného? Ale hlas lidu je něco, co se dá velmi pěkně obrátit v rukou těch, kteří s davem manipulovat umí pro své myšlenky a zájmy. Jak jednou kritizuje a omlouvá se za to, co v minulosti v jiné situaci dělal. A dav nadšeně tleská. Tehdy i v druhém případě. Doba se přece změnila. Je jiná doba.

Lidé se nemění a touha po novém a vyspělém člověku je zbytečná. Člověk je stále stejný a dějiny se opakují, jen kulisy se mění. Touha lidí po pomstě, strach z něčeho, co je mnohdy i nespecifikované zde je a bude. Příslušnost k mase, příslušnost ke stádu, které se přece nemýlí, je vždy a vždy bude základnou pro všechny bez názoru, bez vize. Nechávají se manipulovat těmi, kteří názor mají. Těmi, kteří umí využít lidí bez názoru pro svůj prospěch. Nebo prospěch určité skupiny lidí. Těmi, kteří chtějí, aby prezident byl z lidu, jezdil metrem, a byl prostě jedním z nás, i když to má svá velká bezpečnostní rizika, a je to mnohdy velmi nebezpečné. Někdy to jistě jde, ale těžko z toho dělat pravidlo. Ale i zde bude dav křičet: „Ukřižuj ho!“, i když bude vlídný, ale bude dodržovat určitá pravidla, která vycházejí z jeho služby.

Zdá se, že i dnes jsou mnohdy lidé schopni nechat propustit rozvraceče, zloděje a vrahy, protože se jim zdají méně nebezpeční, než ti, kteří ukazují cestu, kteří mnohdy velmi nepopulárně varují před těmi, kteří populisticky dokáží zneužít dav. Zneužít pocit sounáležitosti k davu a skupině. Přemýšlejme o tom v době postní, abychom dokázali více rozlišit a nevylučovat z davu jiný názor, jiný pohled a jiný přístup k problému. „Svět není bezpečnější, to jen my jsme méně ostražití“, řekla svého času Margaret Thatcherová. A měla pravdu. To jen my si myslíme, že hlas lidu je hlasem Božím.

Přemýšlejme nad tím nejen v dnešní době postní. Abychom se nestali i my součástí davu, který odsuzuje nevinného jen proto, že tak činí zmanipulovaný dav. Slova „Ukřižuj ho!“, nechť nám jsou mementem vlastní nedokonalosti a rychlých soudů.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2020: *****

František Šmíd 600,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Alena Fuszteiová 300,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Kamil Potoček 300,- Kč, Ivanka Podzimková 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Iva Floríková 300,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, ing. Josef Musil 200,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Vlastimil Kornas 66,60 Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Jan Horáček 500,- Kč


Celkem za měsíc: 12 747,60 Kč
Vybráno 36.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 779 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,84 out of 5)
Loading...
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
9 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.