1a056fd0a2c9591e
14.12.2016
Kategorie: Politika

Udávání? Ne, jen takové hlášeníčko

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (34 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RADOMIL BÁBEK

Anonymní udání prý není žádné udání, ale nahlášení. Poučil mne o tom poslanec pan Zlatuška, bývalý vysokoškolský učitel a rektor Masarykovy university. Od akademika bych čekal lepší argumentaci, než srovnávat udavačský web s anketou spokojenosti studentů s výukou.

Na druhou stranu jsem s ním mohl souhlasit. To, když vysvětloval, že používání emočně zabarvených pojmů jako udávání, zavádí věci jinam, protože pak se jeví nahlášení či oznámení v horším světle. Tak to má pan poslanec pravdu. Jenom je to přesně obráceně. Každý, kdo má špatné úmysly, skrývá je za eufemismy nebo za nevinně znějící novotvary. A tak zbrojení a podporu válečných konfliktů označovali komunisté za mírové snahy a masové vraždy židů byly v nacistickém newspeaku konečným řešením židovské otázky. Ze socialismu si pamatujeme úpravu cen namísto zdražení, přátelskou internacionální pomoc místo okupace, normalizaci společnosti místo utužení režimu. Přesně v tomto duchu skrývá pan Zlatuška udávání za nevinný výraz nahlášení.

Protože se pan Babiš a jeho koaliční partneři rozhodli vytáhnout na nás praktiky socialistického zřízení, cítím potřebu vyjádřit se zcela jasně: Udavačství je hnusné. Normální, zdravá společnost udávání odsuzuje a většina lidí si udavače oškliví. Udavač je nízký, většinou zakomplexovaný člověk a je motivován především závistí, zlobou a pomstychtivostí. Cokoli, co je založeno na nejhorších lidských vlastnostech, je špatné. Není náhodné, že svoje udavačství lidé skrývají. Není se čím chlubit.

Možná překvapivě však nepovažuji samotné udavače za to nejhorší. Nemám je rád, ale je mi jich trochu líto. Těmi opravdu špatnými jsou ti, kteří udávání vyvolávají, motivují a zneužívají. To dělá vláda ANO, ČSSD a KDU-ČSL a ukázala se tím v tom pravém světle. Jistě, hlavní roli tu hrají ambice a cíle Andreje Babiše, ale kdo zlo podporuje, je stejně špatný.

Vládní politici svými registry, zákazy a příkazy ničí podnikatelskou svobodu, ale i občanskou svobodu obecně. Teď k tomu přidali udávání. Proč to dělají? Dobro za tím nehledejme, jde jim jen o jediné – ovládnout společnost. K tomu potřebují společnost rozdělenou, společnost, v níž panuje atmosféra nedůvěry a strachu. Andrej Babiš v kampani při prosazování EET vyvolal třídní nenávist. Vytvořil obraz malých podnikatelů a živnostníků, kteří prý okrádají ty poctivé zaměstnance, neplatí daně, krátí tržby a kdoví co ještě. K tomu přidal snadné a anonymní udávání a klín do společenského smíru mezi různými segmenty společnosti byl vražen. Dělá totéž, co komunisté po roce 1945. Má to prostě v genech.  A opět je na místě stejná otázka: Proč to Andrej Babiš dělá?

Odpověď je jednoduchá – pro peníze. Když rozdělí společnost, snadno ovládne její lehce manipulovatelnou část. Ukáže těm lidem nepřítele, který může za jejich neúspěch, a oni jej budou volit. Andrej Babiš chce za každou cenu příští volby vyhrát. Zalíbilo se mu, jak snadno může vysávat státní rozpočet, jak může vydělávat na předražených státních zakázkách, jaké dotace (čti: dary ze státního rozpočtu) může čerpat, jak si může odpouštět daně atd. A chce víc. Chce v tom pokračovat. Chce ovládat tuto zemi a je ochoten pro to udělat cokoli. Nasadil EET a kontrolní hlášení a teď vyvolává duchy totalitních praktik – anonymní udávání.

Každý, kdo podporuje a obhajuje anonymní udávání, kdo je vydává za něco dobrého a prospěšného, vypovídá především sám o sobě, o svém morálním kreditu, o svém žebříčku hodnot. Tak se chovali nacisté, tak se chovali komunisté, a teď se k nám takto chovají ANO Andreje Babiše, ČSSD a KDU-ČSL. Opravdu si to necháme líbit? Pamatujme si, že organismus, který se nebrání, si nezaslouží přežít.

Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc leden 2019: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Yvona Škurková 100,- Kč, Jaromír Ohnůtek 150,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Petr Novotný 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Robert Kulíšek 250,- Kč, Petr Luňák 600,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč, Jan Olšák 500,- Kč

Celkem za měsíc: 3 300,00 Kč
Vybráno 9.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 4 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
52 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.