babislze
14.8.2017
Kategorie: Politika

Účelovka? Sorry jako

Sdílejte článek:

MICHAL MOROZ

Andrej Babiš je podle policie podezřelý ze spáchání trestného činu. Policie požádala sněmovnu o jeho vydání a ta jí pravděpodobně vyhoví. Detaily obvinění se teprve dozvíme, ale reakce předsedy hnutí ANO byla dopředu jasná. Bude se stylizovat do role oběti, bude vykřikovat, že to na něj ušili, že je to pokus kmotrů zbavit se ho a vystrnadit jej z politiky. Palermo, Matrix.

Andrej Babiš pochopitelně nezklamal a splnil očekávání. Ještě během odpoledne vydal na facebooku prohlášení, kde se to jen hemží slovy jako pseudokauza, politický boj, manipulace, načasování, likvidace či kriminalizace. Zkrátka celé je to účelovka.

Ta taktika je pochopitelná. Babiše dnes volí lidé, kteří nad politikou příliš nehloubají a stačí jim ke štěstí pár veselých fotek ze sobáše na Čapím hnízdě. Ale třeba se mezi jeho příznivci najde pár hloubavějších voličů, kteří v téhle situaci váhají, zda to na něj skutečně někdo účelově neušil? A právě těm bych chtěl věnovat následující řádky, kde popíši trhliny jeho příběhu.

Babiš se snaží přesvědčit veřejnost o tom, že celou kauzu vykonstruovali na popud ministra vnitra zkorumpovaní policisté. To není hloupá taktika. Všichni dobře vědí, že je Milan Chovanec naprosto bezpáteřní a bezskrupulózní osoba. Proč by se tedy nemohl pokusit zlikvidovat politického protivníka skrze své podřízené? Určitě mohl. 

Jenže ono to není tak jednoduché. Dozor nad zachováváním zákonnosti v přípravném řízení vykonává státní zástupce. Ten je mimo jiné oprávněn dávat policii závazné pokyny, osobně provádět jednotlivé úkony nebo i celé vyšetřování a vydávat ve věci vlastní rozhodnutí. Může také vrátit věc policejnímu orgánu k doplnění, zcela zrušit neodůvodněná rozhodnutí policejního orgánu a nahrazovat je vlastními. Zkrátka je to státní zástupce, kdo je pánem trestního řízení, nikoli policie.

A tady dostává Babišův příběh o účelovce první vážnou trhlinu. Státní zastupitelství totiž podléhá ministerstvu spravedlnosti, nikoli ministerstvu vnitra. Takže nad zákonností přípravného řízení proti němu dohlíží podřízení jeho kolegy z ANO ministra Pelikána. Je snad i on součástí spiknutí? Těžko. Pelikán naopak patří k jeho nejloajálnějším nohsledům. Stačí si vzpomenout, jak Babišovi odezíral ze rtů a věrně plnil jeho pokyny v bitvě o záchranu Roberta Šlachty. A státní zástupci mu tehdy hlasitě přizvukovali.

Druhou trhlinou v příběhu o účelovce je fakt, že na postup příslušného státního zástupce dohlíží Vrchní státní zastupitelství. To provedlo v červnu ve věci dohledový přezkum. Všichni přitom vědí, že vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová patřila v minulosti do okruhu lidí, k nimž měl Andrej Babiš blízko. I kdyby to už dnes neplatilo, rozhodně ji nelze podezřívat z nějaké zvláštní náklonnosti k Babišovým politickým oponentům. 

A právě její státní zastupitelství vydalo 30. června tiskovou zprávu, ve které konstatovalo, že v činnosti policejního orgánu i dozorového státního zástupce nebylo zjištěno žádné významné pochybení. Kontrola naopak konstatovala, že délka dosavadního řízení je jen hraničně akceptovatelná a dozorovému státnímu zástupci bylo uloženo provedení konkrétních úkolů. Jinými slovy, od konce června bylo jasné, že si Bradáčová nad Babišem umyla ruce a dřív nebo později mu obvinění za Čapí hnízdo sdělí.

Babiš si přitom toto riziko dobře uvědomoval už od března. Tehdy totiž změnil etický kodex ANO, podle kterého musel člen hnutí, proti němuž bylo zahájeno trestní stíhání, neprodleně rezignovat na volený mandát, na svou funkci v hnutí i na samotné členství. Pro Babiše by tedy sdělení obvinění za Čapí hnízdo znamenalo konec v politice. A tak raději etický kodex změkčil. V nové verzi již trestní stíhání nevadí. Odstoupit musí členové až v okamžiku, kdy je proti nim podána obžaloba. Takže tu máme již třetí trhlinu. Jestli totiž byla něco účelovka, tak právě tahle změna. Nebýt jí, Andrej Babiš by měl po sdělení obvinění podle vlastních pravidel skončit.

Celá věc se tedy jeví poměrně jasně. Policie se domnívá, že má dostatek důkazů, aby Babišovi sdělila obvinění. Pochybuji, že by si to před volbami dovolili, kdyby si nebyli opravdu jistí. Dozorující státní zástupce i jeho nadřízený s navrženým postupem policie očividně souhlasí. Na druhou stranu je třeba respektovat presumpci neviny. Vyšetřování teprve ukáže, zda existuje dostatek důkazů, aby byla proti Babišovi podána obžaloba k soudu, který rozhodne o vině a případném trestu.

Ale účelovka? Sorry jako… Babiš by měl z celé věci vyvodit politickou odpovědnost a z aktivní politiky odejít.

Zdroj: Michal Moroz

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2019: *****

Zdenka Brancuská 500,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Vrchovský 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Josef Loupanec 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Mgr. Eva Kocábková 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Tatiana Vráblová 200,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Jan Janát 500,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 11 955,00 Kč
Vybráno 34.15%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 22 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,71 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
21 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.