vakcina-na-covid-19-
29.12.2020
Kategorie: Společnost

Tvoje vakcína chrání mne?

Sdílejte článek:

MONIKA ČÍRTKOVÁ

CIRTKOVAV souvislosti s tím, jak se objevují informace o rozdělení občanů na očkované a neočkované, privilegia pro ty první či omezení pro ty druhé, si zde chci vyjasnit jednu důležitou otázku.


Pokud si správně vykládám informace, které jsem o vakcíně četla, funguje toto očkování tak, že očkovaný jedinec může být virem infikován, nemoc u něj může do určité míry (?) propuknout, nicméně vakcinace brání tomu, aby se rozvinula do závažné, život ohrožující formy? Navíc – a to je podstatné – zůstává takový člověk po jistou dobu infekční, tj. může nakazit virem někoho dalšího.

Je tomu skutečně tak? Jestliže se mýlím, budu ráda, když mne někdo opraví či doplní.

Pokud jsou tyto předpoklady správné, plynuly by z toho některé poměrně zajímavé důsledky.

Například záměr jedněch aerolinek pouštět do letadel jen očkované jedince, by byl vcelku nesmyslný. I očkovaný člověk by mohl být infikovaný, i očkovaný by mohl nakazit letištní a palubní personál a své spolucestující. Proč tedy vyžadovat očkování a nikoliv například testy?

Podobně také seznamy či registry očkovaných, které by měly sloužit k případnému omezování těch, kdo na seznamech nejsou, by byly zbytečné. Skutečnost, že se někdo podrobil očkování, by neznamenala pro jeho okolí vůbec nic. Nepředstavovala by vyšší ochranu před případnou nákazou, tj. nižší riziko.

Jinak řečeno, ochrana v této podobě představuje primárně ochranu očkovaného, nikoliv jeho okolí. Přeneseně může znamenat i vyšší ochranu celku, ovšem pouze v tom směru, že očkovaný jedinec zřejmě nezaměstná zdravotnictví a nebude potřebovat intenzívní péči. V tomto ohledu je však třeba vzít v úvahu účinnost vakcíny, která není stoprocentní, což znamená, že popsaný efekt nefunguje vždy, a dále okolnost, že třeba zdravý třicetiletý člověk by i v případě onemocnění bez předchozí vakcinace využil nemocniční lůžko jen s poměrně nízkou pravděpodobností.

Shrnuto do jedné věty: neplatilo by “moje vakcína chrání tebe, tvoje vakcína chrání mne”. Každá vakcína by chránila jen toho, komu byla aplikována.

Vyděračský slogan, užívaný k vynucování nošení roušek, by v případě očkování nebylo možné použít.

Znovu upozorňuji, že tyto závěry jsou relevantní pouze pro případy, kdy očkování funguje jen jako ochrana před rozvinutím vlastního onemocnění, nikoliv před samotnou infekcí a jejím předáváním dál.

Ale pokud to tak je, znamenalo by to konec vydírání.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč

Celkem za měsíc: 15 750,00 Kč
Vybráno 45.00%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 771 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 4,78 out of 5)
Loading...
66 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)