JEZID
24.8.2021
Kategorie: Společnost

Turecko za naprostého nezájmu světových médií bombarduje Rojavu i jezídský Shengal

Sdílejte článek:

IVAN DAVID

DAVIDCituji web Al Monitor: „Čtyři příslušníci syrských kurdských sil (SDF)byli zabiti ve čtvrtek při tureckém leteckém útoku na město Tal Tamer. SDF uvedla, že k útoku došlo v 18 hodin. místního času a že se zaměřil na velitelství vojenské rady Tal Tamer. Mezi oběťmi byla i Sosin Ahmedová (na obr.), prominentní velitelka ženských ochranných jednotek (YPJ), která byla široce oslavována za svou statečnost v boji proti Islámskému státu. Americká autorka Elizabeth Flocková, které poskytla Ahmedová rozhovor k připravované knize, sdílela na Twitteru fotografii zabité bojovnice a napsala: „Není bohužel divu, že Turecko využilo pro tento útok situaci v Afghánistánu a nevíme, kolik neznámých úmrtí ještě může být spojeno s destabilizací situace.”


Ankara trvá na tom, že Kurdové bojující v řadách SDF představují pro Turecko existenční hrozbu kvůli jejich napojení na Stranu kurdských pracujících (PKK), která bojuje za samosprávu v Turecku. Povstání, které bylo zahájeno v roce 1984, původně kvůli kurdské nezávislosti, si vyžádalo nejméně 40 000 obětí, z nichž většina byli rebelové.

Nejvyšší velitel SDF Mazlum Kobane opakovaně prohlásil, že chce mírové vztahy s Tureckem. Turecko však Kobaneho nazývá „teroristou“ a na jeho hlavu vypsalo odměnu. Tal Tamer, který leží na strategické dálnici M4 spojující východní část země se západem, je teoreticky pod ruskou ochranou podle podmínek příměří zprostředkovaného Moskvou. Dohoda byla zpečetěna po vpádu Turecka v říjnu 2019 do oblasti. Tento vpád umožnil tehdejší americký prezident Donald Trump stažením amerických sil. Navzdory této dohodě jsou Tel Tamer a sousední Ain Issa často napadány Turky a jejich spojenci, tedy džihádisty Syrské národní armády, protože Turecko prosazuje kontrolu nad oběma městy.

Tal Tamer leží mimo oblast, kterou má Turecko pod kontrolou, podle americké zprostředkované dohody o příměří, která byla v té době také podepsána, jak poznamenala Amy Austin Holmesová, pracovnice pro veřejnou politiku ve Wilson Center. “V předchozí analýze jsem zjistila, že Turecko porušilo dohodu více než 800krát v prvním roce po jejím podpisu. Na Tal Tamer byl útok každý měsíc,” řekla Holmesová pro Al-Monitor. „Zdá se, že jde o pokus rozšířit územní kontrolu Turecka a případně změnit demografii historicky asyrské oblasti podél řeky Khabur,“ dodala.

V úterý došlo k útoku tureckých a syrských ozbrojených sil na vesnici Tawila poblíž Tal Tamar. Čtyřleté dítě a žena zahynuli a dalších 15 civilistů bylo při tomto útoku zraněno. Obrázky z místa činu zveřejněné tiskovou agenturou Hawar ukázaly několik zhroucených domů. Jen několik hodin před čtvrtečním úderem dronu se místní obyvatelé shromáždili před ruskou základnou v těsné blízkosti budovy, na niž byl veden útok, aby protestovali proti vnímané ruské spoluúčasti na útoku na Tawilu, jak řekl Al Salih Muslim, vysoký představitel kurdské administrativy na severovýchodě Sýrie pro Al Monitor. “Rusové věděli, co Turci plánují,” řekl. Obecně se předpokládá, že Rusko zavírá oči, protože chce, aby syrští Kurdové zrušili spojenectví se Spojenými státy a uzavřeli dohodu se syrským prezidentem Bašárem Asadem. Asad ale neprojevil zájem o poskytnutí práv kurdské menšině v Sýrii, práv, která v současné době požívají v oblastech mimo jeho dosah, včetně místní samosprávy a vzdělávání ve svém mateřském jazyce.

“V současné době neexistuje žádný dialog se syrským režimem.” Je tu určitá koordinace, řešení praktických problémů, protože na severovýchodě Sýrie jsou vojáci Asadova režimu. … Kromě toho neexistuje žádný jiný dialog, “řekla Ilham Ahmedová, vedoucí Syrské demokratické rady, která je politickou frakcí SDF. V rozhovoru s Rojavským informačním centrem, místním výzkumným útvarem monitorujícím politický a ekonomický vývoj v kurdském prostoru, dodala: „Na hranicích jsou také režimní síly, probíhají diskuse na toto téma, ale ne kvůli politickému řešení. To se neděje. Syrský režim zaujímá nespolupracující pozici. “

Sálih Muslim také řekl, že by očekával, že Bidenova vláda „ukočíruje“ svého spojence v NATO. “Pokud vím, NATO je organizace založená na demokratických hodnotách a principech.” Odpovídá bombardování nemocnic těmto hodnotám? Vyhovuje zabíjení civilistů, žen a kojenců těmto zásadám? Jak to, že Turecku, údajnému členovi NATO, je umožněno provádět takové akce zcela bez následků? “ zeptal se. Americké ministerstvo zahraničí na žádost Al-Monitoru o vyjádření nereagovalo.“ Tolik web Al Monitor.
Kurdský aktivista žijící v Německu Kerem Schamberger uvedl na svém facebooku, že turecké útoky se neomezily jen na oblast Rojavy, tedy severovýchodní Sýrie, ale že Turci bombardovali i jezídskou oblast Shengal v Iráku a jižní Kurdistán, kde se snaží zničit důležité velitele jezídských sil YBŞ. Turecká dělostřelecká palba včera v Duhoku v autonomním Kurdistánu zabila dva irácké turisty( na obr. jejich auto). Inu, Turci zřejmě něco špatně vyhodnotili a vznikly „kolaterální škody“. Před třemi dny prý zemřeli při tureckém bombovém útoku na jezídskou nemocnici v Shengalu lékaři, sestry i pacienti.
To se nám to bombarduje, když se nikdo nedívá… ale nemylme se. Takto bude Turecko postupovat vůči komukoli. Vůči Kurdům je to jen mimořádně snadné, toto etnikum, které neslo jednu z největších zátěží boje proti Islámskému státu, bylo ponecháno svému osudu. Mrtvé kurdské a jezídské děti z Tal Tamer a Shengalu nikde na předních stránkách světových agentur neuvidíme.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč

Celkem za měsíc: 11 000,00 Kč
Vybráno 31.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 131 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
2 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)