ISRAELPALESTINA
16.12.2017
Kategorie: Multikulturní soužití

Turecko světu: Uznejte Jeruzalém hlavním městem Palestiny. Já Erdoganovi…

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

JITKA PŘIKRYLOVÁ

Minulý týden prezident USA Donald Trump uznal Jeruzalém za hlavní město Izraele. Roku 2008 uznal Jeruzalém Izraeli Obama, ale ticho po pěšině. Nato Trumpův jakkoli očekávaný výrok vzbudil řev, výhružky a násilí.

Už roku 1995 Kongres rozhodl, že se americká ambasáda přesune právě do svatého města Izraelitů, ale naneštěstí pro ně také křesťanů, a co hůř, muslimů. Křesťané to berou vlažně, Židé se smírně chtějí podělit, ale Arabové chtějí vše. Tak si nechali přiklepnout Zeď nářků a Chrámovou horu… ale co se budu opakovat, psala jsem zde = Trumpovo uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele má být jen začátek.

Trumpova slova měla samozřejmě velmi očekávanou reakci. Arabské státy nabubřele a vztekle hlásaly, že povedou k násilí. Tím měli nejspíš na mysli, že to násilí budou produkovat sami, ale už to takhle neřekli, filutové.

Vyhlásili Třetí intifádu (arabský výraz pro povstání. Používá se v souvislosti s ozbrojeným bojem Palestinců proti Izraeli – tolik encyklopedie) a také Dny hněvu. Arabové rozlezlí po celém světě vyšli do ulic dělat neplechu s pálením vlajek, nic nového. Ale mohlo být o dost hůř, předevčírem jeden „mladík“ z Bangladéše vzal ty Dny arabské nasranosti o dost vážněji. Opásaný silnou trubkovou bombou se tenhle trubka vydal na špacír po New Yorku. Kdyby mu ta šupa vyšla, jak ji plánoval, moc by mi do veselého tónu nebylo. Naštěstí to ten hajzlík zpackal a tak z pomsty za Gazu nezbylo nic víc, než že už holt nebude takový fešák co dřív.

Rozhádané arabské národy se projednou sešly, aby řešily onu “krizi” s Trumpovým výrokem. Asi byla pitomost čekat, že snad vyzyvatelé k intifádě vydají prohlášení lítosti nad pokusem o brutální atentátv americké metropoli. Jak naivní myslet si, že třeba popřou, že by vyzývali k terorismu. Ani prd.

Místo toho si takhle turecký prezident vyzve “mocnosti světa”, ať uznají Jeruzalém za hlavní město Palestiny.

V tomhle bodě je na místě položit jednu otázku.

Proč Palestina nepatří Arabům?

Tak především, ona jim patřila. V květnu 1948 území do té doby skoro tři dekády spravované Brity nově vzniklé OSN rozdělilo na dva státy, jeden židovský a jeden arabský. I když Izrael tvořil ze 75 % poušť, Židé přijali. Arabové nabídkou na vlastní zemi pohrdli ahned druhý den po vyhlášení nezávislosti Izraele pět arabských zemí vytoužený židovský stát napadly. Začala první z mnoha válek, tato trvala více než rok.

Dvě věci je fér zmínit v této souvislosti. Je fakt, že populaci na území přidělené Izraelitům tvořili z 1,2 miliónu Arabové a 650 000 Židé, jak mnohá srdnatá sluncata připomínají. Jedna drobná poznámka. To bylo tři roky po holokaustu, kdy nacisté svou vražednou mašinérií (doslova) zavraždili 6 milionů Židů, z toho přes milión dětí. Ohánět se malým počtem Židů je hodně chucpe.

Druhá věc je, že se nedají popřít židovské teroristické útoky na vesměs britské cíle během těch 3 let. Nepoháněla je ovšem nenávist a náboženství, jako to vidíme dnes u “zradikalizovaných” muslimů. Spíš bych to přirovnala k hodně nešťastně pojatému boji za nezávislost, co léta předváděla IRA. Tím násilí neomlouvám, jen konstatuji.

Tak dál.

Jako všechny ostatní, první arabsko-izraelskou válku vyhrál Izrael a získal další území.Následovaly léta šarvátek završené vznikem teroristické Organizace pro osvobození Palestiny roku 1964 s jediným cílem, zničit Izrael násilím. Roku 1967 nejdřív Egypt přinutil mírové jednotky OSN opustit Sinaj a uzavřel pro Izrael strategický Suezský průplav. Pak proběhlo arabské obkličování Izraele, na hranice s Izraelem bylo přesunuto na 1000 tanků a téměř 100 000 vojáků. Začalo to, čemu se říká Šestidenní válka.Proti Izraeli bojovala arabská koalice devíti států a přesto je Židé rozprášili za stejnou dobu, co sebralo Bohu stvořit zemi. Stejně jako on, také Izraelité sedmý den odpočívali.

Výsledkem tohoto malého arabského dobrodružství bylo, že si Izrael ukousl další sousto z palestinského území. Fakt nesnáším násilí, ale opravdu se někdo diví, že se Izraelci tentokrát naprdli a vzali to pořádně?

Arabové od té doby udržují izraelskou armádu, policii, i běžné občany v dobré kondici. Terorismus, intifády, další války. Bohužel jsou za tím reálná čísla mrtvých na obou stranách.

Devadesátá léta přinesla několik mírových setkání. Roku 1993 byla podepsána mírová dohoda a od té doby se ledy pohly. Řeklo by se. Roku 2000 Izraelci nabídli Arabům vytvoření Palestinského státu, Arafat odmítl a nádavkem přidal další intifádu.

A znovu a opět si Izraelci s Arabi vyměnili některé ty výbušné komplimenty. Občas rokovali, víc bojovali. Jen si to najděte.

Není žádný Palestinský stát, žádné hlavní město tedy netřeba.Je tady ovšem Palestinská samospráva, podle Forbes z roku 2013 jsou zdaleka největším příjemcem zahraniční rozvojové pomoci na hlavu na světě. Roku 2013 nebylo Palestinců v tzv. okupované zóně více než 4,5 miliónů a přesto, ročně jim přitečou miliardy dolarů. A tady si to zaslouží citaci: “Veřejný sektor je největší zaměstnavatel, zahrnuti jsou i Palestinští teroristé v izraelském vězení. Velká část zahraniční pomoci se pravidelně rozplyne k potěše vedení samosprávy a jejich partě kamarádů. Kolik z 12 miliard dolarů (to jen za období 1998-2013) se skutečně dostane k jednotlivým Palestincům, není známo, protože Západ se raději neptá.“

Tak abych snad konečně dokončila větu z titulku. Já Erdoganovi: Drahý pane, vy to asi nevidíte, ale zrovna vám ukazuju, že jste jednička.

Použité zdroje:

http://www.abc.net.au/news/2017-12-07/what-have-past-presidents-said-about-israel-and-jerusalem/9234736

https://prikrylova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=637717

https://nypost.com/2017/12/11/port-authority-bomb-suspect-said-attack-was-payback-for-violence-in-gaza/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Izrael

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0estidenn%C3%AD_v%C3%A1lka

https://www.forbes.com/sites/realspin/2013/06/26/is-the-arab-israeli-conflict-really-about-economics/#2737897bd0ea

jitka-prikrylova73381499_0
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč

Celkem za měsíc: 2 890,00 Kč
Vybráno 8.25%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
7 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.