tureckoarmy
22.9.2020
Kategorie: Politika

Turecko na válečné stezce

Sdílejte článek:

UZAY BULUT

  • Erdoganův režim vojensky ohrožuje Sýrii a Irák, posílá své syrské žoldáky do Libye, aby se zmocnil libyjské ropy, a neustále zastrašuje Řecko. Turecký režim také rozdmýchává nepřátelství mezi Arménií a Ázerbájdžánem.
  • “Dokud nebudou Syřané žít ve svobodě, míru a bezpečí, tak v této zemi zůstaneme.” — Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, Reuters, 21. července 2020.
  • Zločiny spáchané vůči Jezídům [v Sýrii] zahrnují násilné konverze na islám, znásilňování žen a dívek, ponižování, mučení, násilné obřízky a nucené vysídlování. – Yazda.org, 29. května, 2020.
  • Zdá se, že jedním z hlavních cílů Turecka je Řecko… Pokud se takový útok uskuteční, nechá Západ Řecko Turecku na pospas?

Turecko je momentálně zapleteno do celé řady mezinárodních vojenských konfliktů – jak proti svým sousedům: Řecku, Arménii, Iráku, Sýrii a Kypru, tak i proti dalším zemím: Libyi a Jemenu. Z těchto tureckých aktivit vyplývá, že turecká zahraniční politika destabilizuje nejenom okolní státy, ale i celý region.

Erdoganův režim navíc vojensky ohrožuje Sýrii a Irák, posílá své syrské žoldáky do Libye, aby se zmocnil libyjské ropy, a neustále zastrašuje Řecko. Turecký režim také rozdmýchává nepřátelství mezi Arménií a Ázerbájdžánem.

Od 12. července 2020 Ázerbájdžán podnikl sérii přeshraničních útoků proti arménské provincii Tavuš, v potyčkách tam zahynuli nejméně 4 arménští vojáci a 12 ázerbájdžánských. Poté, co Ázerbájdžán 16. června pohrozil Arménii, že odpálí řízené střely na arménskou atomovou elektrárnu Metsamor, nabídlo Turecko Ázerbájdžánu vojenskou pomoc.

“Ázerbájdžán má k dispozici naše bezpilotní letadla, munici a řízené střely stejně jako naše zkušenosti, technologie a schopnosti,” řekl Ismail Demir, ředitel Úřadu obranného průmyslu při úřadu tureckého prezidenta.

Zdá se, že jedním z hlavních cílů Turecka je Řecko. Turecko opět vojensky ohrožuje řecké teritoriální vody. Řecký deník Kathimerininapsal:

“Existují obavy z možné turecké intervence ve východním Středomoří, jejímž cílem by bylo zabránit dohodě o vytyčení exkluzivní ekonomické zóny (EEZ) mezi Řeckem a Egyptem, která se nyní vyjednává mezi zástupci těchto dvou zemí.”

Už výběr jmen tureckých průzkumných vrtných lodí také lecos prozrazuje. Loď, která provádí seizmický “průzkum” řeckého kontinentálního šelfu se jmenuje Oruç Reis, podle admirála Osmanské říše (1474-1518), který často napadal pobřeží Itálie a ostrovy ve Středozemním moři, které tehdy byly pod kontrolou křesťanských mocností. Další průzkumné vrtné lodě, které Turecko používá nebo má v plánu používat v řeckých teritoriálních vodách, jsou pojmenovány po osmanských sultánech, kteří uskutečnili krvavé vojenské invaze do Řecka a Kypru. Vrtná loď Fatih (Dobyvatel) je pojmenována po sultánovi Mehmedovi II., který v roce 1453 dobyl Konstantinopol; vrtná loď Yavuz (Hrozný) je zase pojmenována po sultánovi Selimovi I., který vládl Osmanské říši v době invaze na Kypr v roce 1571; a Kanuni (Zákonodárce) je pojmenována po sultánovi Sulejmanovi I., který napadl východní Evropu stejně jako Řecko a ostrov Rhodos.

Turecké manévry ve východním Středomoří se uskutečnily začátkem července, krátce poté co byla kdysi největší katedrála na světě Hagia Sofia přeměněna na mešitu. Při této příležitosti se turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zavázal “osvobodit mešitu al-Aksá v Jeruzalémě”.

Napětí stouplo znovu 21. července 2020 poté, co Turecko oznámilo, že plánuje seismický průzkum v oblastech řeckého kontinentálního šelfu a v oblastech mezi Kyprem a Krétou v Egejském moři a ve východním Středomoří.

“Turecký plán Atény vnímají jako nebezpečnou eskalaci ve východním Středomoří, upozorňuje řecký předseda vlády Kyriakos Mitsotakis a varuje, že, jestliže bude Ankara pokračovat v narušování řecké suverenity, mohou následovat sankce Evropské unie,” oznámil 21. července 2020 řecký deník Kathimerini.

Zde je krátký seznam zemí, ve kterých se Turecko vojensky angažuje:

Libye. Turecko se v tamější občanské válce angažuje stále víc. Tisková agentura Associated Press 18. července 2020 oznámila:

“Turecko poslalo do Libye během prvních tří měsíců tohoto roku 3 500 až 3 800 syrských žoldáků,” napsal ve své nové zprávě Úřad generálního inspektora ministerstva obrany USA, jehož zpráva jako první detailně popsala nasazení tureckých vojsk, které pomohlo změnit průběh války v Libyi.

“Tato zpráva byla zveřejněna ve dnech, kdy konflikt v Libyi eskaluje v regionální zástupnou válku podporovanou zahraničními mocnostmi, které dodávají do země zbraně a žoldáky.”

Ozbrojené střety v Libyi trvají od roku 2011, kdy ozbrojená revolta během “Arabského jara” vedla k vypuzení a vraždě diktátora Muammara Kaddáfího. Politický vliv v zemi, v níž nyní žije 6,5 miliónu obyvatel, se rozdělil mezi dvě soupeřící vlády – OSN podporovanou vládu Národní jednoty (GNA) vedenou premiérem Fáizem Sarrádžem a Libyjskou národní armádu (LNA) vedenou generálem Chalífou Haftarem.

GNA – Vláda národní jednoty podporovaná Tureckem sdělila 18. června 2020, že dobude Syrtu – bránu k hlavnímu libyjskému ropnému terminálu – stejně jako leteckou základnu LNA – Libyjské národní armády v Džufře.

Egypt, který podporuje LNA, však oznámil, že pokud se GNA a turecké síly pokusí dobít Syrtu, pošle své vojáky do Libye. 20. července odsouhlasil egyptský parlament možné rozmístění svých vojáků podél své hranice za účelem “obrany egyptské národní bezpečnosti proti kriminálním ozbrojeným milicím a zahraničním teroristickým jednotkám.”

Jemen. Další zemí, na kterou Turecko evidentně upírá svůj zrak, je Jemen. V nedávno zveřejněném videu můžeme vidět, jak Tureckem podporovaní syrští žoldáci bojující na straně GNA v Libyi a spolupracující místní islamističtí bojovníci říkají: “Tohle je jenom začátek. Naším cílem je Gaza.” Také prohlásili, že se chtějí utkat s egyptským presidentem Sisím a vyrazit na Jemen.

“O rostoucí přítomnosti Turecka v Jemenu” informoval 9. května 2020 internetový magazín The Arab Weekly. “Zejména ve vzpurném jižním regionu, uplatňuje Turecko své zájmy v oblasti bezpečnosti v Adenském zálivu a v úžině Mandeb.

“Obavy ještě zvyšují zprávy, které naznačují, že turecké zájmy v Jemenu jsou financovány a podporovány Katarem přes některé jemenské politické a kmenové vůdce spojené s Muslimským bratrstvem.”

Sýrie. V okupaci severních oblastí Sýrie pokračují Tureckem podporovaní džihádisté. 21. července Erdogan oznámil, že turecká vojenská přítomnost v Sýrii bude pokračovat. “V současné době pořádají volby, takzvané volby,” řekl Erdogan o volbách do parlamentu, které proběhly v syrskou vládou kontrolovaných regionech po téměř deseti letech občanské války 19. července 2020. “Dokud nebudou Syřané žít ve svobodě, míru a bezpečí, tak v této zemi zůstaneme.”

Turecká invaze do syrského Afrínu navíc strašlivě ublížila místní populaci Jezídů:

29. května 2020 na svém webu organizace Yazda napsala: “V důsledku turecké invaze do Afrínu utekly tisíce Jezídů z 22 vesnic, které před konfliktem obývaly, do různých částí Sýrie nebo emigrovaly do Libanonu, Evropy a iráckého Kurdistánu…”

“Díky své náboženské identitě jsou Jezídové v Afrínu cílem týrání a pronásledování militantních skupin podporovaných Tureckem. Zločiny spáchané vůči Jezídům zahrnují násilné konverze na islám, znásilňování žen a dívek, ponižování, mučení, násilné obřízky a nucené vysídlování. Americká mezinárodní komise pro náboženské svobody (USCIRF, The United States Commission on International Religious Freedom) ve své zprávě z roku 2020 potvrdila, že Jezídové a křesťané čelí v Afrínu pronásledování a útlaku.”

“Téměř 80 % posvátných míst Jezídů bylo vypleněno, znesvěceno nebo zničeno a jezídské hřbitovy byly znesvěceny a srovnány se zemí.”

Irák. V Iráku provádí Turecko vojenské operace už celá léta. Poslední začala v polovině června. Poté, co turecké letectvo v severním Iráku provedlo sérii leteckých úderů, oznámil 17. června 2020 turecký ministr obrany, že jeho země zahájila “vojenskou operaci proti PKK” (Straně kurdských pracujících). Turecko nazvalo svoje útoky “Operace orlí dráp” a “Operace tygří dráp”.

Jezídové, asyřští křesťané a kurdští civilisté jsou terorizováni bombardováním. Podle zpráv médií bylo při leteckých útocích zabito nejméně pět civilistů. Organizace Human Rights Watch také vydala prohlášení, ve kterém uvedla, že při tureckých leteckých útocích v Iráku “se na ztráty civilistů nebraly ohledy.”

Když vezmeme v potaz tureckou vojenskou agresi v Sýrii, Iráku, Libyi a Arménii a pokračující okupaci severního Kypru, je další agrese, zejména vůči Řecku snadno představitelná. Turecká touha napadnout Řecko není žádným tajemstvím. Minimálně od roku 2018 jak turecká vláda, tak turecké opoziční strany otevřeně volají po okupaci řeckých ostrovů v Egejském moři, o kterých lživě tvrdí, že patří Turecku.

Pokud se takový útok uskuteční, nechá Západ Řecko Turecku na pospas?

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, Zdeňka Jindrová 50,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč

Celkem za měsíc: 14 705,00 Kč
Vybráno 42.01%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 910 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
18 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.