migrturecko
5.3.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Turecko: Migrace ve stínu čínské chřipky

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonMédii dnes v podstatě hýbou zprávy o tom, kolik se kde nakazilo lidí čínskou chřipkou, je upozaděna situace na turecko-řeckých hranicích. Přitom tam jde skutečně o největší reálný problém současné EU.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan prohlásil, že už jeho země nebude bránit migrantům v překročení hranice do EU. Tisíce migrantů se tak vydaly na hranice Řecka a Turecka s tím, že je tam čeká otevřená náruč. Až na místě zjistily, že na hranicích jsou zátarasy, řecká policie a pohraniční stráž proti pokusům o ilegální překročení hranice používají slzný plyn a jedinou možností ilegálního vstupu je opět loďka pašeráků. Pokud je však imigrant v Řecku zadržen, putuje okamžitě zpátky do Turecka, protože Řecko na měsíc přerušilo azylová řízení a ilegální migranty ihned bez prodlení posílá zpátky.

 

Německá kancléřka Angela Merkelová postoj Turecka kritizuje a trvá na tom, aby Turecko dodržovalo dohodu o tom, že za „výpalné“ bude migranty držet v Turecku. V ČT uvádí zpravodaj Václav Černohorský občas rozhovory s migranty, naprostá většina jich je z Afghánistánu či Íránu, ze Sýrie tam zatím nebyl nikdo. Sotva lze tedy současnou migrační vlnu svádět na válku v Sýrii. Ta se ostatně již chýlí ke konci s výsledkem, který se Turecku hluboce nelíbí. S podporou Ruska má však syrský režim zajištěno vítězství navzdory Turecku.

V současné situaci na řecko-tureckých hranicích lze však vidět zásadní odlišnosti proti roku 2015. Tehdy řecká vláda na migrační vlnu vůbec nereagovala a v podstatě svou absolutní nečinností donutila Německo k přijetí naprosté většiny migrantů z té doby. Současná řecká vláda naopak hranice Řecka a Schengenu brání a finanční pomoc Řecku ve výši bez mála 20 miliard korun je určitě lepší investicí než placení „výpalného“ Turecku. Migranti na řeckých ostrovech mají velmi ztíženou možnost dostat se na řeckou pevninu, a to je další změna proti minulosti. Migranti na řeckých ostrovech žijí bezesporu ve svízelných podmínkách, ale to je zřejmě jediná možnost, jak odradit další jejich následovníky. V dnešní době mobilů se informace přenášejí rychlostí blesku a pokud by se rozkřiklo, že je cesta do Evropy zase „volná“, nastal by skutečně na řecko-tureckých hranicích poprask.

V Rozstřelu na idnes.cz dostal slovo Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. Na řecko-turecké hranici se od pátku hromadí tisíce migrantů poté, co jim Turecko přestalo bránit v cestě dál do Evropy. „Je potřeba říct, že situace je opravdu nepřehledná,” řekl na úvod Rozstřelu Jan Schroth z Mezinárodní organizace pro migraci. Dodal, že počty lidí mířících k hranicím jsou nyní na desetině ve srovnání s krizí v roce 2015.

„Nelze to vůbec srovnávat s balkánskou cestou v roce 2015, stále to lze zvládat,“ zdůraznil k současnému stavu Schroth. Počty lidí, kteří se snaží do Evropy dostat, jsou podle něj nyní na desetině ve srovnání s krizí v roce 2015. „Je ale složité odhadovat, co se bude dít dál,“ dodal expert. „Naše organizace řeší hlavně to, aby tam lidé mohli nějak důstojně čekat na to, co s nimi bude,“ vysvětlil Schroth. Mezinárodní organizace pro migraci v krizových oblastech uprchlíkům zajišťuje hlavně jídlo a lékařskou péči.

K názorům Schrotha mám několik drobných poznámek. Tvrzení, že současná migrace je „na desetině“ roku 2015 je, přeloženo do numerické matematiky taková, že se jedná o 150000 osob. Ty všechny by chtěly hlavně do Německa. Německo je nechce – i Merkelová ví, že by v takovém případě projela volby na celé čáře a nabila munici AfD. Utěšovat se „desetinou“ je tak nesmysl. Navíc, zpovídaní migranti byli vesměs mladí muži, kteří jednak budou chybět v zemích svého původu a pochybuji o tom, že by byli pro německou ekonomiku významnou pomocí, spíše přítěží německého sociálního systému.

Německo sice prohlašuje, že potřebuje pracovníky – možná až 400000 ročně – ale samozřejmě německá představa je o kvalifikovaných pracovnících. Ty lze možná získávat formou cíleného zahraničního náboru legálními cestami, rozhodně ne formou ilegální migrace lidí bez dokladů bez jakékoliv kontroly, o koho se ve skutečnosti jedná. Bagatelizovat ilegální migraci by bylo možné v případech možná o řád či dva řády nižší, tj. na úrovni do 10000 osob ročně v rámci celé EU. Pak bych věřil tomu, že EU má střežení hranic Schengenu pod kontrolou. Tvrdit, že je dnešní situace s ilegální migrací „pod kontrolou“ proto neodpovídá pravdě a hlavně realitě.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc květen 2021: *****

Josef Budějovský 500,- Kč, Jiřina Kozáková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Peter Keklak 100,- Kč, Ilja Baudyš 500,- Kč, Rene David 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, ing. Jiří Babinský 500,- Kč, Věra Baarová 1000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Lubomír Vylíčil Phar. 5000,- Kč, Novákovi 500,- Kč, Marek Janičko 100,- Kč, Vlastimil Kadlec 2000,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Michaela Wurmová 1000,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Karel Hojdar 150,- Kč, Jiří Dobruský 200,- Kč, MUDr. Ive Niemcová 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Irena Kuželová 150,- Kč, ing. Stanislav Kužel 150,- Kč, Olga Petrová 300,- Kč

Celkem za měsíc: 16 650,00 Kč
Vybráno 47.57%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 846 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (18 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)