10-13_Erdogan
7.8.2020
Kategorie: Multikulturní soužití

Turecko: Erdoğanovy “pozůstatky meče”

Sdílejte článek:

UZAY BULUT

  • “Pozůstatky meče” (“ti, kteří unikli meči”; kılıç artığı v turečtině) je v Turecku běžně používaná urážka, která se vztahuje na přeživší křesťanských masakrů, které byly zaměřeny hlavně proti Arménům, Řekům a Asyřanům žijícím v Osmanské říši a jejím nástupnickém státu – Turecku.
  • Používání fráze “pozůstatky meče” proto nepředstavuje popření masakrů a genocid. Deklaruje naopak hrdost pachatelů na jejich zločiny. Tato fráze ve skutečnosti znamená: “Ano, zabili jsme křesťany a jiné nemuslimy, protože si to zasloužili!”

Během brífinku s novináři věnovanému pandemii koronaviru, který se konal 4. května 2020, použil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan velmi hanlivé slovní spojení – “pozůstatky meče”.

Erdogan řekl: “Nedopustíme, aby v naší zemi existovaly “pozůstatky meče” a páchaly teroristické útoky. Jejich počet se hodně snížil, ale stále existují.”

“Pozůstatky meče” (“ti, kteří unikli meči”; kılıç artığı v turečtině) je v Turecku běžně používaná urážka, která se vztahuje na přeživší křesťanských masakrů, které byly zaměřeny hlavně proti Arménům, Řekům a Asyřanům žijícím v Osmanské říši a jejím nástupnickém státu – Turecku.

To, že Erdoğan tuto frázi jako hlava státu veřejně použil je z mnoha důvodů alarmující. Nejen že toto slovní spojení uráží oběti a přeživší masakrů, ale ohrožuje také bezpečnost stále se zmenšující křesťanské komunity v Turecku, která je často vystavena různým způsobům útisku, včetně fyzických útoků.

Arménský poslanec tureckého parlamentu Garo Paylan na protest na Facebookunapsal:

“Erdoğan včera večer ve své nenávistné řeči znovu použil frázi ‘pozůstatky meče’.”

“Slovní spojení ‘pozůstatky meče’ bylo vymyšleno proto, aby odkazovalo na sirotky – jako byla moje babička – kteří přežili arménskou genocidu [1915-1918]. Pokaždé, když slyšíme tuto frázi, začnou naše rány znovu krvácet.”

Další arménští aktivisté a spisovatelé kritizovali Erdoğana v sociálních médiích. Novinářka Alin Ozinian napsala:

“Pro ty, kteří nevědí, co znamená slovní spojení teroristické ‘pozůstatky meče’ – tato fráze označuje arménské ‘teroristy’, kteří nebyli zmasakrováni mečem a přežili arménskou genocidu. Co míní Erdogan slovem ‘terorista’? Každý den to znamená něco jiného: Může to být novinář, zástupce občanské společnosti, spisovatel, lékař nebo matka skotačivého dítěte.”

“Nechtějí, aby se styděli ti, kdo se těmi meči oháněli,” pokračovala, “chtějí zahanbit potomky lidí přeživších genocidu a dědice kultury, která byla zmasakrována meči.”

Komentátor Ohannes Kılıçdağı napsal:

“Přemýšlejte o zemi, kde se v politické kultuře a v místním jazyku aktivně vyskytuje slovní spojení ‘pozůstatky meče’ a nejvyšší představitelé země tuto frázi používají. Ti samí představitelé přitom zároveň tvrdí: ‘V minulosti se v naší zemi nestal žádný masakr’. Pokud se žádný masakr nestal, tak proč tato fráze vznikla? Na co tedy naráží?”

Zločiny, které se Turecko snaží skrýt obviňováním obětí, jsou ve skutečnosti dobře zdokumentovanými historickými fakty. Například v roce 2019 vyšla kniha profesorů historie Bennyho Morrise a Drora Ze’eviho Třicetiletá genocida: Likvidace křesťanských menšin Tureckem, 1894–1924 (The Thirty-Year Genocide: Turkey’s Destruction of Its Christian Minorities, 1894–1924) popisující “obrovské masakry páchané Osmanskou říší, a poté Tureckou republikou, proti křesťanským menšinám.” Podle jejich výzkumu:

“Anatolií se v letech 1894 až 1924 přehnaly tři vlny násilí, které se zaměřily na křesťanské menšiny, které zde dříve tvořily 20 % populace. V důsledku toho byl podíl Arménů, Asyřanů a Řeků do roku 1924 zredukován na 2 %.”

Pachatelé používali během genocidy likvidační postupy, například: “předem naplánované masové popravy, brutální deportace, nucené konverze na islám, hromadné znásilňování a brutální únosy. A ještě jedna věc byla všudypřítomná: řev džihádu.”

Stejně jako křesťané jsou v Turecku označováni jako “pozůstatky meče” i Alevité (Alavité). Například šéf Nacionálně činné strany (MHP) a Erdoğanův spojenec Devlet Bahçeli v roce 2017 nazval “pozůstatkem meče” novináře Abdülkadira Selviho a chtěl tak poukázat na jeho údajné alevitské kořeny. Provládní novinář Ahmet Taşgetiren vysvětlil tuto větu následovně:

“Vymazali jsme entitu (společnost, náboženskou komunitu, armádu), kterou jsme považovali za ‘nepřítele’. Zbyla jen skupina lidí, které naše meče nezabily, a oni se nám vzdali. To jsou ty ‘ pozůstatky meče’.”

Abdülkadir Selvi se pak pokusil vysvětlit, proč on “pozůstatkem meče” není:

“Rád bych panu Bahçelimu připomněl toto: Můj dědeček Osman byl synem vlasti, která válčila na dvou frontách, a byl zajat v Osmansko-ruské válce. Jsem vnuk Oghuzských Turků; moji předkové, Hasan a Hüseyin se stali mučedníky v Jemenu. Na své dědictví jsem hrdý.”

Selviho vysvětlení znovu ukazuje, že mít křesťanské, alevitské nebo jiné nemuslimské kořeny je v Turecku mnoha lidmi považováno za hanbu a narážky na takový původ jsou urážkou. Místo vysvětlení, proč je označení někoho jako “pozůstatku meče” nepřijatelné, se Selvi pokusil prokázat svůj “čistokrevný” turecký původ a příslušnost k sunnitské muslimské víře.

“V důsledku historického pronásledování domorodých křesťanů v regionu Turky, dnes křesťané tvoří méně než půl procenta turecké populace,” napsal historik Dr. Vasileios Meichanetsidis.

“Mnoho Turků si tuto minulost stále hrdě připomíná, aniž by se jí pokusili čestně čelit, nebo alespoň obětem genocidy vyjádřili respekt. Místo toho oběti falešně označují jako viníky, chválí pachatele genocidy a uráží památku obětí a jejich potomků.”

Používání fráze “pozůstatky meče” proto nepředstavuje popření masakrů a genocid. Deklaruje naopak hrdost pachatelů na jejich zločiny. Tato fráze ve skutečnosti znamená: “Ano, zabili jsme křesťany a jiné nemuslimy, protože si to zasloužili!”

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 129 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,43 out of 5)
Loading...
36 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)