ARMENI
18.6.2019
Kategorie: Historie

Turecko: Arméni jsou na výročí genocidy stále napadáni

Sdílejte článek:

UZAY BULUT

  • Celkový počet obětí z řad Arménů se odhaduje na jeden až jeden a půl milionu.
  • Turecký institut historie, financovaný vládou, nedávno oznámil, že připravuje zveřejnění 25 svazků “vyvracejících účast Turecka” na arménské genocidě.
  • “Je zřejmé, že uznání a odsouzení genocidy je nejúčinnějším nástrojem pro to, abychom předešli dalším genocidám.” – arménský premiér Nikol Pashinyan, dne 13. února 2019 pro ArmenPress.am.

24. dubna 2019 bylo 104. výročí arménské genocidy spáchané osmanským Tureckem. Tento den roku 1915 byli v Konstantinopoli zatčeni arménští intelektuálové a lídři arménské komunity a později zavražděni. Celkový počet obětí z řad Arménů se odhaduje na jeden až jeden a půl milionu.

Od té doby turecké úřady agresivně popírají nejen to, že se genocida vůbec odehrála, ale i to, že se na ní Turci podíleli, a trestají ty, kteří se odváží tvrdit opak.

Turecký institut historie, financovaný vládou, nedávno oznámil, že připravuje zveřejnění 25 svazků“vyvracejících účast Turecka” na arménské genocidě. Turecký institut historie natočil krátký dokumentární film – “Arménské povstání proti osmanskému státu, terorismus a propaganda” – tvrdící, že Arméni rozpoutali “násilí” proti muslimům v roce 1915, a Turci reagovali jejich “přemístěním a přesídlením”. Výsledkem podle dokumentu bylo, že arménská diaspora rozšířila “lži o takzvané arménské genocidě.”

Kromě pokračujícího popírání genocidy tureckou vládou se také mnoho Turků snaží odstranit všechny pozůstatky arménského náboženství a kultury.

Fungující arménské kostely v Istanbulu – kterých je jen pár – byly několikrát poničeny. Například v únoru 2019 byl kostel Surp Hreshdagabed v istanbulské čtvrti Balat posprejován varováním“Je s váma konec.”

V loňském roce byl na kostel Surp Takavor v Istanbulu nasprejován vzkaz“Tady jsme doma MY!”

V roce 2016 byla arménská škola Bomonti Mkhitarian School posprejována výzvami k “pronásledování Arménů”.

Opuštěné arménské kostely, jejichž věřící byli zavražděni nebo násilně deportováni během genocidy, se mezitím často stávají kořistí “lovců pokladů”. Někteří z těchto “lovců pokladů” se při rabování církevního majetku a rozkopávání hřbitovůdokonce sami filmují, a sdílejí své nahrávky na sociálních sítích, kde se chlubí svým hledáním zlata a jiných cenností. Jeden historický arménský kostel v Kars byl jejich cílem tak často, že se část jeho zdí zhroutila.

Členové sboru arménského Apoštolského kostela Surp Giragos v Diyarbakiru – jejichž kostel byl poškozen v důsledku střetů mezi tureckou armádou a kurdskými ozbrojenci před pěti lety, a od té doby není veřejně přístupný – oslavili letos Velikonoce v kavárně.

V únoru byl zničen dům, v němž zřejmě bydlel zesnulý arménský básník Yeğişe Çarents, který žil v Karsu. Podle novin Agos postihl mnoho dalších domů v oblasti stejný osud. Lidé se domnívají, že demolice byly provedeny magistrátem města Kars nebo provinční vládou.

Současný počet členů arménské komunity v Turecku dosahuje přibližně 60 000 – a v důsledku napjaté politické atmosféry a násilí v zemi se stále zmenšuje. Jeden Armén, který se přestěhoval i se svojí rodinou z Turecka do Evropy, agentuře Agosřekl:

“Chtěli jsme, aby naše dítě žilo v civilizovanějších podmínkách. V Turecku není již nejméně pět generací klid. Turecko nedokáže dosáhnout “úrovně moderní civilizace” a zdá se, že toho nebude schopno ani v příštích 30 letech.”

Pokračování v popírání arménské genocidy, zejména v době, kdy jsou křesťané po celém světě pronásledováni a masakrováni, přispívá k tomu, že Turecko zůstává zaostalé a necivilizované. A takové zemi se zřejmě nepodaří naplnit své ambice a stát se součástí moderní Evropy. Nezaslouží si to.

Jak nedávno řekl arménský premiér Nikol Pashinyan:

“Nepohlížíme na uznání arménské genocidy v kontextu čistě arménsko-tureckých vztahů. Pohlížíme na ni v kontextu toho, že chceme předejít dalším genocidám kdekoliv na světě a zajistit globální bezpečnost. Je zřejmé, že uznání a odsouzení každé genocidy je nejúčinnějším nástrojem pro to, abychom předešli dalším genocidám.”

Autor: Uzay Bulut, překlad původního textu: Turkey: On Anniversary of Genocide, Armenians Still under Attack, překlad: Josef Zbořil

Uzay Bulut je novinářka narozená a vychovaná jako muslimka v Turecku. V současné době žije ve Washingtonu D.C.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc listopad 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jan Sabo 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Anonym 500,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Anonym poštou 222,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Petr Čermák 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Martin Golombek 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Dagmar Bowyer 500,- Kč, Vladtimil Kornas 666,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 17 821,00 Kč
Vybráno 50.91%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 601 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
politicon.cz
21 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.