JIDLO
19.6.2019
Kategorie: Ekonomika

Tuhle zem už nám zase ukradli

Sdílejte článek:

DAVID VLK

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen “Jejich.”

V podivném hnutí mysli jsem se rozhodl, že si pořídím ještě jeden obchod. Obchod s farmářskými potravinami a potravinami od zajímavých místních a českých výrobců.

S vervou sobě vlastní jsem se ponořil do odběratelsko dodavatelských vztahů, abych se z nich po čase vynořil plný zklamání a deziluzí.

Měl jsem to vymyšleno jednoduše. Přece znám spoustu šikovných lidí, kteří výrábějí spoustu zajímavých a chutných výrobků, které sám rád jím a ručím za ně každým svým kilem. Prostě je objedu a začlením jejich sortiment do stávajícího sortimentu obchodu, který chci převzít a musím zvítězit.

Třeba Mirek. Mirek je řezník, který pracuje v Rakousku jako řezník v malém masokombinátu. Mirek si tam v tom Rakousku prostě zvykl na kvalitu rakouského masa a uzenin a ty české už nemůže jíst.

Mirek proto pořídil udírnu, nakupuje v Rakousích maso a vyrábí uzeniny . My Mirkovi odběratelé se na Mirkovy uzeniny třepeme jak Okamura na křeslo ve vládě. Žádné konzervanty, žádné Éčka, žádné barvičky. Mirkův salám Vysočina je v kategorii “Žere se jak perník!” To jste ještě zaručeně nejedli a Mirkové klobásy jsou básnické etudky navlečené do kvalitního střívka.

Ach jo Mirku, kdy zase budou? A nebo Mirkův uzený bok a krkovička, plecko a když chce trochu zamachrovat, tak uzený sýr. Mňamky.

Mirek je řezník umělec. S dodávkou pro můj krám mě ale Mirek poslal někam. Dělá to totiž všechno načerno, Prostě proto, že nemá volných tři sta tisíc na tuny nerezu a kilometry vykachlíčkovaných stěn.

Samozřejmě správně by měl tento člověk mít nárok na nějakou dotaci na rozjezd podnikání, ale žádnou nedostane, není tři měsíce na pracáku (dříč Mirek? ten by umřel) papíry kolem jsou natolik složité, že se do toho nepustí a u nás dotace stejně dojí jiní kofři ve velkém . (Třeba na inovativní toustovací chleba, známe to.)

A pak znám Ivana co má kozí farmu. Ivan teda může prodávat maso a mlíko, ale nic víc! Ivan totiž nemá dvě stě padesát tisíc na pasterizačního robota, aby mohl dostát českým předpisům a mohl dělat sýry a ostatní kozí mléčné výrobky. Ivan pasterizuje v hrnci s teploměrem. Ivan teda sýr samozřejmě vyrábí.

Čerstvý, nebo s bylinkami z hor ve kterých žije, nebo uzený a nebo báječný nakládaný s česnekem. Na tom si Ivan strašně zakládá, česnek jeho žena krájí na drobné šupinky snad skalpelem. Pro tenhle sýr bych vraždil, ovšem prodávat ho nemůžu, protože to je jen pod rukou a a bez papírů.

Když chtěl Ivan dostat dotaci aspoň na traktor na svážení sena, řekli mu , že jediný nárok by měl v operačním programu “Mladý zemědělec.” Jenomže Ivan je už starý zemědělec, je mu přes padesát a nemá nárok, nevlezl se do škatulky.

Pak znám Ivanku. Ivanka vaří fantastické marmelády, čalamády, sirupy, ale i paštiky. Ivančina jahodová marmeláda s chilli mi nedávno doslova vyrazila dech, anebo ta ostružinová s čokoládou.

Jéje, strašně rád bych prodával ve svém krámu Ivančiny marmelády. Jenomže tady jsme v Česku. Třeba v takové Velké Británii, když chcete dělat marmelády, můžete je klidně vařit ve svojí čisté kuchyni. Proč ne? Přijde to paní z úřadu zkontrolovat a za tři týdny už jste králem marmelád.

Ovšem u nás musíte investovat pár sto tisíc, abyste splnil nějaké ty kraviny, co si zdejší úředníci vymysleli. Pozor to nejsou kraviny z EU, jak si tady pořád nalháváme, to jsou naše domácí české kraviny!

A takhle bych mohl psát o Marii, která peče dorty o Janě, která je mistryně krásných malých nadýchaných koláčků (jsou opravdu jako polibky mladé dívky!) a nebo o rošťákovi Petrovi , který umí dokonce kozí camembert.

Všichni tihle lidi něco umí. Něco užitečného, co mohlo spoustě lidí udělat radost, včetně jich samotných. Něco užitečného, co mohlo tomuhle státu přinést peníze na daních a jim naplnit život smysluplnou prací.

Jenomže tenhle stát je tady jen pro partu velkých hráčů. Pro vyvolené, kteří už bez dotací ani neumí podnikat. Jsou jak dotační feťáci přisátí na státním a evropském cecku. A pravidla jsou nastavena tak , aby vyhovovala jen jejich megafirmám. Jde přeci o prachy.

Ti malí mají smůlu, stát jim stojí na krku, dere je na daních, otravuje a fízluje je EET, likviduje je nesmyslnými příkazy a regulemi.

Tenhle stát už totiž nepatří malým obyčejným lidem. On je tenhle stát totiž asi už zase jen “Jejich.”

Patříval komunistům a dnes patří miliardářům. Všech těch agrobaronům, velko-super uzenářům, megamlíkařům, všem těch velkochovatelům užitkových zvířat plných chemie.

Chtěl jsem prodávat zajímavé, zdravé a chutné věci, ale je to těžké.

Lidi, kteří něco umí porazili lidé, kteří umí dobře vyplňovat lejstra, obcházet zákony, čerpat dotace a vyrábět levné šmejdy a znají se se správnými lidmi ve státní správě a politických stranách. Mají k tomu armády úředníků, stohy lejster a papírů a kohorty právníků.

Je mi z toho smutno. Tuhle zem už nám zase ukradli!!!

Autor: David Vlk
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc červenec 2019: *****

František Šmíd 600,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Pavel Kosmata 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ivanka Trávníčková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 350,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Marie Švajdová 200,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Luděk Kurka 100,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Pavel Šána 100,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Milena Trulley 333,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Aleš Votruba 250,- Kč

Celkem za měsíc: 8 071,00 Kč
Vybráno 23.06%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 517 times, 4 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (43 votes, average: 4,67 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
145 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.