TRUMPEND
20.1.2021
Kategorie: Politika

Trumpův poslední den

Sdílejte článek:

LUBOMÍR STEJSKAL

lubomir-stejskal46696083_0Stylově se rozloučil web Bílého domu s Donaldem Trumpem. Na velké fotografii prezident při nástupu do Air Force One kyne pod modrou oblohou zvednutou pravicí. Snímek doprovází text: Promises Made, Promises Kept.

Sliby učiněny, sliby dodrženy.

Víc řekl ve svém projevu na rozloučenou. Byla to řeč hodná státníka, který – ačkoli jistě nebyl bez chyb (kdo je nemá) – se může za uplynulými čtyřmi roky otočit s pocitem hrdosti. V bezmála 20minutovém vystoupení (viz YOUTUBE níže), které vydalo na víc než 16 tisíc slov, shrnul úspěchy své Administrativy – a sotva kdo může tvrdit, že žádné nebyly. Něco takového může říci jen člověk raněný politickou slepotou.

Beze jména

Hned na začátku, aniž by jmenoval svého nástupce a jeho viceprezidentku, řekl: „Tento týden bude inaugurace nové Administrativy a my se modlíme, aby byla úspěšná při zajišťování bezpečnosti a prosperity Ameriky.“ Zajímavý moment: popřál jí, aby měla štěstí – „velmi důležité slovo“.

Zdánlivá maličkost, ale všichni z vlastního života víme, jak zásadní je mít či nemít štěstí.

Jako člověk, kterému celý život leží na srdci mír na Středním východě, jsem se zajímal o to, jak Trump ve svém projevu zhodnotí své úsilí věnované narovnání vztahů v tamním regionu. Taková pasáž nemohla v jeho řeči chybět.

  • Vymazali jsme z povrchu zemského chalífát Islámský stát a ukončili bídný život jeho zakladatele a vůdce al Bagdádího. Postavili jsme se represivnímu íránskému režimu a zabili předního světového teroristu, řezníka Qasema Soleimaniho. Uznali jsme Jeruzalém jako hlavní město Izraele a izraelskou svrchovanost na Golanskými výšinami. Výsledkem naší odvážné diplomacie a zásadového realismu bylo dosažení několika historických mírových dohod na Středním východě. Nikdo nevěřil, že se to může stát. Abrahamovské dohody otevřely dveře do budoucnosti v míru a harmonii, nikoli v násilí a krveprolití. Je to úsvit nového Středního východu a my přivádíme naše vojáky domů.

Jasné, stručné, výstižné.

V několika větách je skromně vyjádřen dějinný přelom. Jen si připomeňme, kdy naposledy se svět radoval z podepsání mírové smlouvy mezi Izraelem a Araby. To jsme byli o víc než čtvrtstoletí (!) mladší. (1994 – mezi Izraelem a Jordánskem). A za Trumpa ne jedna, ale hned čtyři.

Mohlo jich být víc. Web Times of Israel napsal 19. ledna, že americkým vyjednávačům chybělo několik týdnů a mohla být připravena mírová smlouva Mauretánie s Izraelem a ani Indonésie prý nebyla od normalizace daleko. Jen jim chyběl čas. Bude v tomto trendu pokračovat Administrativa nového šéfa Bílého domu?

Nepřátelé Ameriky často argumentovali její údajnou vojenskou agresivitou a vývozem demokracie prostřednictvím válek. Je to samozřejmě argument až primitivně zjednodušený, neboť otázka angažmá USA v zahraničí je podstatně složitější (a hlavně je to na samostatný rozbor). V této souvislosti zmíním ještě jeden citát z Trumpova projevu:

  • Obzvláště jsem hrdý na to, že jsem za uplynulé dekády prvním prezidentem, který nezahájil žádné nové války.

Ocení levice alespoň toto? Anebo to přehlédne jako kukuřičné lány v Iowě?

Závěrem ještě jedna inspirující pasáž. Trump řekl, že nyní, když opouští Bílý dům, přemýšlí o nebezpečích, která ohrožují nesmírně cenné dědictví Ameriky. Jako nejmocnější národ světa čelí Američané neustálým hrozbám a výzvám ze zahraničí. „Ale největší nebezpečí, kterému čelíme, je ztráta důvěry v sebe samotné, ztráta důvěry v naši národní velikost. Národ je jen tak silný, jak silný je jeho duch. Dokážeme být jen tak dynamičtí, jak velká je naše hrdost. Jsme tak živí, jak živá je víra, která bije v srdcích našich lidí.“

A ovšem také: „Žádný národ nemůže být dlouhodobě úspěšný, pakliže ztrácí víru ve své vlastní hodnoty, svoji historii a její hrdiny, protože právě to jsou samotné zdroje naší jednoty a vitality.“

Zkusme se na tím zamyslet i u nás, v Evropě, v malé zemi v jejím středu – a aplikovat toto poselství na české poměry. Nemá nakonec Trump v principu pravdu?

Ve středu 20. ledna 2021 skončí jedna éra. Pro Ameriku a tím pro celý svět. Vzpomínám si, když jsem jednou jel autem se svým strýcem v Ontariu, bylo to krátce před volbami, zeptal jsem se ho, jak dalece záleží na tom, jestli v jeho městě zvítězí jako starosta kandidát liberálů či konzervativců, případně některé další strany. Odpověděl, že to má význam zcela zásadní.

Stejně tak zásadní bude význam změny šéfa a jeho týmu v Bílém domě. Jako přítel Ameriky udělám to, co před čtyřmi roky. Počkám si na plody Bidenovy politiky. A budu si upřímně přát, aby nový prezident a spol. byli obdařeni moudrostí a nedeformovali to dobré, co už dnes můžeme označit jako Trumpovo politické dědictví.

A jako přítel Izraele nemohu jinak: Díky, pane prezidente!

 

 

Jak byste zhodnotili práci D. Trumpa v presidentském úřadu?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč

Celkem za měsíc: 10 394,- Kč
Vybráno 29.69%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 789 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (25 votes, average: 4,52 out of 5)
Loading...
91 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)