170329-trump-tax-plan-tease_eccmqz
4.2.2018
Kategorie: Ekonomika

Trumpův daňový trumf

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

MARTIN VLACHYNSKÝ

Těžké by bylo najít v nedávné minulosti prezidenta USA s grandióznejšími, ale často protichůdnými sliby, jako je Donald Trump. Ještě zajímavější je, že se mu některé z těchto slibů daří uvádět do života.

Tím největším krokem je daňová reforma. Největší změna amerického daňového systému od dob Ronalda Reagana prošla koncem prosince těsně Senátem i Sněmovnou. A protože čas jsou peníze, velká část změn začala platit o týden později, tedy od roku 2018.

Na první pohled se jeví nejzajímavější snížení sazby korporátní daně. USA měly dosud ve vyspělém světě neobvykle vysokou sazbu 35 procent. (Například Švédsko má 22 procent.) Ta je po novém na federální úrovni 21 procent, po započtení státních a lokálních daní má být průměrně 26,5 procenta, což je méně než průměr EU na úrovni 26,9 procenta. Jelikož se však mění několik podmínek výpočtu daňového základu, firmy průměrně odhadují pětiprocentní snížení reálné sazby.

Sazbou se to však nekončí. USA se přesouvají k územnímu daňovému systému a budou zdaňovat firmy ne z jejich celosvětového příjmu, ale jen z toho na území USA. Starý systém motivoval firmy parkovat hotovost v zahraničí – odhady hovoří o jednom až třech bilionech dolarů. Očekává se příval stovek miliard dolarů zpět do USA, protože firmy tyto příjmy budou moci zdanit speciální sazbou osm až 15,5 procenta, podle typu a použití. Velká část těchto zdrojů bude použita na splacení úvěrů, odkupu akcií, ale také akvizice. Několik společnosti již ohlásili i jednorázové bonusy pro zaměstnance, nejednou v částkách přesahujících tisíc dolarů. To pomáhá prezidentovi kontrovat obvinění, že změny v dani z příjmů fyzických osob přinesou více úspor pro vyšší třídu. Trumpová reforma snížila sazby i jednotlivcům,

Další zajímavostí je i okamžitý odpis investice v prvním roce. Tato změna však bude platit pouze do roku 2022, odkdy se začne možnost stoprocentního opisu zmenšovat každoročně o 20 procent. Zní to složitě? Vskutku, v této reformě je nemalé množství dočasných změn (většinou do roku 2025), které mají různé rozfázování nástupu a výstupu. Dočasné jsou i nižší sazby pro fyzické osoby. Tato dočasnost byla způsobena rozpočtovými pravidly.

Zde se dostáváme k hlavnímu problému reformy – financím. Odhad výpadku v rozpočtu se liší podle toho, jak optimisticky experti kalkulují s vyšším růstem. Mohou to být až dva biliony dolarů do roku 2025. Prezident se totiž nechystá v rozpočtu hodně škrtat. To je však už nyní jedno. Největší daňový experiment této generace se začal. Bude na něj reagovat i EU, kde je tendence spíše hledat cestu k vyšším daním?

Autor: Martin Vlachynský

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc srpen 2018: *****

Jan Procházka 500,- Kč, Věra Vladyková 290,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Martin Pavlíček 1000,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Eco Bau 500,- Kč, MUDr. Štefan Ridzoň 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, MUDr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Vlastimil Kornas 333,- Kč, David Bezděk 150,- Kč, Nikola Bornová 250,- Kč, Tomáš Foldyna 1003,08 Kč (40 eur), Jan Bezděk 2000,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Mirko Hampl 200,- Kč

Celkem za měsíc: 8 076,08 Kč
Vybráno 23.07%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
politicon-banner
4 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.