trumpop
24.1.2020
Kategorie: Politika

Trumpa impeachment neoslabí

Loading...
Sdílejte článek:

MATĚJ SCHNEIDER

V americkém Senátu začíná proces s Donaldem Trumpem. Jak z něho vyjde prezident, jak obě hlavní americké strany a jak americká demokracie?

Pokus o odvolání Donalda Trumpa se váže k jedné vcelku přehledné kauze. Donald Trump telefonoval na konci loňského července s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Během hovoru údajně Trump Zelenského žádal, aby zařídil nově otevřít vyšetřování ukrajinské společnosti Burisma. Aby k tomu ukrajinského prezidenta dotlačil, vyhrožoval pozastavením americké finanční pomoci. Donald Trump a jeho okolí jakékoli výhružky popírají.

Proč by Trump vůbec něco takového mohl chtít? V dozorčí radě Burismy ještě nedávno seděl syn bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena. Jednoho z možných kandidátů demokratů v letošních prezidentských volbách. Mediální propírání jeho syna by mohlo Bidenovy šance ve volbách srážet dolů.

Joe Biden i jeho syn Hunter sice popírají jakékoliv pochybení, ale už to, že Hunter v Burisimě vůbec byl, nepůsobí dobře a zavání nepotismem. Joe Biden říká, že si angažmá svého syna v Burismě nebyl vůbec vědom. Zpětně ale přiznává, že mohlo působit nevhodně. A Hunter dokonce dnes říká, že bylo chybou.

Impeachment, který dolní komora Kongresu odhlasovala v půlce prosince, prezidenta obviňuje jednak z tohoto zneužití pravomocí s cílem získat nekalou volební výhodu, jednak z obstrukcí následného vyšetřování.

Konečně slušná záminka?

Šéfka demokratů v dolní komoře Nancy Pelosiová byla kvůli impeachmentu už rok pod tlakem levicovějšího křídla demokratů. Tehdy čerstvá zastupitelka Rashida Tlaibová hned po svém nástupu do funkce slavně (a kontroverzně) volala: „We’re going to impeach this motherfucker!” Podobně agresivní byli další straníci víc nalevo, Pelosiová a další demokraté blíž politickému středu byli opatrnější a dlouho odolávali.

Radikálnější demokraté viděli důvody pro impeachment leckde: od obstrukcí vyšetřování možného ovlivňování amerických voleb Ruskem přes rasismus a neschopnost udržet státní tajemství až po politiku vůči imigrantům na jižní hranici Států. Podle středovějších demokratů přišla vhodná chvíle až s ukrajinským telefonátem. Pravděpodobně proto, že je to kauza daleko konkrétnější a údajný prohřešek snáz definovatelný. Na druhou stranu je ale téma obyčejnému Američanovi poměrně vzdálené, poskytnutí nebo pozdržení pomoci Ukrajině – a zahraniční politika obecně – prostě není pro voliče priorita.

Každopádně impeachment byl odhlasován a teď je řada na senátorech, aby posoudili, jestli jsou žalované prohřešky důvodem pro odvolání prezidenta. Jak jsem naznačoval v předchozím historickém exkurzu o impeachmentu, neexistuje definice „velezrady, úplatkářství nebo jiných těžkých zločinů a trestných činů“, které dávají Kongresu možnost (nikoli povinnost!) odvolat prezidenta. Posuzování impeachmentu v Senátu je vždycky také politické.

Co na to občan?

Rozhodování senátorů je samozřejmě ovlivněno i veřejným míněním a vnějšími okolnostmi. S tím souvisí i způsob, jakým se s impeachmentem vypořádávají republikáni, kteří horní komoru kongresu ovládají.

Hlavní boj se zatím vede o možnost předvolávat svědky. Demokraté obviňují republikánskou hlavu Senátu Mitche McConnella – ten z titulu své funkce navrhuje pravidla, podle kterých bude proces probíhat –, že chce proces co nejvíc zdusit a zamezit předvolání kohokoli, jehož výpověď by mohla Trumpa poškodit. Váhavě se stavěl dokonce i k možnosti předvolat Huntera Bidena (což by se naopak zajisté líbilo Donaldu Trumpovi). Bývalý viceprezident Joe Biden v prosinci nejprve řekl, že by v případě předvolání před Senátem odmítl vypovídat, krátce na to ale změnil názor.

Pro odvolání Trumpa by byly potřeba dvě třetiny senátorů, ale pro ustanovení pravidel procesu stačí prostá většina z celé stovky senátorů. Republikánů je 53, ale McConnell je nemá všecky jisté. Senátoři Mitt Romney z Utahu, Lisa Murkowská z Aljašky, Lamar Alexander z Tennessee a Susan Collinsová z Maine dali najevo, že jsou ochotni hlasovat pro možnost předvolat víc svědků, než by si přál McConnell.

Senátorku Collinsovou navíc čekají v listopadu náročné volby, a je tedy pod větším tlakem. V podobné situaci jsou ještě další tři republikánští zastupitelé. Zejména senátoři ze států, které nejsou tradičně ani republikánské, ani demokratické a obě strany v nich vyhrávají střídavě, si dávají pozor, aby je veřejnost nevnímala jako servilně loajální vůči Trumpovi. Jejich šance ve volbách by to jistě neposílilo.

Proces může poškodit všecky. Až na Trumpa

Pod tlakem nejsou jen republikánští senátoři, ale i jejich demokratičtí zastupitelé. Několik jich navíc momentálně vede prezidentskou kampaň. Senátorky Amy Klobucharová a Elizabeth Warrenová a senátor Bernie Sanders budou muset dělit svůj čas mezi náročný proces impeachmentu a kampaň ve státech, jako je Iowa, New Hampshire, Jižní Karolína nebo Nevada. Klobucharová sice nemá podle průzkumů velkou podporu, na druhou stranu ji před několika dny oficiálně podpořila redakční rada deníku New York Times (která nezvykle zároveň podpořila zároveň i Elizabeth Warrenovou). Nabízí se jim samozřejmě varianta nevěnovat impeachmentu zvláštní pozornost s tím, že republikáni stejně nebudou případ posuzovat spravedlivě. Voliči by to ale spíš než jako pragmatismus mohli posuzovat jako sobecký kalkul.

Podobně cynicky chvílemi působí přístup šéfky demokratů v Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiové. Ta na jednu stranu na konci loňského roku spěchala na hlasování o impeachmentu s tím, že jde o kritickou otázku a že setrvání Trumpa v úřadu ohrožuje americkou národní bezpečnost, v ostrém kontrastu s tím ale pak několik týdnů odmítala články impeachmentu předat k posouzení do Senátu.

„Asi má strach předat nám svoji chatrnou práci,” popichoval rivalku McConnell. Ta v neposlední řadě neprokazuje tímto procesním chaosem příliš dobrou službu některým svým kolegům v dolní komoře. Asi třicítka z nich byla do Kongresu zvolena v roce 2018 v okrscích, ve kterých dva roky předtím vyhrál Donald Trump. Pokud zanechá pokus o odvolání Trumpa ve voličích dojem kalkulu, mohli by právě tito demokraté své podpory pro impeachment v listopadových volbách litovat.

S šancemi demokratů na odvolání Trumpa to nevypadá příliš nadějně a proces zavaří kongresmanům z obou stran. Trumpovi ale nemá pokus potenciál příliš uškodit. Naopak se mu může hodit, když se proces bude natahovat a dál bude vázat pozornost a utrácet čas jeho rivalů. Na druhou stranu ale není příliš pravděpodobné, že by Trump byl schopný z impeachmentu vytřískat nějaký výrazný nárůst podpory. Politická polarizace je ve Spojených státech na vrcholu a jeho fanoušci jsou dávno aktivizovaní: Trump tedy nemá mnoho šancí objevit nějaké skryté ložisko vlažných podporovatelů, kteří by se za něj kvůli impeachmentu začali silněji stavět.

Inflace impeachmentů

Zajímavější je vliv, který může mít neúspěšný pokus o odvolání na to, jak bude nástroj impeachmentu vnímán do budoucna. Přinejmenším od dob Billa Clintona zažívá prudkou inflaci. Přitom předchozích 200 let byl považovaný za krajní možnost. Neúspěch demokratů by tak mohl inflaci zchladit: obě strany by k impeachmentu ve světle pravděpodobného selhání mohly přistupovat opatrněji. Pro vyhrocenou americkou politickou debatu by to mohla být pozitivní změna.

„Americká demokracie se vypořádává s nepopulárními a nerozumnými prezidenty tak, že je kontroluje, balancuje a paralyzuje do konce mandátu,” píšou Joshua Matz a Laurence Tribe ve své knize To End a Presidency. Podtrženo sečteno bude impeachment Trumpa asi špatnou zkušeností pro demokraty, Trumpovi může být lhostejný, ale americké demokracii by snad nakonec mohl i prospět. Bylo by ale na místě tuto případnou změnu doplnit také omezením moci prezidenta, která v rámci amerického systému obzvláště v posledním půlstoletí nebývale nakynula.

 

 

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc únor 2020: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Koubský 500,- Kč, Jiří Nováček 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Nezn. dárce 222,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Pavel Janeček 200,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Tomáš Klikar 1000,- Kč, ing. Jiří Lechner 800,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Josef Malý 250,- Kč, MUDr. Jiří Roh 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Mario Valent 484,78 Kč (20 eur), Karel Kubela 50,- Kč, Marie Kouklíková 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Pavel Jurášek 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Zuzana Karlová 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč, Richard Kovaříček 200,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, Martin Reiser 200,- Kč


Celkem za měsíc: 16 237,78 Kč
Vybráno 46.39%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 470 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (8 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...
Loading...
5 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.