eight_col_trump_and_clinton_
27.9.2016
Kategorie: Politika

Trump vs. Clintonová: Kdo vyhrál první předvolební debatu kandidátů na presidenta USA?

Sdílejte článek:

REC

V noci mohli občané USA a s nimi celý svět sledovat první z debat kandidátů na presidenta, která má již tradičně v kampani velký význam pro následující výběr zatím nerozhodnutých voličů. Stanuli proti sobě republikán Donald Trump a Hillary Clintonová za Demokratickou stranu a přenos prý sledovalo více jak 100 miliónů diváků. Kdo z kandidátů byl tedy lepší, kdo přesvědčil, kterému duel pomohl?

Prvním tématem pracovní místa. Hillary odpověděla spíše obecnými pojmy. Chce zvýšit podporu zaměstnanosti, investovat, aby navýšila příjmy. Chce se zaměřit na střední třídu, rozvíjet vzdělanost. Zároveň má v úmyslu snížit nerovnost v příjmech žen  a mužů. Trump zmínil především odliv firem a amerických pracovníků do Mexika, konkurenci Číny. Jeho cílem je razantně snižovat malým i velkým firmám. Vášně vzbudila NAFTA – Severoamerická dohoda o volném obchodu, která spojila Kanadu, Spojené státy americké a Mexiko. Ta byla podle Trumpa nejhorší dohodou v dějinách a Clintonová ji podporovala. Transpacifické partnerství s Evropou bude podle Trumpa další katastrofou.

Další téma bylo rasismus a to v návaznosti na sílící rasové nepokoje, které vyvolaly incidenty při nichž policisté zastřelili černochy. „Rasa rozhoduje, kde budete žít, jaké školy budete navštěvovat a jak se s vámi bude v systému zacházet. Je nutné obnovit důvěru mezi našimi lidmi a policii. Je nutné spolupracovat na tom, aby měla policie nejlepší trénink a výcvik, aby používali sílu jen tam, kde je to nutné. Všichni musí být respektováni zákonem a respektovat zákon. Chci reformu justičního sytému. Existuje mnoho statečných policistů, kteří chtějí reformu taky. Je nutné dostat zbraně z rukou lidí, kteří je mít nemají. Epidemie zbraní je hlavním důvodem, proč mladí afroameričané umírají,“ uvedla Clintonová. Trump kontroval: „Paní ministryně se vyhýbá některým slovům. Právo a pořádek. Když není to, není země. Když se podívám, co se děje v Charlotte, v mnoha částech naší země, tak potřebujeme právo a pořádek. Podporuje mě snad každá policejní skupina a služebny. V našich městech žijí hispánci a afroameričané v pekle. Na ulici vás mohou zastřelit, došlo k tisícům incidentů. Kde to jsme? V zemi, kde je válka? Jen v Chicagu bylo za administrativy Obavy zabito 6 tisíc lidí. Zastavovat a kontrolovat lidi, to je plán, který fungoval v New Yorku. Pokud odeberete zbraně, tak je to nebezpečné. Řádí tu gangy, jsou tu nelegální imigranti a mají zbraně. Naše policie se bojí něco dělat.“

Dalším tématem debaty bylo kybernetické bezpečí USA. Clintonová: „Ten nejposlednější útok zřejmě pochází z Ruska. Nemůže pochybovat o tom, že Rusko podobné útoky podniká. Vím, že se Donald vyjadřuje velmi pěkně o panu prezidentovi Putinovi. Nehodláme nečině sedět, aby cizí státy šly po našich informacích. Musíme jasně říct, že nechceme nastupovat do kyberválky, ale bránit své občany. To Rusové musí chápat. Zkouší, co ještě sneseme a kam je necháme zajít. Proto jsem byla šokovaná, když Donald vyzval Rusko, aby pokračovali v hackování. Takový nemůže být vrchní velitel našich vojsk.“ Trump:  „Nevíme, zda poslední hack bylo Rusko. Mohla to být taky Čína. Mohl to být někdo, kdo váží 200 kilo a udělal to ze své ložnice. Co jsme se z toho dozvěděli, z hacku Demokratické strany? Že vaši vlastní lidé šli po Bernie Sandersovi. Pod Obamou jsme přišli o kontrolu. Co Islámský stát dělá s internetem? Oni nás porážejí. Musíme být tvrdí. Neděláme maximum, co bychom mohli.“

Debata se poté stočila k ISIS, válce v Sýrii, situaci v Iráku. „Chci podpořit vzdušné útoky a podporovat kurdské partnery, aby byli schopní útočit proti chalifátu. To se nám v Iráku daří. Ale ISIS mají cizince, kteří se k nim hlásí dobrovolně. To musí být naše priorita, zabránit tomu. Musíme jít také po jejich vedení. Účastnila jsem do boje proti Al-Káidě, šli jsme po bin Ladinovi a to musíme dělat dál. Narušovat propagandu, i on-line,“ řekla Clintonová. Na což Trump reagoval slovy: „Pan prezident a ministryně Clintonová vytvořili vakuum v Iráku, když se stáhli. To bylo špatně. Do Iráku se nemělo jít, ale když ano, mělo se tam nechat tisíce vojáků. Kdybychom si vzali ropu, tak by ISIS nemohl vzniknout.“

V závěru debaty nakonec došlo i na osobní invektivy. Clintonová na to připomněla některé Trumpovy výroky o ženách. „Mluví o ženách jako o prasatech, jako o psech. Během soutěže krásy, které má Donald velmi rád, nazval soutěžící slečnou prasátko, pak miss uklízečka, protože byla z Latinské Ameriky. Tato dívka získala občanství v USA. Jsem si jistá, že půjde k volebním urnám.“ Trump zase prohlásil, že Clintonová nemá dostatečnou výdrž na to, aby mohla být prezidentkou Spojených států. Má sice nějaké politické zkušenosti, ale špatné.

A na závěr snad jen malá perlička, charakterizující povahy obou kandidátů. Na dotaz moderátora, zda bude podporovat jeden druhého, až bude vybrán prezident, odpověděl Trump zcela „americky“ a lidsky srozumitelně: „Pak plně podpořím Hillary.“ Ta dotaz obešla. Jako hodně věcí ve své politické kariéře.

Pokud jste tedy byli přesvědčeni, že Hillary Clintonová je typickým produktem „staré“ americké politiky, kde donekonečna zní samé fráze, tak by vám to noční debata s Donaldem Trumpem potvrdila. Trump přece jenom přináší svěžejší vítr, má originálnější řešení, ale nepůsobí úplně přesvědčivě. První televizní prezidentská debata tak rozhodování amerických voličů nijak neusnadní a ani nikam neposune.

Kdo podle vás zvítězil v první debatě presidentských kandidátů v USA?

View Results

Nahrávání ... Nahrávání ...
Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, RNDr. Richard Čapek CSc. 400,- Kč, Eva Edler 300,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Lenka Poncarová 300,- Kč, Martin Dindoš 500,- Kč, PharmDr. Lubomír Vylíčil 5000,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jiří Sika 200,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, Pavel Fila 50,- Kč, Pavel Sejrek 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč

Celkem za měsíc: 12 400,00 Kč
Vybráno 35.42%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 113 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,64 out of 5)
Loading...