2476137-trumpbiden
18.9.2020
Kategorie: Politika

Trump vede poprvé v celonárodním průzkumu USA

Sdílejte článek:

JAN BARTOŇ

bartonZatímco tiskové agentury stále dokola referují o tom, že Donald Trump ztrácí na svého vyzyvatele jak v celostátních průzkumech, tak ve většině států USA, existuje i průzkum, který ukazuje , že šance obou kandidátů jsou rovnocenné.

Na webu 270towin lze nalézt přehled výsledků předvolebních průzkumů všech společností, které se tím v USA zabývají. Web zveřejňuje jak průzkumy z jednotlivých států Unie, tak i výsledky „národních průzkumů“ ze všech států USA. V nich zatím podle některých agentur i drtivě o více než deset procentních bodů vede kandidát Demokratické strany.

Tak velký rozdíl v preferencích sice v posledních dnech zpochybňují američtí komentátoři, dokonce i z médií, která prezidenta Donalda Trumpa nemají vůbec v lásce. I „protitrumpovská“ CNN vidí výsledky volby jako velmi vyrovnané a snaží se mobilizovat odpůrce Trumpa tak, aby neusnuli na vavřínech a vytrvali až do dne voleb.

Agentura Rasmussen Reports uveřejňuje celonárodní průzkumy v týdenním odstupu a její výsledky už od července vykazují na rozdíl od jiných agentur zajímavý detail. I tato agentura od července zaznamenává vedení Joe Bidena v celonárodních průzkumech, většinou se ale jedná o rozdíly několika málo procent. Poslední zveřejněný průzkum touto agenturou pak ukázal poprvé na vedení Trumpa. Vedení je to malé, pouze o jeden procentní bod, nicméně je to mezi agenturami, které se věnují celonárodním průzkumům předvolebních nálad v USA, po několika dlouhých měsících první výsledek, který pro Trumpa vyšel příznivě.

V týdnu od 9. do 16.9.2020 zjistila agentura pokles preferencí u Bidena o dva procentní body, preference Trumpa se zvýšily o jeden procentní bod a o jeden procentní bod se zvýšil i počet stoupenců dalších kandidátů na prezidenta. Jak sama agentura uvádí, je tento rozdíl statisticky nepříliš významný, nicméně je to po několika měsících poprvé, kdy tato agentura vedení Trumpa zjistila.

Dalším faktem je, že vzestup preferencí pro Trumpa v posledních týdnech zjišťují i další agentury. Protože ale u nich vycházely rozdíly mezi Trumpem a Bidenem před několika týdny až na 15 %, dnes je tento rozdíl většinou jednociferný.

Nicméně, nejdůležitější není počet hlasů pro každého kandidáta v celoamerickém měřítku, ale počet hlasů, které kandidát získá v jednotlivých státech Unie. Každý stát pak vyšle své volitele, kteří podle výsledků hlasování v daném státě odevzdají svůj hlas jednomu z kandidátů. Proto se oba kandidáti nyní soustřeďují na nejlidnatější státy, které nejsou výrazně nakloněny ani jednomu z kandidátů. Někdy v nich vyhraje kandidát Demokratické strany, jindy Republikánské strany. Tam, kde se zdá být podle průzkumu preferenci rozhodnuto buď pro Bidena nebo pro Trumpa, tam se vede jen „udržovací“ kampaň nebo probíhá tvrdá bitva o voliče v senátních obvodech.

Prezident Trump nyní uspořádal setkání mezi zástupci Izraele a arabských států Perského zálivu, které se státem Izrael navázaly nově diplomatické styky. V našich médiích to bylo jen letmo zmíněno, protože je to nesporný úspěch Trumpovy zahraniční politiky, která se obecně v EU „nelíbí“. Státy NATO, členové EU, totiž dostaly od Trumpa „za uši“ kvůli nízkým výdajům na obranu. Některé slíbily, že se zlepší, jiné na to ani nereagovaly.

A nakonec jsou tu dvě hlavní otázky, kterých si média všímají, a tou je vztah Trumpa k vědeckým poznatkům o klimatu a rasový problém. Scientific American ve svém posledním čísle tvrdí, že Trump podryl důvěru ve vědu a ukazuje to právě na příkladu jeho klimatické politiky. Trump tvrdí, že vliv lidské civilizace a spalování fosilních paliv na změnu klimatu není podstatný. To se samozřejmě hrubě nelíbí jak reprezentantům Klimatického panelu při OSN, tak řadě klimatologů v samotných USA. Biden se na tomto faktu pokouší lákat voliče tím, že právě ochrana životního prostředí vytvoří nová pracovní místa. Trump naopak sází na americký těžařský průmysl, který dokázal snížit závislost USA na dovozu ropy z oblasti Blízkého východu.

Rasové napětí se v USA zvýšilo po smrti Goerge Floyda, z jehož smrti kvalifikované jako vražda byli obviněni policisté, kteří proti němu zasahovali. Na světě bylo náhle hnutí Black Lives Matter, na jehož vlně se chvíli vezl právě Trumpův soupeř Biden. Pak však po rabování v obchodech jeho kredibilita zejména mezi bělochy prudce klesla a Trump sází na své bělochy z předměstí a venkovských oblastí, kteří na hnutí Black Lives Matter vidí jen ona jasná negativa, jako je rabování obchodů, zapalování aut apod.

Domnívám se, že většina průzkumů předvolebních nálad v USA v celonárodním měřítku trpí podceňováním síly stávajícího prezidenta. Je pravdou, že ve srovnání s rokem 2016 je zaostávání Trumpa vůči Bidenovi výraznější, než bylo zaostávání Trumpa vůči Hillary Clintonové. Souhlasím ale s varováním CNN podporovatelům Bidena, že se poměr sil mezi Bidenem a Trumpem vyrovnává a bude zřejmě záležet doslova na každém hlasu, zda Trump svůj mandát obhájí. Jeho šance ale rozhodně nejsou tak malé, jak mu některá pokroková média připisují.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Pavel Kl*ka 222,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Miroslav Paták 200,- Kč, Marek Janičko 250,- Kč, Anonym 1000,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Pavel Janeček 500,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Jan a Gabriela Horáčkovi 500,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, Ludmila Kárská 300,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Martin Vavrinka 100,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Miloš Kraus 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, MUDr. Markéta Hansli 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jiří Meissner 500,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Bohuslav Maceška 50,- Kč, Jiří Sika 100,- Kč, Ondřej Svatoň 50,- Kč

Celkem za měsíc: 12 172,00 Kč
Vybráno 34.77%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP

Latest posts by Redakce (see all)

(Visited 1 966 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,53 out of 5)
Loading...
politicon.cz
20 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.