trump-social-facebook-google-twitter-678x381_jpg_optimal
4.8.2021
Kategorie: Společnost

Trump upravil žalobu proti velkým technologickým firmám. 65 000 Američanů mu předložilo své zkušenosti s cenzurou

Sdílejte článek:

TOM OZIMEK 

Právní tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa pozměnil jeho hromadnou žalobu proti velkým technologickým společnostem tak, aby zahrnovala další zástupce a další zkušenosti s cenzurou, o které se podělili obyčejní Američané.

 

Podle organizace America First Policy Institute (AFPI) je Trumpova žaloba ze 7. července proti firmám FacebookTwitter a Google nyní doplněna o „další zkušenosti s cenzurou“ od některých z téměř 65 000 lidí, kteří je institutu poskytli.

„Včera pozdě večer byly podány pozměněné stížnosti v rámci žalob … proti Facebooku, Marku Zuckerbergovi, Twitteru, Jacku Dorseymu, Googlu a Sundaru Pichaiovi,“ uvedl institut AFPI v prohlášení z 28. července.

„Od prvního podání 7. července 2021 nám předložilo téměř 65 000 Američanů své příběhy, kdy se setkali s cenzurou, prostřednictvím ústavního soudního partnerství (CLP) institutu America First Policy Institute (AFPI) na stránkách TakeOnBigTech.com,“ dodal AFPI.

Trump na tiskové konferenci 7. července, kde nastínil své chystané právní kroky, uvedl, že očekává, že se k jeho žalobě připojí tisíce lidí. Několik lidí pozvaných na tiskovou konferenci se podělilo o své zkušenosti s tím, co podle nich představuje cenzuru ze strany platforem sociálních médií.

„Dnes ráno se k nám připojilo několik z mnoha Američanů, které postihl nezákonný zákaz nebo byli umlčeni v rámci zkorumpovaného režimu cenzury,“ řekl tehdy Trump.

„Tyto statečné patrioty jsme zahrnuli do žaloby a tisíce dalších se připojují, zatímco zde mluvíme. Tisíce dalších. Všichni se chtějí připojit. Bude to… myslím, že se to zapíše jako největší hromadná žaloba, jaká kdy byla podána,“ dodal Trump.

Organizace AFPI ve svém prohlášení uvedla, že Trumpova pozměněná žaloba obsahuje „další zkušenosti s cenzurou a zahrnuje další zástupce skupiny, včetně dr. Naomi Wolfové a Waynea Allyna Roota“. Wolfová a Root jsou podle prohlášení institutu „osobnostmi z opačných konců politického spektra, které zdůrazňují oboustrannou potřebu chránit myšlenky a hlasy všech Američanů bez ohledu na politickou příslušnost“.

Wolfová, dlouholetá liberálka a bývalá poradkyně v politických kampaních Billa Clintona i Ala Gora, v nedávném rozhovoru pro pořad „American Thought Leaders“ televize EpochTV uvedla, že s tím, jak roste počet jednotlivců se zákazem vstupu na velké technologické platformy, se zvedla u lidí vlna autocenzury.

Wolfová, která byla v červnu na Twitteru zakázána za údajné sdílení tzv. dezinformací o vakcínách proti covidu-19, uvedla, že „mrazivý efekt“, který měl její zákaz na ostatní novináře, je zřejmý, protože někteří se na ni obrátili přímo.

„Dostala jsem tolik e-mailů od jiných novinářů, kteří říkali: ,Opravdu tě obdivuji, je mi moc líto, že ti zakázali vstup na platformu. A když jsem se jich zeptala ,no, můžeš to říct veřejně?‘, vesměs mi odpovídali: ,Rád bych, ale opravdu se bojím, že budu taky deplatformován.‘ A viděla jsem tu autocenzuru, která následovala po některých ostře sledovaných případech deplatformingu novinářů,“ řekla.

Naomi Wolfová na premiéře filmu „Fed Up“ v Muzeu moderního umění v New Yorku, 6. května 2014. (Rommel Demano / Getty Images)

Trump na tiskové konferenci 7. července uvedl, že jeho žaloba se zaměřuje na ochranu práva na svobodu projevu podle prvního ústavního dodatku.

„Žádáme americký okresní soud pro jižní okrsek Floridy, aby nařídil okamžité zastavení nezákonné a hanebné cenzury amerického lidu ze strany společností provozujících sociální média, a to je přesně to, co dělají,“ řekl bývalý prezident.

„Požadujeme ukončení shadow banningu, zastavení umlčování a zastavení zařazování na černé listiny, zakazování a rušení, které tak dobře znáte. Náš případ prokáže, že tato cenzura je nezákonná, protiústavní a naprosto neamerická,“ dodal Trump, který byl sám po nepokojích v Kapitolu 6. ledna vykázán z hlavní platformy sociálních médií.

Twitter, Facebook a Google v lednu uvedly, že Trumpa zakázaly kvůli jeho tvrzení, že volby 3. listopadu byly ukradeny. Údajně také přispěl k násilnostem z 6. ledna. Vedení Twitteru uvedlo, že Trumpův zákaz bude trvalý, Facebook zavedl dvouletý zákaz účtu bývalého prezidenta a YouTube, který vlastní Google, uvedl, že omezí jeho pozastavení, až zjistí, že se „riziko násilí snížilo“.

V žalobách byli jmenováni generální ředitel Facebooku Mark Zuckerberg, generální ředitel Googlu Sundar Pichai a generální ředitel Twitteru Jack Dorsey a také samotné společnosti. Trump uvedl, že žaloby budou požadovat, aby soud kvůli pozastavení účtů v jednotlivých případech přiznal náhradu škody s represivní funkcí (tzv. punitive damages).

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč

Celkem za měsíc: 12 244,- Kč
Vybráno 34.98%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 1 241 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (24 votes, average: 4,96 out of 5)
Loading...
11 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)