donald-trump-praised-vladimir-putin-on-the-national-stage-again-heres-what-it-all-means
16.2.2017
Kategorie: Politika

Trump se ocitá pod tlakem: Konec nové studené války mezi Ruskem a USA je zřejmě v nedohlednu

Sdílejte článek:

HS

USA a Rusko navzdory ohlášenému úsilí o přiblížení se směřují ke kolizním kurzu. Rusko ve středu zamítlo americkou vládou požadované vrácení Krymu Ukrajině a protestovalo proti zasahování Washingtonu. “Téma návratu Krymu nemůže být projednáno, protože Rusko nerozebírá jeho územní celistvost se zahraničními partnery,” řekl prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov.

Den předtím mluvčí prezidenta Donalda Trumpa prohlásil, že Rusko se musí vzdát kontroly nad poloostrovem. Trump napsal na Twitteru, že Rusko převzalo Krym za vlády jeho předchůdce, Baracka Obamy. Uzavřel zprávu otázkou: “Byl Obama vůči Rusku příliš měkký?” Tento jeho výrok překvapil, jelikož během kampaně prohlašoval, že pro dobro a zlepšení vzájemných vztahů s Ruskem by bylo dobré uznat Krym za ruský a přestat se touto věcí již zabývat.

V roce 2014 došlo v Kyjevě k převratu. Americká zvláštní vyslankyně Victoria Nulandová v něm hrála významnou roli. Poté, co byl legitimně zvolený prezident Viktor Janukovič svržen a ruská tajná služba byla zjevně zaskočena, vypukla v Moskvě panika. Kreml poslal vojenské posily na Krym, které mohly být použity jako vojenský opěrný bod Ruska. Mimo jiné na Krymu kotvila ruská černomořská flotila. Později se na Krymu konalo referendum, ve kterém jasná většina obyvatel hlasovala pro vstup do Ruské federace. Rusové se spoléhají na právo na sebeurčení obyvatel. Západ mluví o anexi. Tento pojem je důležitý, protože podle mezinárodního práva je použití vojenské síly proti anektování státu legitimní.

Nový vývoj potvrzuje trend posledních týdnů: Trumpova vláda se zdá být pod tlakem ze strany tajných služeb, neokonzervativců a vojensko-průmyslového komplexu, kvůli čemuž není schopna normalizovat vztahy s Ruskem. Vývoj na Středním východě je toho důkazem.

Americký ministr obrany James Mattis nazval na zasedání NATO události z roku 2014 jako vystřízlivění. Trump oznámil svůj záměr použít sankce, které byly uloženy v návaznosti na krizi na Ukrajině, s cílem donutit Rusy uzavřít smlouvu START.

Peskov uznal, že vztah obou států je v “žalostném stavu”. Rusko se snaží navázat kontakty s americkou vládou, aby jejich zlepšily. Na téma Krymu řekl prezident Vladimir Putin, že již bylo vysvětleno, proč patří do Ruska. Krymští obyvatelé hlasovali v referendu proti Ukrajině a chtěli ruskou ochranu. “Nechceme vracet svou vlastní území,” řekl mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. “Krym je oblast, která patří do Ruské federace.”

Naproti tomu Trumpův mluvčí Sean Spicer v úterý řekl: “Prezident Trump dal jasně najevo, že od ruské vlády očekává de-eskalaci násilí na Ukrajině a návrat Krymu.” Zároveň si Trump přeje, aby USA a Rusko spolu vycházely dobře. Ukrajina uvítala tento požadavek. “Je to pozitivní signál, s důrazem na Trumpův rozum a věrnost v humanitární hodnoty ze strany Spojených států, řekl ukrajinský ministr vnitra. Ukrajinu drží nad vodou peníze daňových poplatníků EU. V nelehkém součtu se EU think-tank dopracoval k závěru, že tato země se i nadále utápí v korupci a nebyly provedeny udržitelné reformy.

Pro navázání přátelských vztahů mezi USA a Ruskem stál poradce národní bezpečnost Michael Flynn. Ale Flynn byl donucen k rezignaci kvůli podezření, že mluvil s ruským velvyslancem ve Spojených státech o amerických sankcích proti Rusku.

Kromě toho New York Times pustil do světa fámu, že členové týmu Trumpovy kampaně udržovali kontakt s ruskou tajnou službou rok před volbami. Peskov to odmítl: “Toto je zpráva z novin, která není založena na faktech.” Mluvčí ministerstva zahraničí řekla, že nedošlo k žádnému nevhodnému kontaktu mezi zaměstnanci Trumpa a zástupci ruských úřadů v USA během volební kampaně. “Nepřekvapilo nás nic. Tato informace znovu ukazuje, že ve Spojených státech se pod povrchem hraje politická hra.”

Trump souhlasil ve zprávě na sociální síti Twitter. “Tento nesmysl není nic jiného než pokus zakrýt spoustu chyb, které byly provedeny v kampani poražené Hillary Clintonové.”

ZDROJ: hlavnespravy.sk

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc duben 2020: *****

ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Jakub Malinovský 36,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Hana Rohlíčková 200,- Kč, Vladislav Vydra 100,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jaroslava Kováříková 100,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Zdeněk Palička 500,- Kč, Ladislav Adamec 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Roman Dubravský 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Petr Zavadil 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Libuše Urubková 400,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč

Celkem za měsíc: 6 536,00 Kč
Vybráno 18.67%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 33 times, 2 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
loading...

Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.