trumppolicie
10.8.2018
Kategorie: Ekonomika

Trump nezpomaluje

Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Mnozí to už nazývají obchodní válkou, ale je to spíše jen hysterické ječení. Prezident Donald Trump vede tvrdá obchodní jednání proti Číně i EU a nevykazuje žádné známky zpomalení. Ostatně si ho ani nemůže dovolit. Podzimní doplňovací volby budou testem popularity jeho vlády a Trump se spoléhá na to, že Američané jeho obchodní úspěchy ocení.

Ne všichni v USA jásají

Seznam společností, kterých se obchodní změny dotýkají roste a mnohé plánují buď uzavření závodů, propouštění zaměstnanců, dále ruší plány na vytvoření nových pracovních míst nebo plánují přesun výroby do jiných zemí. Uvalená cla skutečně vedou ke zvyšování cen a ty stále v USA mírně rostou.

Další cla

Už v srpnu vstoupí v platnost další cla pro Čínu ve výši 25 procent na zboží v hodnotě 16 miliard dolarů. Konečným cílem Trumpa je, aby především Čína a EU snížily celní sazby, které mají na americké zboží. USA vyjednávají z pozice síly, silného hospodářství a nízké míry nezaměstnanosti. O tom si v EU mohou leda tak nechat zdát. Proto mnozí ekonomové předpovídají, že Trump nakonec uspěje.

Na Wall Street je optimismus

Navzdory obavám, že obchodní spor by se mohl vymknout kontrole, což by zpomalilo světový růst, bankéři z Wall Street stále věří, že prezidentovo používání tarifů jako vyjednávacího nástroje bude úspěšné. To proto, že Čína má co prohrát a EU také. Vývoz Číny do USA, měřený v amerických dolarech, převyšuje americký vývoz do Číny 3 ku 1. Pohádky o tom, že americký trh Čína nahradí evropským nebo ruským jsou hodny leda tak pousmání. Takovou kupní sílu nenahradí nikdo. A Trump to dobře ví. Ostatně i ten potácející se z EU pochopil, že silou se na Trumpa jít nedá, a že je to EU, která v případné obchodní válce má mnohem více, co ztratit, stejně jako Čína. Z Washingtonu se proto vrátil jako spráskaný pes.

„Přestože tarify mohou způsobit nárůst cen spotřebních výrobků, od automobilů až po pračky, USA nepotřebují Čínu tak jako Čína potřebuje USA,” říká Barry Bannister, vedoucí institucionální kapitálové strategie společnosti Stifel pro US Today. Pro EU platí némlich to samé.

MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

Ilja Baudyš 1000,- Kč, ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Ladislav Adamec 200,- Kč, ing. Tomáš Šimčík 200,- Kč, Vlastimil Kornas 111,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Mgr. Luděk Tesarčík 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Martin Vavřinka 50,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Václav Žižka 500,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Dagmar Sokolová 200,- Kč, Josef Tichý 1000,- Kč, Martina Kosková 350,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Jan Petr 300,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Vlastimil Kůs 500,- Kč, Martin Ondráček 200,- Kč, Bohuslav Maceška 100,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč, V. Trulley 333,- Kč

Celkem za měsíc: 12 877,- Kč
Vybráno 36.79%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 63 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...