trumppolicie
10.8.2018
Kategorie: Ekonomika

Trump nezpomaluje

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 4,32 out of 5)
Loading...
Sdílejte článek:

RUDOLF MLÁDEK

Mnozí to už nazývají obchodní válkou, ale je to spíše jen hysterické ječení. Prezident Donald Trump vede tvrdá obchodní jednání proti Číně i EU a nevykazuje žádné známky zpomalení. Ostatně si ho ani nemůže dovolit. Podzimní doplňovací volby budou testem popularity jeho vlády a Trump se spoléhá na to, že Američané jeho obchodní úspěchy ocení.

Ne všichni v USA jásají

Seznam společností, kterých se obchodní změny dotýkají roste a mnohé plánují buď uzavření závodů, propouštění zaměstnanců, dále ruší plány na vytvoření nových pracovních míst nebo plánují přesun výroby do jiných zemí. Uvalená cla skutečně vedou ke zvyšování cen a ty stále v USA mírně rostou.

Další cla

Už v srpnu vstoupí v platnost další cla pro Čínu ve výši 25 procent na zboží v hodnotě 16 miliard dolarů. Konečným cílem Trumpa je, aby především Čína a EU snížily celní sazby, které mají na americké zboží. USA vyjednávají z pozice síly, silného hospodářství a nízké míry nezaměstnanosti. O tom si v EU mohou leda tak nechat zdát. Proto mnozí ekonomové předpovídají, že Trump nakonec uspěje.

Na Wall Street je optimismus

Navzdory obavám, že obchodní spor by se mohl vymknout kontrole, což by zpomalilo světový růst, bankéři z Wall Street stále věří, že prezidentovo používání tarifů jako vyjednávacího nástroje bude úspěšné. To proto, že Čína má co prohrát a EU také. Vývoz Číny do USA, měřený v amerických dolarech, převyšuje americký vývoz do Číny 3 ku 1. Pohádky o tom, že americký trh Čína nahradí evropským nebo ruským jsou hodny leda tak pousmání. Takovou kupní sílu nenahradí nikdo. A Trump to dobře ví. Ostatně i ten potácející se z EU pochopil, že silou se na Trumpa jít nedá, a že je to EU, která v případné obchodní válce má mnohem více, co ztratit, stejně jako Čína. Z Washingtonu se proto vrátil jako spráskaný pes.

„Přestože tarify mohou způsobit nárůst cen spotřebních výrobků, od automobilů až po pračky, USA nepotřebují Čínu tak jako Čína potřebuje USA,” říká Barry Bannister, vedoucí institucionální kapitálové strategie společnosti Stifel pro US Today. Pro EU platí némlich to samé.

MLADEKR

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc prosinec 2018: *****

Rudolf Roedling 1000,- Kč, Jan Klíma 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Ladislav Adamec 500,- Kč, Milan Černý 500,- Kč, Helena Novotná 200,- Kč, Václav Tykvart 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Jakub Malinovský 111,11 Kč, Lukáš Vašíček 200,- Kč, Miroslav Meder 300,- Kč, Přemysl Hrůza 1000,- Kč, Karel Kubela 50,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Vlastimil Běhan 50,- Kč

Celkem za měsíc: 5 911,11 Kč
Vybráno 16.88%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
Sdílejte článek:
loading...
politicon-banner
22 komentářů

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-) 
 
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.