donald-trump-praised-vladimir-putin-on-the-national-stage-again-heres-what-it-all-means
20.11.2016
Kategorie: Společnost

Trump a Rusko

Sdílejte článek:

OTTO CHALOUPKA

USA si zvolily svého budoucího prezidenta. Bylo to celkem o fous, ale dopadlo to dobře. Tedy úleva první.
Po celou dobu od rozhodnutí Donalda Trumpa kandidovat na post rezidenta Bílého domu jsem věděl, že to bude ta správná volba pro USA a také celý svět.

Nicméně jedna věc mi dělala starosti; Trumpovo pozitivni vyjadřování na téma Putin/Rusko. Dost mi to vrtalo hlavou a často jsem dokonce čelil výtkám ze strany lidí s protiputinovským, prozápadním myšlením, kteří se mne ptali, jak já, zavilý nepřítel agresivního rozpínavého Ruska, můžu podporovat Trumpa, který je “Putinovým kamarádem”.

Donald Trump mne začal zajímat před mnoha lety, dlouho před tím, než i on sám začal uvažovat o kandidatuře na prezidenta USA. Zajímal mne coby podnikatel, sledoval jsem jeho vzestupy, pády a opětovné úspěchy. Dlouhé roky. Poznal jsem, že jednou z jeho velmi výrazných vlastností je dokonalé strategické myšlení. Proto jsem, i přes určitou nejistotu a nervozitu (mohl jsem se mýlit) vsázel na Trumpa.

Obrovská rivalita mezi USA a Ruskem/SSSR je nepopíratelná už po dlouhá desetiletí. Mnohokrát se ukázalo, že s Ruskem/SSSR se nevyjednává, že není možné (a bezpečné) se spoléhat na jakékoliv smlouvy nebo dohody s touto zemí. Ukázalo se, že na Rusko platí síla, ať už politická nebo ekonomická, a ne diplomacie. Nedovedl jsem si představit, že by Trump, dokonalý stratég, věřil, že s Putinem je možné udělat nějakou dohodu, která by vyhovovala oběma stranám a kterou bu Putin dodržel.

Věřil jsem, a tak jsem to i vysvětloval všem, kdo Trumpa podezírali z přátelství s Putinem, že Donald Trump se nezbláznil, že jen zvolil tu jedinou správnou strategii: věděl, že kdyby se k Putinovi stavěl nepřátelsky, Putin by byl obezřetný a určitě by připravoval nějaká opatření pro případ, že by Trump volby vyhrál. Mnohem rozumnější a efektivnější bylo předstírat pozitivní přístup: chválit Putina, slibovat kamarádství, prostě si ho chovat, hladit po hlavičce, slibovat lízátka a hračky, a tím ho ukolébat, jako malé mimino, aby v případě, že volby dopadnou pozitivně, byl Putin v klidu a bylo možné zatlačit na nepřipraveného. To byla moje teorie, kterou jsem sobě a ostatním vysvětloval, proč podporuji Trumpa i přes jeho kladný vztah k Putinovi.

Takže úleva druhá; Trumpova rétorika po volbách dává jasně vědět, že jsem se v něm nemýlil. Nebude žádné kamarádíčkovaní s Ruským diktátorem. Na Putina se musí tvrdě, to je jediná možnost, jak agresora umravnit. Jako to udělal prezident Ronald Reagan. Jako to udělá prezident Donald Trump. Měl jsem pravdu; ano, bál jsem se, že se můžu mýlit, ale můj odhad Trumpa se ukázal jako správný. Proto ta úleva.

Jen se mi teď do hlavy tlačí otázka – co na to teď všichni ti Putinovi (a Zemanovi) podporovatelé, kteří si slibovali brežněvo-husákovské objímání a líbání mezi Putinem a Trumpem. Žádné nebude.

Ale je mi to jedno. Mám radost, že USA bude mít po dvou obdobích vlády Demokratů zase prezidenta, za kterého se nebudou muset stydět. Mám radost, že jsem se nemýlil v odhadu strategie Donalda Trumpa. A budu mít ještě větší radost, když se po vzoru amerických voličů vzpamatují i ti čeští a postaví se k volbám zodpovědně, abychom i my konečně mohli mít prezidenta, který nedělá naší zemi ostudu, který jí neškodí a na kterého budeme moct být hrdí.

Dnes mi zase bylo vytknuto, že pořád napadám Rusko, že chce válku a že to není pravda. Ale já jsem nic takového nikde nepsal ani neříkal. Já vím, že Putin nechce válčit; nemá na to arzenál ani sílu. Mohl by se ale k vyvolání války rozhodnout v zoufalé situaci, kdyby byl zatlačen do kouta a musel vlastnímu lidu vysvětlovat, proč tento žije v neustálé bídě, když zbytek světa prosperuje a žije na úrovni, o které se Rusku ani nezdá.

Ale jinak Putin válku nechce, tak jak ji nechce nikdo, kdo si uvědomuje, že další válka by se neodehrávala na frontách, ale na kontrolních panelech s červenými tlačítky, což by byl patrně konec civilizace na naší planetě. Putin chce dosáhnout svého zastrašováním a dlouho mu to vycházelo. Pokud Trump bude aspoň trochu jako Reagan, má Putin po ptákách. Dobrou strategií, přiměřeným tlakem, diplomacií a také “dodávkou informací” ruské veřejnosti dostane Putina tam, kde je potřeba ho mít.

Teď možná ještě Putin Trumpovi blahopřeje, ale to jen díky tomu, že ho Trump konejšil až ho ukonejšil. Dobrá strategie. Brzy se ale Putinovi stáhnou půlky; chvíli bude čekat na “slíbené” kamarádství Trumpa, to ale nepřijde, tak bude nějakou dobu řinčet zbraněmi, ale nakonec bude muset stáhnout ocas a bude poslouchat. To ho ale doma oslabí tak, že mu půjde po krku vlastní národ, kterému konečně dojde, že za dlouhá desetiletí hladu a bídy nemůže prohnilý západ, ale zločinní bolševičtí vládci od Stalina až po Putina. A když to všechno klapne, Rusko by se pomalu mohlo začít měnit v civilizovanou zemi, která se místo urputné snahy být velmocí, která vládne celé planetě, mohla stát součástí celosvětové společnosti a ekonomiky.

Nebo tak nějak?

ZDROJ: Otto Chaloupka

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoiny na adresu: 35EWdJdRLGMzpydEDjuV7YRhNeCohkXhqH nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX)

***** Příspěvky čtenářů za měsíc říjen 2019: *****

Vladislav Vydra 100,- Kč, ing. Jan Dvořák 400,- Kč, Miroslav Hloušek 111,- Kč, František Šmíd 600,- Kč, Václav Červinka 200,- Kč, Eva Myslivečková 100,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jan Bezděk 1000,- Kč, Roman Foff 500,- Kč, Marie Fulková 100,- Kč, Pavel Šána 107,- Kč, Oto Tvrz 200,- Kč, Petr Pisan 100,- Kč, Jiří Sieja 200,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Ludmila Karská 300,- Kč, Petra Rohlíčková 200,- Kč, Martin Vojtíšek 200,- Kč, Vlastimil Kornas 666,- Kč, Jana Hašlarová 200,- Kč, Ilja Baudyš 1000,- Kč, Libor Heidler 200,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Jiří Obermaier 200,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Miloš Kraus 300,- Kč, Rostislav Jendrejčík 50,- Kč, Helena Novotná 300,- Kč, Anonymní dárce 222,- Kč, Květa Sekyrová 200,- Kč, Jan Šmrha 100,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Michal Škurek 100,- Kč, Miloslav Konopiský 200,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, Marek Janičko 200,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Martina Kosková 500,- Kč, Ivana Benová 108,- Kč

Celkem za měsíc: 11 264,00 Kč
Vybráno 32.18%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?
Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.
Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.

Po blokaci Pravého prostoru můžete sledovat novou stránku PP na facebooku.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 37 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
loading...
politicon-eshop voxpopuliblog
207 komentářů
Proč potřebuje Pravý prostor Vaši podporu? Více informací ZDE
Hello. Add your message here.