SPOLECNOSTVIZE
31.8.2021
Kategorie: Společnost

Trochu jiná bublina

Sdílejte článek:

JINDŘICH KULHAVÝ

KULHAVÝJak může vypadat setkání se starými přáteli, které jste třeba 2 roky neviděli a kdysi jste spolu prožívali nevšedně veliké množství zážitků a událostí? No, může skončit po 10 minutách s tím, že o další víceméně nestojíte. Ono totiž to rozdělení nás všech je mnohem větší, než jsme si mysleli. Těch sociálních bublin, ve kterých žijeme či se právě nacházíme, je mnohem více, než je únosné.

Představa, že přijdete do staré party, sednete si a jste rádi, že vidíte po plno měsících své známé, je krásná do chvíle, než se objeví témata posledních dobou tak populární. Covid, elektromobilita a ekologie, migrace, Evropská unie, vakcinace, politika. Do té doby, dokud se bavíte o dětech, práci, partnerech a partnerkách, sportu, je vše v pořádku. U politiky se to už může zadrhnout, protože si vzpomenete, že když Zeman vyhrál prezidentské volby, mohli se přátelé uvztekat, protože tolik přáli stahovači králíků Drahošovi. Proč? To se neptejte. Jisté je, že se toto téma dalo při následných setkáních vynechávat, to aby zůstalo zachováno přátelství.

Doba covidová na nějakou dobu přibrzdila intenzitu setkávání přátel a v podstatě dopustila určité vyprofilování jednotlivců. Pokud jste před ní těžko nacházeli soulad mezi politickými názory a někdo byl příznivcem liberálů a Evropské unie, nesnášel Donalda Trumpa a o Orbánovi hovořil jako o problému, přičemž dlouhodobě sleduje svou oblíbenou ČT24, pak není na místě očekávat blahosklonnost vůči odpůrcům roušek, respirátorů a očkování. Většinou. Vzhledem k tomu, že zástupci liberálů jedou svou agendu, jejichž součástí je kompletní covidová hysterie, vcelku logicky jsou tito fanoušci a příznivci EU kompletně naočkováni a v podstatě čekají s nadšením na svou 3.dávku. Protože tušíte, že by mohlo jít o další možnost zbytečného střetu, vůbec se k tomuto tématu nevyjadřujete. Záměrně, protože jste přeci rádi za dlouholeté přátelství.

Přesto je vcelku logické, že se o něčem bavit musíte. Zavzpomínáte na staré příhody, na situace, při nichž občas mohlo jít o život, případně byly naopak veselé, nicméně toto už je probíráno stokrát, takže se i tak rozhovor stočí na podnikání, práci. Vše v pohodě, než se dojde k autům. To už může být opět konfliktní, zvláště když se sejdou konzumenti osobní dopravy a přímo fandové aut. Souznění trochu zakolísá ve chvíli, kdy dojde na zákazy, povolené rychlosti. Když jeden ze zásadních odpůrců rychlejší jízdy, kterého dostat do osádky například při cestě na lyže do Alp vždy znamenalo diskusi o způsobu jízdy trvající ¾ cesty, projevil názor, kterým schvaluje plošné zavedeni třicítky ve městě, obhajuje parkovací zóny a zvyšování poplatků za jejich využívání, protože sám po městě jezdí tramvají, tak už pomalu můžete začít bublat.

Stočíte hovor na elektroauta a jejich nedostatky, dotyčný inženýr je začne chválit a všem vysvětlí, že to je progres doby, kterému neunikneme, ale že není důvod mít obavy. Na argument o nedostatku elektrické energie, který hrozí, odpoví něco ve smyslu toho, že elektřiny je dost a německá kancléřka to má jistě domyšlené. Sice se zvrátíte na židli, ale zkusíte oponovat, že už nyní jsou s dobíjením elektromobilů v některých oblastech USA a Německa problémy, s čímž někteří přátelé u stolu dokonce souhlasí, ale dotyčný obhájce elektromobility se nedá přesvědčit a drží svou. Neobměkčí ho ani argument, že Němci mají často vize, které končí jejich prohrou. Koutkem procedí ještě něco o přínosu ekologie Green Dealu a Vy se pomalu zvedáte. Ještě řeknete, že nám de facto nechtějí jen sebrat spalovací motory, ale omezit mobilitu jednotlivců i celé části společnosti a on se zeptá :,,Kdo jsou oni?“. Druhý kamarád vedle Vás procedí mezi zuby: ,,Přeci ti, co nás chtějí čipovat“, přičemž část osazenstva stolu, která to slyšela, vybuchne smíchy. Přestože čipování už je součástí plánů do budoucnosti a ve Švédsku už k němu dochází, Vy jste o tom však neřekli ani slovo, u veselé party to vyvolává diskusi o tom, jak jsou hloupí konspirátoři hovořící o grafénu ve vakcínách. Mlčíte, nehádáte se, neargumentujete, jen se podíváte kolem sebe.

Nadešel okamžik loučení. Po čtvrthodinu trvajícím setkání s lidmi, se kterými jste kdysi prožívali tolik zajímavého, vídali se s nimi i 3x týdně při sportech, výletech a zájezdech, si s nimi nemáte co říct. Nechcete se dohadovat, takže se vymluvíte na cokoliv a pomalu, no spíše s rychlostí blesku zmizíte. Rozdělení společnosti je skutečně enormní. Vzniklo mnoho názorových platforem. Dříve se lidí dohadovali pouze o základní politické problematice, ovšem nyní je bodů střetů tolik, že najít soulad je velmi složité. Jediné, co Vás tak může při podobném setkání těšit, je to, že jsou všichni relativně zdraví a především živí. Bohužel máte pocit, že jste se ocitnuli někde jinde. Máte li jiné názory, jste pro ně mimozemšťani, v horším případu idioti. A to se mezi přáteli a uvnitř širší rodiny neříká. V této době končí mnoho přátelství, narušené vztahy bude těžké dát dohromady. Je to daň za to, jak funguje propaganda, média a politická reprezentace. Rozeštvanost ve společnosti je obrovská a dotklo se to i velmi blízkých lidí. Bohužel, toto už poslepovat půjde jen velmi těžko.

Redakce
Sledujte PP

Redakce

Vážení čtenáři, chtěli bychom Vám všem poděkovat za finanční pomoc, kterou vyjadřujete podporu Pravému prostoru. Díky Vám tak můžeme stále nezávisle publikovat a pracovat na dalších vylepšeních. Níže uvedený graf představuje, kolika procenty nám Vaše příspěvky (dobrovolné předplatné) pomáhají na nutné měsíční náklady na provoz a zachování existence PP.

S úctou a pokorou děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který nám společně pomůže PP dále rozvíjet. Můžete tak učinit platbou přes PayPal, poslat Bitcoin na adresu: 3HPkQ31E6U9Y9HhVSc1f2DXMkbmWq1ttJ5 nebo příkazem na účet: 4221012329/0800
(Pro platby ze zahraničí: IBAN: CZ07 0800 0000 0042 2101 2329, BIC: GIBA CZ PX), QR platby

Pokud chcete podpořit PP a nechcete, abychom mezi dárci zveřejnili vaše jméno, stačí do zprávy pro příjemce uvést: Anonym.

***** Příspěvky čtenářů za měsíc září 2021: *****

ing. Jan Dvořák 500,- Kč, David Bezděk 250,- Kč, Petr Andres 500,- Kč, Marek Janicko 200,- Kč, Rudolf Roedling 500,- Kč, Pavel Burget 200,- Kč, Pavel Jurášek 100,- Kč, Robert Schlesinger 100,- Kč, Alena Albrecht 200,- Kč, Yvona Škurková 200,- Kč, Matouš Gaudl 500,- Kč, Zdeněk Vybíral 1000,- Kč, Jan Procházka 500,- Kč, Jaroslav Rout 200,- Kč, Oldřich Smejkal 1000,- Kč, Dr. Ilja Baudyš 1000,- Kč, Jan Nedvěd 500,- Kč, Dagmar Karlíková 200,- Kč, Miloslav Konopiský 100,- Kč, Iva Majerčíková 200,- Kč, Karel Kubela 83,- Kč, Jiří Obermaier 300,- Kč, Martin Vavrinka 50,- Kč, Anonym 100,- Kč, Milan Tahovský 1000,- Kč, Pavel Janeček 300,- Kč, Jiří Cígler 250,- Kč, MUDr. Iva Niemcová 100,- Kč, Anonym 200,- Kč, Ladislav Oudes 200,- Kč, Karel Klouček 500,- Kč, Miloš Kořínek 100,- Kč, Jana Slabá 100,- Kč, Jiří Ovčáček 100,- Kč, Martin Vacek 250,- Kč, L. Skrobacek 149,- Kč, Vlastimil Běhan 100,- Kč, Václav Tykvart 100,- Kč, Jan Petr 300,- Kč¨, František Vrána 50,- Kč, Arpád Krausz 250,- Kč, ing. arch. Marie Tachezyová 200,- Kč, Zuzana Karlová 300,- Kč, Martin Svoboda 100,- Kč, ing. Jiří Klumpar 100,- Kč, Pavel Kosmata 200,- Kč

Celkem za měsíc: 13 432,- Kč
Vybráno 38.37%
Chci vlastní ikonu u diskuzních příspěvku. Jak na to?

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

Podle českých zákonů jsme povinni na žádost orgánů činných v trestním řízení poskytnout veškeré informace o vás shromážděné systémem (IP adresa, pošta, vaše příspěvky atd.). ) Žádáme vás, abyste do diskuze na naší stránce nedávali komentáře, které by mohly naplnit skutkovou podstatu některých trestných činů zmíněných v trestním právu. Zejména nezveřejňujte příspěvky rasistické, podněcující násilí nebo nenávist na základě pohlaví, rasy, barvy pleti, jazyka, víry a náboženství, politického nebo jiného smýšlení, národnostního nebo společenského původu, národnosti nebo etnické skupiny atd. Zjistěte více o povinnostech diskutéra v pravidlech našeho portálu, které je povinen prostudovat každý diskutér. Zveřejněním diskusního příspěvku potvrzujete, že jste studovali, pochopili pravidla a berete za svůj příspěvek plnou zodpovědnost.

Jak přidat ikonu Pravého Prostoru na plochu mobilu či tabletu? Návod ZDE.
Redakce
Sledujte PP
(Visited 2 734 times, 1 visits today)
Sdílejte článek:
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (44 votes, average: 4,91 out of 5)
Loading...
55 komentářů

Vložit komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

:bye: 
:good: 
:negative: 
:scratch: 
:wacko: 
:yahoo: 
B-) 
:heart: 
:rose: 
:-) 
:whistle: 
:yes: 
:cry: 
:mail: 
:-( 
:unsure: 
;-)